Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Koronavirus v otázkách a odpovědích

22. června 2021 Nemoci a diagnózy

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) je správné označení pro nový kmen koronaviru identifikovaný v roce 2019. Způsobuje onemocnění, které se označuje jako COVID-19. U zvířat zapříčiňují koronaviry široké spektrum nemocí, často mutují (mění se) a mohou potom infikovat i jiné živočišné druhy včetně člověka. Název této čeledi virů je odvozen od jejich vzhledu – při plošné projekci připomínají korunu.

 

 

Připravili jsme pro vás nejčastější otázky a odpovědi týkající se:

 • příznaků koronaviru, pozitivity, karanténních opatření
 • testování (PCR testy, antigenní testy, protilátky)
 • očkování 


Příznaky, pozitivita, karanténní opatření


Podle čeho poznám, že bych mohl/a mít koronavirus? Které příznaky jsou nejčastější?
Mezi hlavní příznaky onemocnění se řadí teplota, bolesti hlavy, ztráta čichu, chuti, rýma, kašel.

Bolí mě v krku, mám rýmu, lehkou teplotu kolem 37 ˚C, malátnost. Mám jít na test nebo počkat pár dní, zda příznaky odezní?
Pokud máte tyto příznaky, poraďte se se svým praktickým lékařem – telefonicky či e-mailem, pokud jste byl/a v kontaktu s člověkem, který je COVID-19 pozitivní. Pokud tento COVID-19 pozitivní člověk i jeho kontakt (v tomto případě i vy) měli po celou dobu nasazenou roušku přes ústa i nos (vyjma kontaktu kratšího než 15 minut nebo na větší vzdálenost než 1,5 metru) a nemáte příznaky, nově nebudete muset do karantény. Podmínkou je, že se nesmí jednat o improvizovanou roušku v podobě šátku, trika apod. Sledujte svůj zdravotní stav po dobu 10 dnů od setkání s COVID-19 pozitivním a v případě potíží trvajících déle než 3 dny telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře. Lékař či hygienická stanice určí, kdy po případném kontaktu s nakaženým je již průkazná pozitivita a je test potřeba absolvovat.

Potkal/a jsem se v poslední době s někým, kdo byl COVID-19 pozitivní nebo jsem s takovým člověkem v jedné domácnosti, případně mám příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota). Co mám dělat?
Zůstaňte doma. Kontaktujte svého praktického lékaře. Odběr vám bude proveden v rozmezí 1–5 dnů od kontaktu s nemocnou osobou. Jelikož trvá obvykle několik dní, než se onemocnění projeví, je potřeba dodržovat veškerá opatření, aby se zamezilo přenosu onemocnění na další osoby ve vašem okolí. Nákazu totiž můžete šířit, i když se cítíte zdravá/zdravý. Výsledek testu vám bude sdělen telefonicky či SMS zprávou, a to laboratoří nebo hygienickou stanicí. Pokud bude výsledek testu pozitivní, bude vás následně kontaktovat pracovník hygienické stanice.

Potkal/a jsem se v poslední době s někým, kdo byl COVID-19 pozitivní nebo jsem s takovým člověkem v jedné domácnosti, případně mám příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota). Byl/a jsem na testu a výsledek je pozitivní. Co mám dělat?
Máte onemocnění COVID-19. Zůstaňte doma a vyhýbejte se kontaktu s lidmi, abyste onemocnění COVID-19 nešířil/a dál. Vyčkejte, až se vám telefonicky ozve pracovník hygienické stanice (termín kontaktování závisí na momentální provozní situaci příslušné hygienické stanice), který s vámi provede epidemiologické šetření nebo informace vyplňte online na stránkách hygienické stanice (dotazy na vaše kontakty apod.) a poučí vás o dalším postupu. Osobám, se kterými jste byl/a v posledních dnech v úzkém kontaktu, a které epidemiolog vyhodnotí jako rizikové, se pracovník hygienické stanice ozve také, a také ony budou muset jít na odběr. V izolaci budete po dobu, kterou určí váš praktický lékař nebo hygienická stanice. Izolace se ukončuje v případě, že již nemáte žádné příznaky onemocnění. Minimální doba izolace je 10 dnů ode dne pozitivního odběru. Po uzdravení již není třeba absolvovat další odběr.

Potkal/a jsem se v poslední době s někým, kdo byl COVID-19 pozitivní nebo jsem s takovým člověkem v jedné domácnosti, případně mám příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota). Byl/a jsem na testu a výsledek je negativní. Co mám dělat?
Bude vám nařízena karanténa (tzn., že zůstáváte doma a vyhnete se kontaktu s dalšími lidmi), její dobu stanoví hygienická stanice nebo praktický lékař. Můžete totiž být nemocný, jen se u vás onemocnění zatím neprojevilo. Po skončení karantény se již další kontrolní test neprovádí a můžete se vrátit do běžného života.

