16. února 2017 Nemoci a diagnózy

Asymptomatická žena

Žena je bez výraznějšího pohmatového nálezu, beze změny v prsu, která je rozpoznatelná hlavně při pravidelném samovyšetření prsu.

  • Bolestivost

Bolestivost, tzv. mastodynie,  je častou indikací k vyšetření, kdy je však nutné odlišovat charakter bolestivosti .  Většinou se jedná o hormonální změny , bolestivost před cyklem nebo  promítání bolestivosti pohybového aparátu do prsu.   Vnímavost bolesti je velmi individuální. Bolestivost je cenný příznak možného zhoubného onemocnění, není však hlavním příznakem nádorového onemocnění. V případě klinické suspekce  na závažné onemocnění prsu  by měl indikující lékař pacientku vyšetřit,  řádně vyplnit žádanku  a případný klinický nález jasně na žádance vyznačit.

  • Pozitivní  rodinná anamnéza

Pozitivní RA automaticky neznamená hrazené preventivní vyšetření jak ultrazvukem, tak mamografem nad rámec screenigového programu. Podmínky hrazení jsou poměrně jasně určeny a přesné informace naleznete v sekci rizikové pacientky na www.mamo.cz.

 

Pokud je ze žádanky a ze všech ostatních údajů, které má lékař-mamodiagnostik  screeningového centra k dispozici (včetně např. osobní anamnézy ženy) zřejmé, že se jedná o preventivní mamografické/utrazvukové vyšetření, nikoliv o diagnostické vyšetření, může radiolog dg. změnit a v popisu zdůvodnit, proč změnil typ vyšetření z diagnostického na preventivní.
Situace může být samozřejmě i opačná – v odůvodněných případech změna preventivního vyšetření na diagnostické.

Související články

Více článků

Mamocentra zdravotnické skupiny EUC se společně s CrossCafe zapojila do prevence rakoviny prsu

Neděle 29. září 2019 je „Světovým dnem srdce“. Slibme si, že budeme žít zdravěji

Čím dříve odstraníte přisáté klíště, tím více snižujete riziko nákazy boreliózou

Bolest zad nemusí být váš problém