Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Migréna – příznaky a léčba

18. listopadu 2020

Migréna – příznaky a léčba

Neurologické onemocnění projevující se jako extrémně silná bolest hlavy. Nemocného zcela paralyzuje a omezuje ho tak v běžném fungování.

Příznaky migrény

Hlavním projevem migrény je silná bolest hlavy, která může trvat několik hodin i dnů. Bolest má typicky pulzující charakter a objevuje se pouze na jedné straně hlavy. Bolest se významně zhoršuje při fyzické námaze. Nemocného zcela paralyzuje a znemožňuje mu vykonávat běžné denní činnosti. Doprovázet ji může také nevolnost a zvracení či přecitlivělost na světlo a hluk.

 

Léčba migrény

Migrénu nelze zatím zcela vyléčit, ale daří se mírnit její projevy. Léčba je velmi individuální, každému pacientovi pomáhá něco jiného. Proto je na místě konzultovat svůj stav s lékařem, který vám nabídne všechny možnosti a dle vývoje vašeho stavu doporučí nejvhodnější léčbu. I pro tuto nemoc jsou vám k dispozici naši lékaři online.

Obecně dochází při léčbě migrény jednak ke zmírnění příznaků záchvatu migrény léky tišícími bolest. Lze využít i volně prodejné léky, ale pokud nezaberou, neotálejte s návštěvou lékaře. Jejich nadužívání totiž může při migréně spíše uškodit.

Dále se využívají preventivní opatření s cílem dlouhodobě snížit frekvenci, intenzitu a dobu trvání migrénových záchvatů. K preventivním opatřením patří úprava životosprávy, kvalitní spánek a pravidelný pohyb, ale také psychoterapie, akupunktura nebo autogenní trénink. 

 

Rizika neléčení migrény

Neléčená migréna nemocnému značně komplikuje život. Těžko se s ní dá cokoli naplánovat, protože záchvat může přijít kdykoli a může nemocného zcela paralyzovat. Průběh ataků neléčené migrény bývá navíc často těžší.

 

Obvyklá medikace

Pro lehkou formu migrény lze využít volně prodejné léky. Pokud však nepomáhají nebo se jedná o vážnější průběh, obraťte se co nejdříve na lékaře, který vám předepíše vhodná antimigrenika. Některým pacientům pomáhají biologická léčba či léky určené primárně na jiné nemoci (například antidepresiva, antiepileptika nebo léky na snižování krevního tlaku).

Domníváte se, že trpíte migrénou? Nejen tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři online. 

Lékař online 24/7

Související články