EUC Klinika České Budějovice významně zvyšuje kvalitu CT vyšetření. Pacientům nabízí i virtuální kolonoskopii

10. srpna 2023

EUC Klinika České Budějovice významně zvyšuje kvalitu CT vyšetření. Pacientům nabízí i virtuální kolonoskopii

EUC Klinika České Budějovice uvedla do provozu nový počítačový tomograf (CT) od společnosti PHILIPS. Jedná se o unikátní platformu Incisive CT. Přístroj dokáže rekonstruovat až 128 řezů z jedné rotace – dochází tak ke zkrácení doby vyšetření i zvýšení kvality obrazové informace. Podpůrné softwarové nástroje navíc využívají nejmodernější prvky umělé inteligence.

CT neboli počítačová tomografie je přístroj, který přesně zobrazuje vnitřní orgány i tkáně pomocí rentgenového záření. Na EUC Klinice České Budějovice se standardně provádí vyšetření všech částí lidského těla – cév, kloubů a končetin, celé páteře, vedlejších nosních dutin, krku, dutiny břišní a malé pánve, včetně cíleného vyšetření jater a nadledvin, močových cest a ledvin či mozku. Nově je navíc pracoviště vybaveno softwarem pro automatickou segmentaci plic a hledání plicních uzlíků.

Nižší radiační dávka, ale lepší obrazová kvalita

„Jsme velmi rádi, že můžeme pacientům nabídnout špičkové CT vyšetření i na naší klinice. Úspěšně se nám tak podařilo zkvalitnit zdravotní péči pro všechny pacienty z Českých Budějovic, a zároveň jim nabídnout i lepší portfolio služeb. Nový tomograf je jeden z nejmodernějších přístrojů svého druhu. Philips Incisive CT dokonce získalo mezinárodně uznávané ocenění RED DOT,“ vysvětluje Ing. Lukáš Chládek, ředitel EUC Kliniky České Budějovice, a dodává: „Týdně dokážeme vyšetřit 120 až 150 pacientů. CT vyšetření je primárně určeno v rámci ambulantní a preventivní péče, přičemž čekací lhůty jsou výrazně kratší než v jiných zařízeních.“

Nový počítačový tomograf disponuje větším obvodem vyšetřovacího kruhu, téměř dvojnásobnou šířkou detektoru a vyšší rychlostí rotace – z jedné rotace dokáže rekonstruovat až 128 řezů. Benefitem je tak zkrácení doby vyšetření a zvýšení kvality obrazové informace. Plusem je i větší komfort pro pacienty a obsluhující personál. Zcela zásadní je ale šetrnost – dochází totiž k významnému snížení radiační dávky. Novinkou je také možnost snímání v rozsahu 70 kV, což může být přínosem pro dětské pacienty a pro angiografická vyšetření. Zájemci o vyšetření na CT musí mít žádanku od praktického lékaře či specialisty.

Bezbolestná kolonoskopie – virtuální prohlídka střev

Nová počítačová tomografie nabízí i virtuální kolonoskopii. Jedná se o minimálně invazivní a bezbolestnou metodu, kdy je pacientovi do tlustého střeva napuštěn plyn přes konečník. Střevo se následně „rozšíří“, a lékař tak může lépe pozorovat patologické změny v tomto orgánu. Tento způsob vyšetření se volí v případě, kdy běžnou kolonoskopii nelze provést. „Pacientům se vždy snažíme vyjít vstříc a objednáváme je na vyšetření řádově do 2 týdnů. To je velká výhoda – běžně se na CT vyšetření čeká i měsíc či déle. Do budoucna plánujeme i sobotní provoz,“ uzavírá Bc. Lenka Šindelářová, vedoucí laborantka oddělení Radiodiagnostiky (RDG) na EUC Klinice České Budějovice. Na vyšetření se pacienti mohou objednat na telefonním čísle +420 387 730 104.

Objednat se

Související články

Více článků