Žiji ve společné domácnosti s manželem a dospělým synem, kterým přišla SMS, že jsou COVID-19 pozitivní. Druhý dospělý syn je negativní, já žádné příznaky nemám. Mám jít do karantény nebo mohu do práce? Jak má postupovat druhý syn?
Pokud jste byl/a testován/a jste negativní, přesto jste v karanténě celkem deset dní. Ta by měla být zakončena testem. Pokud jste nebyl/a testována, měl/a byste jít 5.-7. den na test. Pro test by vám měla být vystavena žádanka. Místo k testování máte možnost si zvolit. Nadále se pak řídíte pozitivním nebo negativním výsledkem. Pokud je negativní –zůstáváte v karanténě, pokud je test pozitivní, kontaktujete svého praktického lékaře telefonicky.

Mám rýmu, kašel, teplotu a nesetkal jsem se s nikým, kdo by byl prokazatelně nemocný koronavirem a ani s nikým takovým nežiji ve společné domácnosti. Byl jsem na testu a výsledek byl negativní. Co mám dělat?
Pravděpodobně proděláváte jiné infekční onemocnění než COVID-19. I to však může být přenosné na další osoby, proto je vhodné po dobu klinických příznaků zůstat doma, zdržet se kontaktu s ostatními a postupovat dle pokynů vašeho ošetřujícího lékaře. Jelikož se nejedná o onemocnění COVID-19, nevztahuje se na vás státem nařízená izolace.


Testování - PCR testy, antigenní testy


Pokud mi lékař či hygienická stanice určí, že mám jít na test, jak se dostanu k žádance?
Žádanka vám přijde elektronicky. Testování je potřeba u všech epidemiologicky významných kontaktů či tam, kde to doporučila hygiena či lékař, a to ve všech věkových kategoriích, včetně dětí. Jedná se o zákonnou povinnost, rodiče jsou povinni se s dítětem na test dostavit.  Testování dětí není odlišné od testování dospělých.

Jaká je platnost žádanky na testování?
Máte-li žádanku, tedy jste k vyšetření indikován/a lékařem či hygienickou stanicí, budete otestován/a co nejdříve to bude možné.

Mohu jít na test i bez žádanky od lékaře nebo hygienické stanice?
Ano, test můžete absolvovat jako samoplátce, v takovém případě žádanku nepotřebujete.

Za jak dlouho mám očekávat výsledky testu a jakou cestou se je dozvím?
Běžně je dnes výsledek testu k dispozici v rozmezí od 24 do 48 hodin, pacient ho obdrží zabezpečeným emailem (heslo k otevření výsledku obdrží pomocí SMS). V případě pozitivního výsledku se vám ozve hygienická stanice (případně laboratoř nebo indikující lékař). V případě negativního výsledku pak indikující lékař.

Kde se mohu nechat otestovat v rámci EUC? Musím se na testování objednat?
Můžete využít odběrová místa EUC Laboratoří, kde najdete všechny potřebné informace. Na testování je třeba se objednat přes rezervační systém.

Co je to antigenní testování? Kdo ho může absolvovat a jak to probíhá? Kde se mohu nechat otestovat?
Jedná se o vyšetření na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS CoV-2 prostřednictvím POC antigenních testů. Provádí se stěrem z nosohltanu. Testování je zdarma pro pojištěnce českého veřejného zdravotního pojištění ve frekvenci 1x za 3 dny. Výsledky testu se dozvíte za cca 30 minut.

Testovací centra - PCR testy, antigenní testy
rezervační systém

Praha 6
, Veleslavínská 1/30 (areál zámečku), od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin. K dispozici je mobilní buňka a je zde možnost odběru drive-in (přímo z vašeho auta).
Praha 5, Kartouzská 204/6 (EUC Klinika, budova B, přízemí), provozní doba od pondělí do pátku od 8 do 13 hodin. 
Praha 10, Nad Vršovskou horou (buňka na parkovišti naproti STK Bohdalec), provozní doba od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin
Praha 11, Šustova 1930/2 (EUC Klinika, prostor placeného parkoviště), provozní doba od pondělí do pátku od 8 do 13 hodin. 
Praha 20 - Horní Počernice, Náchodská 754 (přízemí Místní veřejné knihovny), provozní doba - od pondělí do pátku od 8 do 13 hodin 
České Budějovice, Matice školské 1786/17 (EUC Klinika, suterén S51), provozní doba od pondělí do pátku od 8 do 12 hodin. 
Vysoké Mýto, Jiráskova 111 - Sportcentrum, provozní doba - pondělí, středa, pátek od 10 do 15 hodin.
Ostrava - Opavská 962/39 (EUC Klinika) - COVID linka 602 751 422

