12. října 2017 Jak se žije v EUC

Jako zaměstnanec mám daleko víc času na medicínu

Rozhovor s praktickou lékařkou MUDr. Magdalénou Holendovou z EUC Kliniky Přelouč.

Pracujete jako praktická lékařka v EUC Klinice Přelouč. Co vás vedlo k tomu, že jste si pro svoji kariéru vybrala právě toto pracoviště?  

Měla jsem rezidenční místo v jedné soukromé ambulanci, ale nastoupila jsem na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou, během které mi vypršela pracovní smlouva. Paní doktorka, které ordinace patřila, už na mě nechtěla déle čekat, a tak jsme se rozloučily. Když bylo mladší dceři deset měsíců, ozvala se moje spolužačka z medicíny a říkala, že u nich v Přelouči shánějí praktického lékaře. Do atestace mi v té době zbývaly ještě dva roky, takže jsem nevěděla, zda by to vůbec šlo, ale nakonec jsme se dohodli. Dostala jsem čas dodělat si některé stáže, sehnat si hlídání a pomalinku připravit děti na to, že občas nebudu doma. Nástup do práce za těchto okolností je dost náročná záležitost. Po tomto „přípravném“ období jsem do EUC Kliniky Přelouč nastoupila na zkrácený úvazek a na tom se zatím nic nezměnilo.

A atestaci už jste dodělala?

Stále si dodělávám stáže, ale mám dva dny v týdnu volné, tak na ně mám čas. Nebo se to někdy vyřeší studijním volnem. Práce v EUC mi umožňuje si současně dodělávat atestaci a zároveň získávat zkušenosti z praxe.

A máte při dodělávání atestace ještě nějakou podporu ze strany EUC?

To určitě. Sehnali mi garantku, což je úžasná lékařka, která mi hodně pomáhá. Navíc na klinice je několik dalších praktiků, na chodbě naproti sedí dvě internistky, takže když potřebuju něco zkonzultovat, není to problém.

Můžete říct, v čem vám EUC jako zaměstnavatel vyhovuje?

Oceňuju možnost zkráceného úvazku. Jsem ráda, že si můžu dodělávat stáže, připravovat se na atestaci a že toto všechno můžu skloubit i s rodinným životem. Vzdělávání obecně není problém. Když přijdu s tím, že bych si chtěla udělat nějaký kurz, potkávám se s pochopením. Nemám problémy s dovolenou, volno dostanu, kdy potřebuji.

A neměla jste před nástupem obavy, že jako zaměstnanec velké společnosti budete ve své lékařské autonomii nějak omezována?

Upřímně řečeno, já jsem měla velmi dobré reference od své spolužačky, která zde v EUC Klinice také pracuje. Takže v tomto směru jsem měla představu, do čeho jdu. Zdá se mi, že tu mám v mnoha ohledech lepší podmínky, než bych měla ve vlastní ordinaci. V rámci kliniky si třeba můžu dovolit udělat některá vyšetření, která by praktický lékař ve své soukromé ordinaci neprovedl, protože by byla drahá. Také administrativy je zcela jistě méně než v soukromé ordinaci. To zázemí kliniky je v tomto ohledu skvělé. Nemusím řešit SÚKL, hygienu, smlouvy s pojišťovnami, elektriku, plyn, úklid, sterilizaci a všechny ty věci okolo, a tím pádem mám daleko více času na medicínu a na administrativu, která s ní souvisí. A té je také spoustu. 

Související články

Více článků

Teď mám svůj život, to jsem dřív neměla

Líbí se mi, jak fungujeme lidsky

Do klidnějších vod jsem měl odejít dřív

Musíme se více zaměřit na primární péči