Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Dočkáme se univerzální vakcíny proti koronaviru?

31. května 2021

Dočkáme se univerzální vakcíny proti koronaviru?

Řada výzkumných týmů se v současnosti snaží držet krok s novými mutacemi viru SARS-CoV-2 a vylepšit účinnost současných vakcín tak, aby co nejlépe chránily i proti novým variantám viru. Identifikace a zjišťování vlastností každé nové varianty viru a následný vývoj vylepšené vakcíny bohužel ale stojí čas. Virus mezitím získává náskok k vývoji dalších variant a my jsme stále o jedno kolo pozadu. Nad situací se zamýšlí odborný ředitel EUC Laboratoří MUDr. Petr Podroužek, CSc.

 

Protože člověk stále expanduje do dříve odlehlých oblastí a omezuje přirozené prostředí řady zvířecích druhů, je spíše jen otázkou času, kdy se nová infekce – a netýká se to jen koronavirů – může objevit

Cestou z nesnází a Svatým grálem současného snažení je vývoj univerzální vakcíny proti koronavirům, na kterém řada týmů již pracuje. I když současné vakcíny zatím chrání úspěšně proti aktuálně se vyskytujícím mutacím SARS-CoV-2, jasně se ukazuje potřeba vakcíny chránící i proti možným budoucím mutacím viru. Při následném setkání se zcela novou mutací by tato vakcína měla přinejmenším chránit proti závažnějším formám onemocnění. Místo reakce na novou mutaci koronaviru bychom chtěli virus předejít a získat již předem imunitu.

Koronaviry patří k velice široké a různorodé skupině virů způsobující  infekci lidí i zvířat. Vědci odhadují, zejména po zkušenostech s předchozími vážnými onemocněními koronaviry MERS a SARS, že i řada dalších zvířecích koronavirů má potenciál způsobit příští pandemii. Protože člověk stále expanduje do dříve odlehlých oblastí a omezuje přirozené prostředí řady zvířecích druhů, je spíše jen otázkou času, kdy se nová infekce – a netýká se to jen koronavirů – může objevit. Prvním krokem se proto zdá být vývoj univerzální vakcíny pouze proti viru SARS-CoV-2, schopné zabránit vážné infekci všemi i budoucími mutacemi tohoto viru.

Dalším podstatně obtížnějším krokem, vyžadujícím mezinárodní spolupráci, je vývoj univerzální vakcíny chránící proti široké škále koronavirů. Předpokládá to obrovskou práci studia struktury a vlastností řady známých koronavirů i odhalování těch, které zatím neznáme, na jejich zvířecích hostitelích. Využitím výkonných počítačů a spoluprací řady oborů – biologie, genetiky, imunologie, umělé inteligence a dalších se budou primárně hledat ty koronaviry, které mají největší potenciál přenosu ze zvířete na člověka. Konečným cílem je najít, pokud možno neměnné, mutacím nepodléhající oblasti ve strukturách koronavirů, proti kterým je možné zaměřit příští univerzální vakcíny. Paralelní je snaha, aby vakcíny poskytovaly, pokud možno, dlouhodobou imunitu.

Z praktického hlediska nyní klinické laboratoře po očkování vakcínami provádějí hlavně vyšetřování ochranných IgG protilátek proti Covid-19. Vyšetření protilátek je součástí informace, jak organismus na očkování zareagoval a jakým způsobem se imunitní odpověď vyvíjí. Je to samozřejmě jenom relativní část obrazu o naší imunitě, protože neříká nic o její další části, buněčné imunitě, kde je vyšetření podstatně složitější a nákladné. Pokud se ale protilátky vytvořily, můžeme předpokládat i vytvoření příslušné buněčné imunity. Cena vyšetření protilátek třídy IgG v laboratořích se nyní pohybuje kolem 500,-Kč, například v EUC Laboratořích s.r.o. činí 490,-Kč. Výsledek je dostupný běžně do dvou pracovních dnů, většinou je předáván formou zabezpečeného emailu s heslem na mobilním telefonu.

Univerzální vakcíny jsou velkou nadějí do budoucna. Netrpělivě očekávaná je i univerzální vakcína proti chřipce, která by chránila proti všem i budoucím mutacím viru, odstranila nutnost každoročního očkovaní díky řadu let trvající imunitě a zabránila vážným průběhům onemocnění a úmrtím.  

Rádi byste se o vakcínách proti COVID-19 dozvěděli více, přečtěte si náš článek:

COVID-19: co zatím víme o vakcínách?

Související články