Testovací centra - pouze antigenní testy

Plzeň - Denisovo nábřeží 1000/4 (EUC Klinika) - rezervace termínu
Liberec - Klášterní 2/117 (EUC Klinika) - rezervace termínu

V případě plných kapacit odběrových míst EUC Laboratoří a na EUC Klinikách, sledujte stránky Ministerstva zdravotnictví ČR, kde je seznam všech odběrových míst v ČR a jejich aktuální kapacita.

CHCI SE REZERVOVAT NA TEST

Více informací o antigenním testování

V EUC Lékárnách jsou k dostání také testy na COVID-19 určené k samotestování:

EUC Lékárna: testy na COVID-19

Co když bude výsledek antigenního testu pozitivní?
V případě pozitivity je u bezpříznakových pacientů obratem proveden PCR test. Žádanku vystaví odběrové centrum. Výsledek testu bude k dispozici do 48 hodin. Klient nic neplatí. Pacient s příznaky onemocnění nastupuje do desetidenní izolace a jeho pozitivita je hlášena Krajské hygienické stanici.

Jaký je další postup v případě pozitivity i u následného PCR testu?
V případě pozitivního výsledku je třeba kontaktovat registrujícího praktického lékaře nebo Krajskou hygienickou stanici. Lékař tuto skutečnost zaznamená do zdravotnické dokumentace a domluví se s klientem na dalším postupu.

Další informace o antigenním testování naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR:

Mapa odběrových míst EUC Laboratoře

Více informací k testování najdete zde.

Co smí a nesmí člověk dělat v době, kdy čeká na výsledky testu? Postupuje se stejně, jako když je v karanténě s pozitivním výsledkem?
Ano, měl by být doma a počkat na výsledek testu.

Jak probíhá test formou stěru z nosohltanu? Bolí to?
Stěr z nosohltanu je nepříjemný, ale není bolestivý. Virus se množí v buňkách sliznice horních cest dýchacích, proto je potřeba kousek této sliznice setřít, aby vyšetření v laboratoři bylo co nejpřesnější.

Jak dlouho trvá testování?
Celý proces stěru ze sliznice nosohltanu zabere maximálně 3 minuty.

Co vlastně výsledek testu znamená? Existují různé druhy testů, jeden „tyčinkou do nosu“, druhý odběrem krve, jaký je mezi nimi rozdíl?
PCR testy jako průkaz viru v organismu se dělají ze stěru z nosohltanu. Testy na protilátky (ELISA) se dělají z žilní krve, rychlotesty z kapky krve a jejich výsledek vyjadřuje hladinu protilátek v organismu, tj. zjistí se tak, zda dotyčný v minulosti již onemocnění SARS-COV-2, tedy COVID-19, neprodělal. Pokud je PCR test pozitivní, znamená to, že pacient má v organismu virus SARS-COV-2.

Co je to PCR test  

Co je to ELISA test

Kdy mi stačí test na protilátky, kdy potřebuju PCR test? 
PCR test je třeba, pokud pacient potřebuje vědět, zda je infekční či ne, případně pokud ho indikuje hygiena či lékař (pacienti s příznaky). Testy na protilátky řeknou, zda pacient COVID-19 prodělal, případně může ukázat i na probíhající infekci (IgM, IgA). Ale tento je zatížen „diagnostickým oknem“ – protilátky se vyvíjí cca od 7.-10. dne po setkání s virem, tedy pokud se test provede v tomto období, může být výsledek falešně negativní.

Může být výsledek testu mylný? falešně pozitivní/negativní? 
U protilátek ano (viz diagnostické okno), u PCR ve velmi nízkém počtu případů (pokud se např. provede příliš brzy po nakažení). Zde se doporučuje cca 5 dní po kontaktu. 

Jak probíhá odběr vzorku z nosohltanu


Očkování proti COVID-19


Jak a kdy se v ČR očkuje proti koronaviru
Plošné očkování v České republice probíhá ve více fázích. Jednotlivé fáze jsou dány nařízením Ministerstva zdravotnictví ČR. Registrace k očkování jednotlivých skupin dle priorit se provádí přes Centrální rezervační systém.

