20. dubna 2017 Moderní léčba a prevence Zdraví a životní styl

Placená laboratorní vyšetření nabízejí pacientům lepší možnosti péče

Laboratorní vyšetření lidé dost často chápou jako součást léčby hrazené zdravotní pojišťovnou. Alespoň máme takovou zpětnou vazbu od našich odběrových sester, které jsou v kontaktu s pacienty. Trend se ale mění, i když zatím nijak dramaticky, nicméně pacienti pomalu začínají možnost placených vyšetření registrovat a EUC Laboratoře vycházejí tomuto trendu vstříc.

Za nárůstem zájmu o placená laboratorní vyšetření stojí několik faktorů. Za prvé, s rozvojem medicíny se rozšiřuje počet testů, které nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, a i nadále jich bude přibývat. Laboratorní diagnostika je obor poměrně dynamický a o novinky zde není nouze. Jako příklad můžeme uvést třeba komplexní alergologické vyšetření ImmunoCAP ISAC, které dokáže z jedné kapky krve identifikovat desítky alergenů, pojišťovny ale tuto diagnostiku nehradí.

Pacienti se také stále častěji setkávají s tím, že lékař jim některá vyšetření prostě nemůže udělat. Aktuální diagnózou nelze vždy odůvodnit předpis všech vyšetření, která by mělo smysl provést anebo která by si pacient přál, aby byla provedena. Přitom některá vyšetření by bylo účelné dělat častěji, než dovoluje úhradový systém pojišťoven. Placené vyšetření pacientovi umožňuje nechat si diagnostický test, uzná-li to za vhodné, provést. Často to může mít mimo jiné i uklidňující terapeutický účinek. Lidé jsou někdy sužováni nadměrnými úzkostmi o své zdraví a test provedený nad rámec standardu může poskytnout ujištění, že je vše v pořádku. Dalším aspektem, který ovlivňuje to, jak pacienti přistupují ke svému zdraví, je internet, který zásadně mění způsob přístupu k informacím. Motivovaný pacient si dnes může na internetu najít velké množství informací. Můžeme sice diskutovat o jejich validitě i schopnosti laika je aplikovat na tak složitou věc, jako je lidské zdraví, nicméně při hledání na internetu pacienti narážejí i na informace o různých vyšetřeních, která jsou nějak relevantní k jejich zdravotnímu stavu, a mají o tyto často nadstandardní diagnostické testy zájem. Proto EUC Laboratoře zavádějí program placených laboratorních vyšetření za přímou úhradu.

Pacient si samozřejmě může u nás v laboratořích nechat vyšetřit za úhradu cokoliv, co provádíme, ale aktivní nabídka, kterou předkládáme, je postavena tak, aby zahrnovala vyšetření, ze kterých pacient může mít nějaký užitek. Účelem není dělat finančně náročná vyšetření v absolutně neopodstatněném rozsahu, ale poskytnout pacientům možnost lépe se starat o své zdraví. V současné době na základě doporučení odborného vedení EUC Laboratoří nabízíme aktivně pacientům 12 okruhů vyšetření a byli bychom rádi, kdyby o možnostech diagnostiky za úhradu věděli i lékaři a sestry v EUC a mohli pacientům případně podat podrobnější informace nebo je odkázat na naše odběrové místo.

Program pro samoplátce zahrnuje tato vyšetření:

 1. Kardiovaskulární onemocnění – vyšetření rizikových faktorů  
 2. Vyšetření  homocysteinu  
 3. Nové možnosti vyšetření  alergií  komponentní diagnostikou  ISAC
 4. Nesnášenlivost lepku včetně molekulárně genetického vyšetření  
 5. Vyšetření štítné žlázy  
 6. Testování přítomnosti drog  
 7. Vyšetření hladiny cukru – riziko diabetu (cukrovky) 
 8. Borelióza 
 9. Calprotectin – vyšetření zánětlivých poruch střeva
 10. Vyšetření funkce  jater a slinivky
 11. Krevní test pro časnou detekci kolorektálního karcinomu Septin9
 12. Trombofilní mutace  
  Vyšetření krevní skupiny

Vytvořili jsme i cenově zvýhodněné balíčky vyšetření: menší balíček BASIC a širší KOMPLEX.

Balíček BASIC: Odběr krve; Okruh 1, 7, 10; Základní vyšetření krve; Krevní skupina; Vyšetření moče; Vyšetření intermediálního metabolismu.

Balíček KOMPLEX: Balíček BASIC; Okruh 2, 4, 5; Molekulárně genetické vyšetření rizika nesnášenlivosti lepku (celiakie)

Podrobné informace najdete na stránkách EUC Laboratoře.

Související články

Paracetamol: Dobrý sluha, špatný pán

Sedm pravidel zdravého spánku

Bezpečný a bezkontaktní výdej léků v EUC BOXu

Rozhovor s vedoucí odběrových míst EUC Laboratoří, Libuší Vitkovou, o testování nového typu koronaviru