21. února 2019 Moderní léčba a prevence Zdraví a životní styl

Očkování snižuje výskyt infekčních nemocí

Po prodělání řady povinných očkování v dětství se mohou dospělí chránit očkováním dobrovolně. Zájem o prevenci v této oblasti se vyplatí. Infekční nemoci se totiž šíří i mezi dospělou populací a v některých případech pro ni představují značně vyšší zdravotní riziko. „Očkování snižuje výskyt infekčních nemocí a komplikací s nimi spojených, zejména u lidí s chronickým onemocněním a sníženou obranyschopností,“ říká lékařka Jana Nohejlová z EUC Klinika Hradec Králové.

Jak a proč je podstatné očkovat děti?

Důležité je dosáhnout vysoké proočkovanosti populace, a předcházet tak šíření, závažnému průběhu, popřípadě i úmrtí v důsledku infekčních nemocí, a zároveň před nimi ochránit i ty děti, které ze závažných zdravotních důvodů očkované být nemohou.

Proč je ale očkování důležité i pro dospělé lidi a pro seniory?

Ze stejného důvodu jako pro děti – očkování snižuje výskyt infekčních nemocí a komplikací s nimi spojených, zejména u lidí s chronickým onemocněním a sníženou obranyschopností.

Jaké očkování byste doporučila dospělým a jaké seniorům?

Rozhodně očkování proti žloutence typu A vzhledem k výskytu lokálních epidemií na našem území. Dále očkování proti klíšťové encefalitidě proto, že se nacházíme v rizikové oblasti a jedná se o velmi závažné onemocnění často s těžkými následky. Pro seniory je navíc vhodné očkování proti pneumokokovým onemocněním a každoroční očkování proti chřipce.

Proč je důležité, aby se proti chřipce nechávali očkovat právě senioři?

Senioři se často léčí s jedním i více chronickými onemocněními, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév či plic, které nepříznivě ovlivňují celkový zdravotní stav a imunitu. Kvůli tomu může mít pak chřipka velmi komplikovaný průběh nebo naopak onemocnění chřipkou může tyto nemoci zhoršit.

V čem je pro děti a seniory nebezpečný pneumokok? Proč by i proti němu měli být děti a senioři očkováni?

Pneumokok je původcem celé řady chorob, od méně závažných, jako je třeba zánět středního ucha, až po ty život ohrožující, jako jsou invazivní infekce typu zápalu plic či zánětu mozkových blan. Při ještě nedostatečně vyvinuté imunitě u kojenců či při oslabené obranyschopnosti u řady seniorů může skončit i fatálně, nejčastěji se vyskytuje právě v těchto dvou věkových skupinách.

Očkování proti tetanu Jediné plošně povinné očkování dospělé populace v ČR představuje očkování proti tetanu. * Přeočkovává se po 15 letech, u osob starších 60 let se interval zkracuje na 10 let. * Tito lidé budou přeočkováni vždy v případě úrazu, mladší jen pokud poslední aplikace proběhla před více než pěti lety. * Očkuje se jednou dávkou vakcíny, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění. * I toto očkování si dospělí musí obvykle hlídat sami.


Foto autor | PROFIMEDIA.CZ
Foto popis | Ani senioři by očkování neměli podcenit.
Regionalni mutace | Metro - Praha

Související články

Ženy se bojí gynekologického vyšetření, které jim může zachránit život

Chřipku nepodceňujte a včas se nechte očkovat!

Mamocentra zdravotnické skupiny EUC se společně s CrossCafe zapojila do prevence rakoviny prsu

Prošlé obvazy můžete v domácí lékárničce mít, prošlé a neznáme léky však neskladujte