09. července 2018 Pro média Zdraví a životní styl Moderní léčba a prevence

Rozhovor lékařky Jany Kociánové pro Deník

Nemocné plíce má každý druhý kuřák nad 65 let.

„Hledám kuřáka, staršího 40 let, s vleklým kašlem a neustále se horšící dušností. Zn. Navždy spolu.“ Takto by mohl vypadat inzerát v novinách, který by si podala chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Tato zákeřná choroba ročně zabije v Česku přes tři tisíce lidí. O tom, proč si tato nemoc vybírá i nekuřáky i o důležitosti prevence jsme si povídali s primářkou plicního pracoviště ostravské Polikliniky MephaCentrum MUDr. Janou Kociánovou.

Paní primářko, proč nemoc postihuje víc muže, než ženy? Je to způsobeno tím, že větší procento kuřáků tvoří muži?

Kouření je považováno za jeden z hlavních faktorů vzniku chronické obstrukční plicní nemoci, známé také pod zkratkou CHOPN. V Česku jí aktuálně trpí asi 8 procent obyvatel. U kuřáků nad 65 let trpí nemocí každý druhý. Historicky kouřili muži ve vyšší míře než ženy. Muži, zvláště v našem regionu, jsou také častěji vystaveni profesním škodlivinám. Ženy začaly v kouření cigaret i výskytu CHOPN dohánět muže později. Dnes už také víme, že jsou ženské plíce k vlivu kouření méně odolné a při stejné náloži cigaret vyvolají více příznaků nemoci.

 Je kouření jediným rizikovým faktorem?

Kouření cigaret je rizikovým faktorem CHOPN asi ze 70 procent. Svoji roli v nemoci sehrává samozřejmě i pasivní kuřáctví, zvláště u dětí. Mezi rizikové faktory patří i kouření doutníků, marihuany, vodní dýmky. Dalšími neméně důležitými rizikovými faktory jsou zplodiny z dopravního provozu, spalování fosilních paliv a biomasy. Neméně důležitý je také vliv průmyslových exhalací a prašnosti zejména v profesním prostředí. Svoji roli ale sehrává například i vlhkost a plísně v domácnosti, časté infekce dýchacích cest, historie astmatu či tuberkulózy a také genetické faktory.

Takže to vlastně znamená, že nemoc může postihnout i nekuřáky. Co bychom tedy měli dělat, aby se nám chronická obstrukční plicní nemoc pokud možno úplně vyhnula?  

Být informováni o rizikových faktorech a vyvarovat se jejich expozici. Nekouřit, mít dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a zdravou výživu s dostatkem vitaminů a antioxidantů, zmíním například svoji oblíbenou brokolici. V rámci zdravého způsobu stravování také radím omezit konzumaci přepálených tuků a uzenin.

CHOPN je nebezpečná také v tom, že řada lidí vůbec netuší, že je něco v nepořádku. Větší zadýchávání se přičítají třeba rostoucímu věku a na lékaře se obrací až ve chvíli, kdy doslova začnou „lapat po dechu“. Podle čeho by měl člověk usoudit, že je ten správný čas lékaře navštívit?

K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud jsme vystavováni výše zmíněným rizikovým faktorům víc než deset let. Myslete na to, že rizikovým faktorem může být i bydlení u rušné křižovatky. Samozřejmě, že kroky do ordinace plicního lékaře by měly vést i v případě dlouhodobého kašle, vykašlávání a zhoršující se dušnosti. Jednoduše, pokud vám začalo dělat problémy vyjít pár schodů, které jste donedávna bez potíží téměř vyběhli – něco je špatně a určitě by se na vás měl podívat odborník.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde: https://reklama.denik.cz/reklama/mephacentrum-plicni.html

Související články

Více článků

ŽENY ŽENÁM 2019 Ostrava

Kinetóza. Jak se připravit na cestování s dětmi

MephaCentrum se mění na EUC Klinika Ostrava

Jak probíhá mamografické vyšetření?