05. března 2019 Zdraví a životní styl Moderní léčba a prevence

Používáte při léčbě antibiotiky probiotika?

V období zimy je náš organismus náchylný k řadě onemocnění, jako je zánět průdušek, bronchitida, angína. Jistě znáte tyto situace, které provázejí jak děti, tak dospělé. Po prochladnutí onemocníte virózou, která se bohužel časem změní díky pomnožení bakterií na angínu. Nebo běžný kašel přejde do bronchitidy či do zánětu průdušek.

Taková onemocnění bohužel vyžadují léčbu antibiotiky. V posledních letech kladou lékaři důraz na zdraví střev, které úzce souvisí s celkovou imunitou a zdravím. Díky antibiotikům je ale zdravé prostředí ve střevech narušeno a je třeba obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. S tím mohou pomoci probiotika.

Jak je to s užíváním probiotik při léčbě antibiotiky? Oslovili jsme MUDr. Martinu Spaziererovou, která nám odpověděla na několik otázek. Za její odpovědi děkujeme.

Pokud předepisujete pacientovi antibiotika, bavíte se s ním o doplnění léčby probiotiky?

Ano, zejména u širokospektrých antibiotik. Doporučuji jako možnost, ne jako nutnost.

Doporučujete užívání probiotik při i po užívání antibiotik, nebo pouze po?

Některá antibiotika mikroflóru ve střevě narušují více než jiná.

Doporučujete je pacientům i jako prevenci?

Probiotické mikroorganismy jsou vlastně přirozenou součástí našeho organismu a udržují nejen „pořádek v našem střevě„, ale i dobré fungování imunity. Při řadě stavů (špatné stravovací zvyky, nemoc, infekce – průjem, zvracení) je tato rovnováha porušena a je potřeba ji pomoci obnovit, tzn. znovu osídlit střevo „hodnými“ mikroorganismy, které pak nedovolí těm „zlým„ se tam roztahovat a „dělat neplechu“.

Jak na probiotika, doplňky stravy vaši pacienti reagují? Koupí si je nebo jim to přijde zbytečné?

Většinou si je koupí, někteří počkají, až jestli jim bude špatně. Běžná léčba respirační infekce – třeba zánětu průdušek u dítěte – totiž vyjde běžně na několik set korun, chápu, že další nemalá částka za probiotika může být pro dost lidí problém.

Věříte účinku probiotik, nebo je považujete za marketingový tah farmaceutických firem?

Věřím, protože, je to vědecky podložené, a tudíž objektivní, už pradávno. Je dokázáno, že úpravou střevní mikroflóry lze zlepšovat imunitu, a tudíž některé nemoci – třeba i atopický ekzém, alergie atd. Ve střevě je totiž významná část našeho imunitního systému. Nezapomeňme, že probiotické bakterie jsou ve střevě normálně přítomny, vytvářejí se tam díky prebiotické vláknině, kterou přijímáme ve stravě a která je obsažena i v mateřském mléce. (pozor na pojmy: probiotika x prebiotika). Např. při střevních infekcích – průjmu a zvracení – jsou dnes probiotika jediným správným lékem, kromě rehydratačních roztoků, a to jak u dětí, tak i u dospělých.

Doporučíte konkrétní značku probiotik pacientovi, nebo jej odkážete do lékárny s tím, aby si koupil nějaká probiotika?

Spíše odkážu do lékárny, lze se rozhodnout i s ohledem na cenu.

Na naše otázky odpovídala MUDr. Martina Spaziererová, pediatr, EUC Klinika Kladno

Zdroj: ŽENA-IN

Související články

Ženy se bojí gynekologického vyšetření, které jim může zachránit život

Chřipku nepodceňujte a včas se nechte očkovat!

Mamocentra zdravotnické skupiny EUC se společně s CrossCafe zapojila do prevence rakoviny prsu

Prošlé obvazy můžete v domácí lékárničce mít, prošlé a neznáme léky však neskladujte