27. prosince 2018 Moderní léčba a prevence Zdraví a životní styl

Preventivní prohlídky u praktického lékaře

Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví i v době, kdy nepociťujete žádné potíže. Na preventivní prohlídky nezapomínejte, mohou totiž odhalit závažná onemocnění v jejich počátku. Víte, na jaké preventivní prohlídky máte kdy nárok?

Jste žena a je vám 25 let?

Dvakrát ročně máte nárok na stomatologické vyšetření u svého zubaře. Jedenkrát za rok byste měla navštěvovat svého gynekologa a jednou za dva roky pak praktického lékaře, který by vám v rámci preventivní prohlídky měl udělat orientační vyšetření moči.

V 18, ve 30 a ve 40 letech praktický lékař v rámci preventivní prohlídky vyšetřuje koncentraci tuků a glykémií v krvi. Pokud máte pozitivní rodinnou anamnézu nebo jiné rizikové faktory rakoviny prsu, tak by vám od 25 let měl vypisovat žádanku na klinické vyšetření prsou.

Od 45 let mají ženy nárok každé 2 roky podstoupit mamografické preventivní vyšetření. Na toto vyšetření je také potřeba žádanky, kterou vám vypíše praktický lékař nebo gynekolog.

Ve 40 letech a pak každé 4 roky by vám měl praktický lékař předepsat vyšetření EKG.

Jste žena a blíží se vám padesátka?

I nadále byste každé dva roky měla docházet na preventivní prohlídku ke svému praktickému lékaři a dvakrát za rok k zubaři. Měla byste také i nadále navštěvovat gynekologa, ani menopauza není důvodem přestat k němu docházet.

V rámci všeobecné preventivní prohlídky u praktického lékaře byste měla v 50 a 60 letech podstoupit vyšetření koncentrace tuků v krvi. Každé dva roky vás čeká kontrola glykémií, každé čtyři roky by vám měl lékař předepsat EKG.

Po 50. narozeninách se také přidává test okultního krvácení ve stolici, který byste do 55 let měla podstoupit jednou za rok, od 55 let jednou za dva roky. Od 55 let je varianta k tomuto endoskopické vyšetření střev jednou za 10 let. K tomu je potřeba žádanka od praktického lékaře.

Pokud trpíte diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními problémy, pak se také od 50 let každé 4 roky provádí vyšetření funkce ledvin.

Nezapomínejte docházet každé dva roky na preventivní mamografické vyšetření.

Ani muži by neměli zapomínat na prevenci!

Od 18 let by měli muži jednou za dva roky navštívit svého praktického lékaře kvůli všeobecné preventivní prohlídce. Její součástí je také orientační vyšetření moči. V 18, ve 30 a 40 letech zahrnuje prohlídka také kontrolu koncentrace tuků a glykémií v krvi. Od 40 by potom měl praktický lékař předepisovat každé 4 roky EKG. Dále je samozřejmostí kontrola u zubaře každé dva roky.

Od 50 let je pak z veřejného zdravotního pojištění hrazeno více prohlídek. Zůstává preventivní návštěva u zubaře dvakrát do roka a preventivní prohlídka u praktického lékaře jednou za dva roky. Jeho součástí by i nadále mělo být orientační vyšetření moči, v 50 a 60 letech také vyšetření koncentrace tuků a každé 2 roky hladina cukru v krvi, každé 4 roky pak absolvování EKG.

Po 50. narozeninách se také přidává test okultního krvácení ve stolici, který by muži do 55 let měli podstoupit jednou za rok, od 55 let jednou za dva roky. Od 55 let je varianta k tomuto endoskopické vyšetření střev jednou za 10 let. K tomu je potřeba žádanka od praktického lékaře.

Od 50. roku života vám bude v rámci preventivního vyšetření u praktického lékaře odebrán vzorek krve na PSA – prostatický specifický antigen. PSA je produkován tkání prostaty, ať už normální či nádorovou. Hladina PSA v krvi může být zvýšená u mužů s karcinomem prostaty, nezhoubným zvětšením prostaty nebo s infekcí prostaty.

Pokud trpíte diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními problémy, pak se také od 50 let každé 4 roky provádí vyšetření funkce ledvin.

MUDr. Jana Vyskočilová, hlavní lékařka EUC Kliniky Plzeň

Související články

Bezpečný a bezkontaktní výdej léků v EUC BOXu

Sedm pravidel zdravého spánku

Rozhovor s vedoucí odběrových míst EUC Laboratoří, Libuší Vitkovou, o testování nového typu koronaviru

Hrozbou pro ženy není mamografické vyšetření, ale strach z něj