16. února 2017 Nemoci a diagnózy

Co hrozí při přecházení chřipek aneb Mráz může i některé kopřivy spálit

Současná epidemie kulminuje, nezvaný a nevítaný, ale vcelku pravidelný návštěvník těchto dní začíná ustupovat – někteří z nás už mají za sebou poctivě odstonaný týden, oslovit je však třeba ty, které „něco jen tak hned nepoloží, jsou jako kopřivy v mraze“ – a když už, tak tu chřipku přechodí…

Mohou totiž přijít komplikace. Pravda, nejsou tak časté, ale absolutní počet v čase pandemie je vysoký. Buď je způsobí samotný virus – zde intersticiální zánět plicní, počínající již v akutním stádiu virózy, nebo bakteriální superinfekce. Přidružit se mohou záněty vedlejších dutin nosních, záněty středouší, bronchitidy až k ložiskovému postižení plic. Méně časté bývají myokarditida či perikarditida, meningoencefalitida, záněty ledvin a mívají spíše benigní průběh. Závažnou komplikací u dětí je současné postižení jater a mozku: nejohroženější skupinou u chřipkových komplikací jsou děti, zejména kojenci, a pak senioři.

Zvídaví pacienti se radí i s internetem – ten myslí na všechno, ale na ty možné komplikace má především myslet Váš lékař. Takže s pojítkem se poradit, ale za ošetřujícím lékařem zajít.

A v prevenci se čím dál více prosazuje očkování, termíny řídí epidemiologové.

MUDr. Otta Hamrlík, praktický lékař EUC Kliniky Ústí nad Labem

Související články

Více článků

Mamocentra zdravotnické skupiny EUC se společně s CrossCafe zapojila do prevence rakoviny prsu

Neděle 29. září 2019 je „Světovým dnem srdce“. Slibme si, že budeme žít zdravěji

Čím dříve odstraníte přisáté klíště, tím více snižujete riziko nákazy boreliózou

Bolest zad nemusí být váš problém