Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Omikron: Co víme o nové variantě onemocnění COVID-19?

10. prosince 2021

Omikron: Co víme o nové variantě onemocnění COVID-19?

Nová mutace onemocnění COVID-19, záhy pojmenovaná omikron, se poprvé objevila na konci listopadu v Jihoafrické republice a velice rychle se rozšířila do celého světa. Právě i rychlost jejího šíření budí obavy. Na velké závěry je ještě brzy, ale první případy už pomalu vytváří určitý obrázek o tom, co od omikronu očekávat. Jak závažná může varianta omikron být a pomůže proti ní očkování?

Co je mutace omikron a objevuje se už i v Česku?

Mutace omicron (v ČR se používá spíše počeštěný výraz omikron) je již pátou výraznější variantou onemocnění COVID-19, nemoci zapříčiněné těžkým akutním respiračním syndromem SARS-CoV-2.

První výskyt této mutace byl nahlášen 24. listopadu 2021 v Jihoafrické republice a doposud se rozšířila do 63 zemí světa. Zatímco v Jihoafrické republice už omikron mutace dominuje ve všech provinciích, v ostatních zemích se zatím jedná o desítky případů. (1, 2) V České republice bylo zatím detekováno osm případů nové mutace koronaviru.

Jak se šíří omikron a jaké jsou jeho příznaky?

Vzhledem k uplynutí krátké doby od výskytu prvního případu mutace omikron nelze provádět jednoznačné závěry. V současnosti proto probíhá řada výzkumů včetně zjišťování účinnosti vakcín. Z prvních dat vyplývá, že se varianta omikron šíří rychleji než předešlé mutace. Názory na tempo šíření se liší, mohlo by jít až o 3x nebo 6x rychlejší přenos nákazy než v případě mutace delta (2).

Častější se zatím zdá být také riziko reinfekce (návratnosti) onemocnění COVID-19. To není u nových mutací jakéhokoli viru nijak nezvyklé, protože i pouhá jedna výměna aminokyselin ve virovém genomu může výrazně ovlivnit schopnost viru znovu narušit náš imunitní systém.

Na druhé straně se vyskytují také názory, že by nová mutace omikron nemusela mít tak závažný průběh jako předešlé varianty viru onemocnění COVID-19. (2)

Zdroj: Bigstock

Předsedkyně Jihoafrické lékařské asociace Angelique Coetzeeová například uvedla, že si její pacienti stěžují zejména na extrémní únavu a bolest hlavy. Příznaky jako ztráta chuti a čichu a závažné potíže s dýcháním v případě mutace omikron zatím neeviduje. Výjimkou není ani bezpříznakový průběh nemoci. (3)

Účinnost očkování proti mutaci omikron

Doposud není jasné ani to, zda a do jaké míry budou proti mutaci omikron fungovat dosavadní očkovací látky. Zástupci farmaceutických společností Moderna a BioNTech přislíbili výzkum odolnosti nové mutace vůči svým vakcínám v horizontu několika týdnů. Zároveň budou pracovat na vývoji vylepšení vakcíny, která by s mutací omikron již počítala. První data společnosti zatím BioNTech ukázala, že odolnost vůči mutaci omikron zůstává vysoká po aplikaci třetí dávky vakcíny. (3)

Světová zdravotnická organizace i další odborníci nadále doporučují v očkování pokračovat, protože ačkoli může být účinnost nižší, poskytuje očkování alespoň určitý stupeň ochrany. Stejně tak vyzývají k přetrvávajícímu dodržování základních hygienických pravidel, jako je používání respirátorů a důsledné mytí rukou.

Zdroje:

Související články