Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. 

Mějte před chřipkou náskok!

14. srpna 2020

Mějte před chřipkou náskok!

Na každoroční otázku, zda se očkovat či neočkovat proti chřipce, bude letos možná pro mnohé z nás jednoznačnější odpověď. Zprávy epidemiologů o viru Covid-19 dokazují, že riziko těžšího průběhu nemoci zvyšuje kombinace více onemocnění najednou. Očkování proti chřipce by měli tedy zvážit letos všichni.

Kdy je správná doba na očkování proti chřipce?

Očkovat se je vhodné v říjnu, případně v listopadu. Každý rok se období chřipkové epidemie posouvá k jarním měsícům, takže se její začátek očekává v měsících únoru a březnu. Účinnost vakcíny nastupuje přibližně až za dva týdny po očkování. Koronavirus zatím nemá sezónní výskyt, předpokládá se výskyt celoroční. V kombinaci s chřipkovým virem může být průběh onemocnění mnohem závažnější. Epidemiologové i lékaři tedy doporučují očkování proti chřipce. Celosvětově stoupl zájem o vakcíny, předpokládá se tedy i jejich nedostatek.

A komu byste ochranu formou očkování určitě doporučila?

Vzhledem k epidemiologické situaci související s koronavirem bych očkování proti chřipce doporučila skutečně všem dospělým, a to i bez ohledu na to, zda patří do tzv. rizikové skupiny. Chřipka může totiž organismus významně oslabit a jeho boj s případnou koronavirovou nákazou by pak mohl být skutečně náročný. Za nezbytné považuji očkování proti chřipce pro seniory a dále pro chronicky nemocné pacienty – například diabetiky, lidi s onemocněním srdce, plic, ledvin. Tato skupina pacientů má očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

MUDr. Jaroslava Čiefová, internistka a praktická lékařka pro dospělé, EUC Klinika Praha – Šustova

Informujte se u svého praktického lékaře na očkování proti chřipce.

 

 

 

 

Související články

Více článků