Jak stáhnout Očkovací certifikát k COVID-19

22. července 2021

Jak stáhnout Očkovací certifikát k COVID-19

Od 1. 6. 2021 ministerstvo zdravotnictví zpřístupnilo stažení digitálního certifikátu (Covid Pasu), který slouží jako doklad o provedeném očkování, o prodělání nemoci či jako potvrzení o negativním testu na COVID-19. Očkovací certifikáty budou mít nový, „evropský“ vzhled a jejich ověřování bude možné také v zemích EU (tato funkce bude dostupná od 1. 7. 2021).

Chcete se o COVID-19 dozvědět více? Nabízíme článek, který odpovídá na nejčastější otázky.

Koronavirus v otázkách a odpovědích

 

Jak získat certifikát o očkování

Očkovací certifikát si stáhněte na stránkách ocko.uzis.cz. Stačí jen zadat své číslo pojištěnce a poté číslo vašeho občanského průkazu. Následně dostanete SMS s kódem, který vám umožní stažení certifikátu o očkování, o prodělání COVID-19 nebo o výsledku testu.
V týdnu od 7. 6. 2021 byl zaveden do ocko.uzis.cz také nový autentizační mechanismus, který umožňuje přihlásit se na portál očko i cizincům, případně dětem bez OP.
Původní certifikáty o vakcinaci již nebudou od 1. 7. 2021 platné, ale bude možné si je rychle vyměnit naskenováním QR kódu na certifikátu, následně se v internetovém prohlížeči zobrazí certifikát nový.

K čemu očkovací certifikát slouží?

Certifikát o očkování proti COVID-19 představuje způsob, jak co nejsnáze prokázat svou „bezinfekčnost“. Ta je vyžadována například při návštěvě restaurace, kulturních akcí nebo cestování. Pro všechny tyto aktivity na území České republiky musíte v případě kontroly doložit:

  • negativní výsledek PCR testu starý maximálně 7 dní,
  • negativní výsledek antigenního testu starý maximálně 72 hodin,
  • doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech,
  • nebo potvrzení o očkování.

Očkovací certifikát získáte na vyžádání v tištěné podobě po aplikaci druhé dávky přímo v očkovacím centru, certifikát s výsledkem testu pak na odběrových místech. Výhodou elektronického certifikátu o očkování je možnost pohodlného stažení online. Na stejném portálu najdete i certifikát o prodělání COVID-19 či certifikát o výsledku negativního testu.

Certifikát usnadní cestování po EU

Nový „covidový“ certifikát (o očkování, prodělaném onemocnění COVID-19 či o výsledku negativního testu) splňuje normy EU. Díky tomu lze jeden a ten samý certifikát využít i jako potvrzení při cestování. Některé země však mohou vyžadovat také splnění dalších podmínek. Podrobnosti se dozvíte na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Data byla čerpána z webu https://covid.gov.cz


Potřebujete se objednat na test? Využijte k tomu naše odběrová místa.

PCR test          

Antigenní test

Související kategorie:

Související články

Více článků