Jakou vakcínou se v ČR očkuje
V České republice je zatím k dispozici vakcína od firmy Pfizer (genetická mRNA vakcína s označením Comirnaty), vakcína Moderna, vakcína od firmy Astra Zeneca a vakcína od společnosti Johnson & Johnson.

Je očkování proti COVID-19 povinné?
Očkování proti koronaviru není povinné. Je tedy svobodnou volbou každého dospělého jedince, zda se pro něj rozhodne, či nikoliv.

Kdo se (ne)může nechat očkovat?

 • Očkování je určeno osobám od 12 let (registrace na očkování)
 • Těhotné a kojící ženy: očkování po poradě s ošetřujícím lékařem-gynekologem či praktickým lékařem. Pokud se důvodně domníváte, že můžete být těhotná, ověřte si možnost očkování u svého gynekologa.
 • Osoby s alergií: očkování alergiků po poradě s alergologem či praktickým lékařem.
 • Osoby s akutním infekčním onemocněním: u osob trpících závažným horečnatým onemocněním nebo akutní infekcí se má podání vakcíny odložit. Očkování vždy po poradě s ošetřujícím lékařem. Přítomnost mírné infekce nebo horečky nízkého stupně není důvodem odložení vakcinace.

Očkování po prodělaném onemocnění COVID-19
Očkovat se mohou nechat i jedinci, kteří již prodělali onemocnění COVID-19

Kolik dávek vakcíny se očkuje
V případě vakcíny od společnosti Pfizer, i v případě Moderny a Astra Zeneca jsou v současné sobě používány 2 dávky. Vakcína Johnson & Johnson je jednodávková.

Kam se vakcína aplikuje
Vakcína se aplikuje do nedominantní paže, do ramene.

Alergické reakce po očkování
Aplikace vakcíny může způsobit alergické reakce, nejčastěji se objevuje:

 • zarudnutí a otok místa vpichu
 • bolest hlavy, svalů, kloubů
 • únava
 • zimnice, horečka

Po aplikaci vakcíny je potřeba zůstat ještě cca 15–30 minut v čekárně a případnou nežádoucí reakci konzultovat s lékařem.

Kolik očkování stojí
Očkování je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Bude po očkování vydáno nějaké potvrzení nebo je jím zápis do očkovacího průkazu? 
Pokud máte očkovací průkaz přineste ho na očkování sebou. Lze vystavit i MOP (Mezinárodní očkovací průkaz). Po aplikaci druhé dávky obdrží klient tzv. certifikát o očkování, respektive si jej může stáhnout.

Za jak dlouho vznikne imunita? Jak dlouho bude trvat? Bude potřeba se přeočkovat a po jaké době?
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se stále neví, jestli vakcíny dokážou poskytnout dlouhodobou ochranu proti koronaviru. Ačkoliv proběhlo úspěšné studijní testování obou vakcín, kterými se v Česku současně očkuje, a to u několika desítek tisíc lidí, v současnosti se neví, jak dlouho vakcína dokáže tělo před virem chránit.

Více o vakcínách

Vakcíny na COVID-19 jsou sice nyní už v ČR dostupné, nicméně v tuto chvíli probíhá očkování pouze ve speciálních očkovacích centrech, dle stanovených pravidel MZČR. 

Vakcíny na COVID-19 jsou sice nyní už v ČR dostupné, v tuto chvíli probíhá očkování ve speciálních očkovacích centrech a u praktických lékařů, kteří očkují primárně své pacienty. Očkování probíhá dle stanovených pravidel MZČR.
Očkování probíhá za stálého průběhu pandemické situace. V EUC Klinikách probíhá očkování u praktických lékařů a v očkovacích centrech. Pro EUC Kliniky provozující očkování nevzniká automatický nárok na očkovací látku. Vše se odvíjí od aktuální dostupnosti a množství očkovacích látek, které jsou v ČR k dispozici. 

Další důležité informace související s onemocněním SARS-COV2 (koronavirus neboli COVID-19) najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky:

https://koronavirus.mzcr.cz
http://www.szu.cz/tema/prevence/rady-a-doporuceni-pro-domaci-karantenu-izolaci

S dotazy ke COVID-19 se obracejte na celorepublikovou informační linku ke koronaviru 1221.
Pro volání ze zahraničí můžete využít telefonní číslo +420 226 20 1221.

Nenašli jste odpověď nebo byste si přáli konzultovat příznaky bez nutnosti navštívit zdravotnické zařízení? S našimi lékaři můžete komunikovat online.

Lékař online 24/7

Rádi byste se dozvěděli něco o imunitě, jejím fungování a možnostech jak ji posílit i s přihlédnutím ke koronavirové epidemii?

Článek o imunitě