Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Testování na COVID-19

06. února 2021

Testování na COVID-19

Při podezření na onemocnění COVID-19 (v případě objevujících se příznaků či kontaktu s jinou osobou s pozitivním testem na COVID-19) obdržíte žádanku na test od lékaře. Objednat se však můžete i bez ní jako samoplátce.

Kdy jít na test

Výběr druhu testu na COVID-19 závisí na situaci, ve které se nacházíte.

  • Máte podezření, že trpíte onemocněním COVID-19? Pozorujete na sobě příznaky, nebo jste byli v kontaktu s někým, u koho se nemoc projevila? Absolvujte PCR test (jako samoplátce nebo se žádankou od lékaře) nebo antigenní test (ten je možné absolvovat každé tři dny v případě, že máte zdravotní pojištění u české zdravotní pojišťovny; za test na místě odběru nic neplatíte).
  • Prodělali jste COVID-19 a chcete si ověřit, zda a jaké množství protilátek nyní máte? Objednejte se na ELISA test zjišťující přítomnost protilátek proti COVID-19 v krvi.

Druhy testu na COVID-19

V současné době se provádí tři druhy testů na COVID-19. PCR test a antigenní test se provádí stěrem z nosohltanu a detekují aktuální přítomnost onemocnění v těle. ELISA test zjišťuje přítomnost protilátek v krvi po prodělání COVID-19.

PCR test představuje nejspolehlivější metodu zjišťování onemocnění COVID-19, a to již v počátku nemoci. Odběr se provádí stěrem z nosohltanu a vzorek je poté odeslán do akreditované laboratoře k vyhodnocení.

Antigenní test zjišťuje přítomnost virových bílkovin, které jsou v těle přítomné během vrcholu infekce (a tedy v době, kdy je nejvyšší riziko přenosu). Provádí se stěrem z nosohltanu a výsledek je dostupný do 30 minut. Nevýhodou je nižší citlivost odhalující nemoc pouze v době vrcholu infekce. Tento druh testu na COVID-19 je zdarma pro všechny, kdo mají zdravotní pojištění v České republice.

ELISA test slouží ke zjištění protilátek IgA, IgM a IgG v krvi, a je tak nepřímým důkazem probíhající nebo prodělané infekce. Provádí se analýzou vzorku žilní krve.

Objednání na test COVID-19

Na všechny druhy testů na COVID-19 je potřeba se objednat přes náš rezervační systém. Zvolíte si odběrové místo, které vám vyhovuje, typ testu a volný termín. Platbu uhradíte na místě hotově nebo kartou, nebo si předem objednejte voucher v našem e-shopu a při testování jej předložte v tištěné nebo elektronické podobě.

Testy na přítomnost COVID-19 provádíme na odběrových místech po celé republice. PCR test a antigenní test můžete absolvovat na 3 místech v Praze, Českých Budějovicích a Vysokém Mýtě, test na přítomnost protilátek proti COVID-19 (ELISA) pak v dalších 30 městech.

Odběrová místa na testování přítomnosti COVID-19 v organismu (PCR test a antigenní test)

  • Praha 5, Kartouzská 204/6
  • Praha 6, Veleslavínská 1/30
  • Praha 11, Šustova 1930/2
  • České Budějovice, Matice školské 1786/17
  • Vysoké Mýto, Jiráskova 111

Odběrová místa pro test na protilátky COVID-19 naleznete na webu EUC Laboratoře.

Odběrová místa a rezervace testu na COVID-19

Rádi byste se o COVID-19 dozvěděli více? Nabízíme odpovědi na nejčastější otázky:

Koronavirus v otázkách a odpovědích                

Související články