Senná rýma – příznaky a léčba

09. dubna 2021

Senná rýma – příznaky a léčba

Zánět dýchacích cest objevující se jako alergická reakce na pylové podněty, zejména na pyl rostlin. Projevuje se zejména na jaře, kdy kvetou rostliny a pyl se šíří ve větší míře.

Příznaky onemocnění

Senná rýma se projevuje dráždivým a opakovaným kýcháním, ucpaným nosem a vodnatým výtokem z nosu. Často ji doprovází zarudnutí a slzení očí, jejich natékání nebo pálení. Může se objevit také bolest v krku, zhoršené polykání a svědění v dutině ústní.

 

Léčba

Na léčbu senné rýmy se využívají léky potlačující příznaky ve formě sprejů a nosních kapek. Některé z nich jsou dostupné i bez lékařského předpisu, na závažnější obtíže předepíše lékař lokální léčbu s kortikosteroidy. Spreje a nosní kapky by se však neměly užívat dlouhodobě, protože při delším užívání se snižuje jejich účinnost a mohou dokonce poškodit sliznici. Při přetrvávajících nebo častějších problémech se proto využívá hyposenzibilizace, kdy jsou do těla pacienta postupně zaváděny malé dávky alergenu s cílem vytvoření odolnosti vůči danému alergenu.

Pro konzultaci využijte naši službu Lékař online 24/7. Naši lékaři vám doporučí vhodnou léčbu, předepíší léky, případně vás odkážou na návštěvu našich klinik.

 

Rizika neléčení senné rýmy

Neléčená nemoc má negativní dopad na dýchání. Může se rozvinout až v astma, u kterého hrozí závažné problémy s dýcháním až bezvědomí. V důsledku zhoršeného dýchání mají pacienti problém se spánkem, což se promítá do každodenního fungování. Sennou rýmu jako alergickou reakci také doprovází kožní onemocnění (ekzém, kopřivka, dermatitida).

 

Obvyklá medikace

Na léčbu senné rýmy se využívají léky potlačující příznaky ve formě sprejů a nosních kapekléky potlačující alergii jako takovou.

Trpíte sennou rýmou? Svůj problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články