Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace.

Průjem – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Průjem – příznaky a léčba

Jako průjem označujeme 3 a více vodnatých, neformovaných stolic za den. Nejčastější příčinou průjmů jsou bakteriální či virové infekce pocházející z jídla a nápojů. Zapříčiňuje ho ale také stres, nedostatek vitamínů nebo užívání antibiotik ničících užitečné střevní bakterie. Průjem může být i příznakem jiných, závažnějších onemocnění (kolitidy, intolerance složek potravy, Crohnovy choroby, onemocnění slinivky, případně i rakoviny).

Příznaky onemocnění

Hlavním příznakem průjmu je řídká či vodnatá stolice opakující se třikrát nebo častěji v horizontu 24 hodin. Doprovází ho také zvýšená pohyblivost střev, která může být velice bolestivá. V závažnějších případech se může onemocnění projevovat horečkou vyšší než 38 °C, křečemi, závratěmi, pocity na omdlení, zastavením močení nebo stolicí s příměsí krve, případně černou stolicí.

 

Léčba

Běžný průjem je vlastně očistou organismu od škodlivých látek a odezní sám. Vzhledem k rychlé ztrátě tekutin při něm však hrozí dehydratace a je proto potřeba příjem tekutin zvýšit. Vhodné jsou čajeřepíku, ostružinového nebo malinového listí. Pokud zároveň zvracíte, doplňte tekutiny rehydratačním roztokem. Léčbu pomáhá urychlit úprava stravování, tzv. šetřící dieta. Omezte tuky, kořeněná jídla a alkohol, a naopak zařaďte jídla nedráždivá a lehce stravitelná (piškoty, rýže, brambory, později libové maso, mrkev, jablečné nebo banánové pyré). Léky je vhodné využít v případě, že potřebujete průjem zastavit (například z důvodu cestování nebo neodkladné pracovní schůzky). Jinak je lepší nechat průjem odeznít jako očistný proces těla.

Lékaře však vyhledejte rozhodně v případě, že trpíte úpornými průjmy trvajícími déle než 8 hodin, pozorujete na sobě příznaky dehydratace (malátnost, letargie), máte velké bolesti či horečku nebo najdete ve stolici krev.

Konzultaci s našimi lékaři online můžete využít i při lehčích projevech. Pomohou vám identifikovat příčinu průjmu a podle toho doporučí vhodnou léčbu.

 

Rizika neléčení průjmu

Hlavním rizikem průjmu je dehydratace, proto je stěžejní částí léčby doplňování tekutin. Přetrvávající problémy či vážnější průběh obvykle značí jinou nemoc a neléčením tak riskujete její rozvinutí.

 

Obvyklá medikace

Průjem je vhodnější nechat odeznít a podpořit jeho léčbu úpravou stravování. Pokud ho však potřebujete nutně zastavit nebo pokud jde o dlouhodobější problém, užívají se léky s obsahem loperamidu (na infekční průjem a ne déle než 48 hodin), černé uhlí či Smecta. Vhodným doplňkem léčby průjmu jsou střevní probiotika.

Trpíte průjmem? Tento problém lze konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články