Jako průjem označujeme 3 a více vodnatých, neformovaných stolic za den. Nejčastější příčinou průjmů jsou bakteriální či virové infekce pocházející z jídla a nápojů. Zapříčiňuje ho ale také stres, nedostatek vitamínů nebo užívání antibiotik ničících užitečné střevní bakterie. Průjem může být i příznakem jiných, závažnějších onemocnění (kolitidy, intolerance složek potravy, Crohnovy choroby, onemocnění slinivky, případně i rakoviny).
Příznaky onemocnění
Hlavním příznakem průjmu je řídká či vodnatá stolice opakující se třikrát nebo častěji v horizontu 24 hodin. Doprovází ho také zvýšená pohyblivost střev, která může být velice bolestivá. V závažnějších případech se může onemocnění projevovat horečkou vyšší než 38 °C, křečemi, závratěmi, pocity na omdlení, zastavením močení nebo stolicí s příměsí krve, případně černou stolicí.
Léčba
Běžný průjem je vlastně očistou organismu od škodlivých látek a odezní sám. Vzhledem k rychlé ztrátě tekutin při něm však hrozí dehydratace a je proto potřeba příjem tekutin zvýšit. Vhodné jsou čaje z řepíku, ostružinového nebo malinového listí. Pokud zároveň zvracíte, doplňte tekutiny rehydratačním roztokem. Léčbu pomáhá urychlit úprava stravování, tzv. šetřící dieta. Omezte tuky, kořeněná jídla a alkohol, a naopak zařaďte jídla nedráždivá a lehce stravitelná (piškoty, rýže, brambory, později libové maso, mrkev, jablečné nebo banánové pyré). Léky je vhodné využít v případě, že potřebujete průjem zastavit (například z důvodu cestování nebo neodkladné pracovní schůzky). Jinak je lepší nechat průjem odeznít jako očistný proces těla.
Lékaře však vyhledejte rozhodně v případě, že trpíte úpornými průjmy trvajícími déle než 8 hodin, pozorujete na sobě příznaky dehydratace (malátnost, letargie), máte velké bolesti či horečku nebo najdete ve stolici krev.
Konzultaci s našimi lékaři online můžete využít i při lehčích projevech. Pomohou vám identifikovat příčinu průjmu a podle toho doporučí vhodnou léčbu.
Rizika neléčení průjmu
Hlavním rizikem průjmu je dehydratace, proto je stěžejní částí léčby doplňování tekutin. Přetrvávající problémy či vážnější průběh obvykle značí jinou nemoc a neléčením tak riskujete její rozvinutí.
Obvyklá medikace
Průjem je vhodnější nechat odeznít a podpořit jeho léčbu úpravou stravování. Pokud ho však potřebujete nutně zastavit nebo pokud jde o dlouhodobější problém, užívají se léky s obsahem loperamidu (na infekční průjem a ne déle než 48 hodin), černé uhlí či Smecta. Vhodným doplňkem léčby průjmu jsou střevní probiotika.
Trpíte průjmem? Tento problém lze konzultovat s našimi lékaři online:
Lékař online 24/7