Test na protilátky COVID-19 (ELISA)

07. července 2021

Test na protilátky COVID-19 (ELISA)

ELISA test na protilátky COVID-19 ověřuje přítomnost specifických protilátek (imunoglobulinů) IgA, IgM a IgG proti viru SARS-CoV-2. Protilátky v těle vznikají po prodělané infekci nebo po očkování. V časné fázi infekce se zpravidla tvoří protilátky ve třídě IgA a IgM. V pozdější fázi infekce nastupují protilátky třídy IgG, které vytvářejí dlouhodobou protilátkovou imunitu a výrazně snižující riziko opětovné nákazy. Vznik ochranných IgG protilátek lze navodit také očkováním.

Imunita po COVID-19

Vytvořením protilátek po prodělání onemocnění COVID-19 nebo po očkování vzniká proti nemoci dočasná imunita. Z dostupných dat zatím vyplývá, že protilátky mohou v těle vydržet až 6 měsíců, avšak hladiny protilátek i jejich ústup jsou pro každý imunitní systém individuální. V současné době stále probíhají studie, jejichž cílem je zjistit, jak dlouho ochranné protilátky mohou přetrvávat.

Roli hrají buněčná a látková imunita

Imunitní systém tvoří dvě složky: imunita vrozená a imunita získaná. Získanou imunitu zajišťují zejména dva druhy bílých krvinek: B a T-lymfocyty.

B-lymfocyty vytvářejí specifické protilátky proti COVID-19 a zároveň mají schopnost přetvářet se v paměťové buňky, které při opětovném setkání s virem velmi rychle reagují vytvořením nových protilátek.

Chtěli byste se dozvědět více o fungování imunity a o tom, jak ji posílit?

Přečtěte si náš Článek o imunitě.

Zdroj: Branimir Balogovic, Unsplash

Test na protilátky COVID-19 na všech odběrových místech

Test na protilátky COVID-19 se provádí analýzou vzorku žilní krve. Je vhodný pro klienty, kteří:

  • chtějí zjistit, zda mají v období pandemie protilátky proti koronaviru, ať už po prodělané infekci, nebo po očkování
  • měli více jak před týdnem nějaké příznaky a chtějí si ověřit, zda se nejedná o onemocnění COVID-19

Kdy a kam na odběr:

Seznam odběrových míst najdete zde.

Cena za vyšetření:

SARS CoV-2 IgG                     490 Kč

SARS CoV-2 IgG, IgA, IgM      1500 Kč

Test můžete pohodlně zakoupit v našem eshopu a na odběr dorazit jen s voucherem v tištěné nebo elektronické podobě.

Koupit test

Související články

Chcete zjistit, jak jste na tom s buněčnou imunitou proti SARS-CoV-2?

Vyšetření přítomnosti specifických protilátek proti onemocnění COVID-19 nebo průkaz přítomnosti viru SARS-CoV-2 patří již mezi běžná laboratorní vyšetření. Vyšetření buněčné imunity, která hraje významnou roli u každého virového onemocnění, je novinkou. Ukazuje se totiž, že i tam, kde je hladina protilátek proti SARS-CoV-2 nízká, lze díky specifickým T-lymfocytům zjistit přítomnost buněčné imunity proti SARS-CoV-2.

více