13. července 2015 Zdraví a životní styl

Jak využít lépe lékaře z pohotovostí, napověděla analýza

Krajská záchranná služba bude na stanovištích po celém Plzeňském kraji omezovat, ale zřejmě i rozšiřovat služby. Změny vyplývají z analýzy vytíženosti lékařů a záchranářů a využití sanitek.

PLZEŇSKÝ KRAJ Šetřit se vyplatí v Radnicích, naopak lépe by na tom mohli být nemocní v Rokycanech. 
„Od 1. července na pohotovosti na poliklinice na Denisově nábřeží v Plzni ubyl jeden ze dvou lékařů. Dříve se tam jeden lékař staral o pacienty, kteří přišli přímo na polikliniku, a druhý v případě, že lidé potřebovali návštěvu lékaře doma, k nim zajel,“ popsala mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková. 
Podle ní návštěvní službu za kolegu na Denisově nábřeží v uplynulých dnech převzal lékař sloužící na pohotovosti Lidická v Plzni, která funguje pro Plzeň-sever a Plzeň-jih a kde stejně jako na Denisově nábřeží nebyl lékař využitý tak, jak by si zřizovatel záchranné služby, kterým je Plzeňský kraj, představoval. 
„V Plzni jezdí MHD, proto není nutné ve všech případech jezdit k lidem na návštěvy, protože pacienti se mohou v některých případech dopravit na pohotovost v rámci Plzně sami. Z analýzy vyplynulo i to, že se někdy jednalo o zneužití pohotovosti. Nemocní totiž postupovali tak, že tři čtyři dny je něco trápilo a namísto, aby zamířili ke svému praktikovi, objednali si lékaře domů,“ sdělila Ptáčková. 
Podle ní by Plzeňáci neměli změnu poznat. „Pokud někdo opravdu potřebuje a není schopen si k lékaři dojít, návštěvní služba je zajištěná i nyní,“ připomněla Ptáčková s tím, že Plzeňáci si mohou na pohotovost dojít i na polikliniku v Plzni na Slovanech ve Francouzské ulici. Výhodou omezení počtu lékařů je podle mluvčí úspora finančních prostředků.

Někde přispívají na pohotovosti města

Systém pohotovostí v kraji ovlivňuje podle mluvčí i to, jestli se podílí na financování město. „Některé obce finančně přispějí a podílí se tak na zachování pohotovosti. Město přispívá třeba ve Stříbře,“ uvedla Ptáčková. Vysvětluje, že nelze srovnávat okresy, kde nejsou nemocnice, tedy Tachov, Plzeň-sever a Plzeň-jih, s těmi, kde jsou, a kde jsou proto služby omezenější. „Proto na Rokycansku není žádná výjezdová pohotovost. Tam totiž funguje pohotovost v nemocnici v Rokycanech a každý místní ví, že pokud potřebuje, že si do nemocnice dojde nebo dojede. 
Do okresu Plzeň-jih a Plzeň-sever jezdí výjezdová pohotovost z Plzně z Lidické ulice. Místní mají dvě možnosti: buď si dojedou do nemocnice ve Stodě, nebo si musí dojet do Plzně na stanoviště pohotovosti v Lidické ulici,“ vysvětlila Ptáčková.

V Rokycanech uvažují o posile

Další změny jsou ve fázi úvah. V Rokycanech by mohla záchranná služba posílit denní směnu. Nyní v Rokycanech ve dne i v noci jezdí jedno malé a jedno velké sanitní auto, které může na rozdíl od malého auta pacienta transportovat. Jedná se o systém rendez-vous. 
V Rokycanech se uvažuje o tom, že tam bude na denní směně jako dosud jeden lékař, ale dvě velké sanitky namísto systému rendes-vous s jedním malým a s jedním velkým sanitním vozem. 
V noci by mělo vše fungovat jako dosud - jeden lékař v malém voze a jedna velká sanitka se záchranářem, ke které může lékař dojet v malém voze. 
O změnách se uvažuje i v Radnicích. Záchranná služba tam má přes týden takzvanou RZP posádku, což je zdravotní sestra nebo záchranář a k tomu řidič se sanitkou. V noci a o sobotách tam slouží i lékař. Podle analýzy lékař nebyl využitý tak, jak by si záchranáři představovali, proto se uvažuje o tom, že sloužit nebude.

O autorovi| Jitka Šrámková, redaktorka MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Související články

Více článků

Laboratorní vyšetření pro vegany a vegetariány. Které testy jsou důležité?

Chcete si prodloužit život? Můžete. Téměř o deset let

Bolest zad nemusí být váš problém

Kinetóza. Jak se připravit na cestování s dětmi