Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Třetí dávka očkování proti COVID-19 posiluje účinek vakcíny

06. prosince 2021

Třetí dávka očkování proti COVID-19 posiluje účinek vakcíny

Po již poměrně zaběhlém očkovaní proti onemocnění COVID-19 je nyní k dispozici třetí, respektive posilující dávka očkování. Očkování třetí dávkou není povinné, ale protože hladina protilátek v průběhu času přirozeně klesá (ať už po prodělání onemocnění nebo očkování), doporučuje se ji navýšit právě třetí dávkou vakcíny. Objednat se na něj můžete nejdříve 5 měsíců po aplikaci druhé dávky očkování (případně 2 měsíce po aplikaci jednodávkové vakcíny).

Komu je třetí dávka očkování určena?

Na třetí dávku očkování proti onemocnění COVID-19 se může objednat kdokoli starší 18 let, kdo už absolvoval předešlé očkování. Důrazně se však doporučuje zejména rizikovým skupinám: lidem s poruchami imunity, chronickými onemocněními, osobám starším 60 let, zdravotníkům a osobám pracujícím v zařízeních sociálních péče. Podmínkou aplikace 3. dávky očkování je pouze uplynutí pětiměsíční lhůty od předešlé vakcinace dvoudávkových vakcín nebo dvouměsíční lhůty od podání vakcíny Janssen.

K čemu třetí dávka vakcíny slouží

S prodlužující se dobou od očkování dochází přirozeně ke snížení hladiny získaných protilátek. Proto se u některých druhů očkování doporučuje přeočkování. Totéž platí i v případě třetí dávky očkování proti onemocnění COVID-19. Podle dosavadních výzkumů by 3. dávka očkování měla výrazně zvýšit hladinu oproti druhé dávce. Účinek je navíc rychlejší (v řádu dnů). Podle dostupných dat by třetí dávka vakcíny měla lépe bojovat také s nejnovějšími mutacemi viru delta a omikron, které nebyly při vývoji předešlých vakcín známé.

V současné době není třetí dávka vakcíny podmínkou pro potvrzení bezinfekčnosti v rámci ČR. Pro účast na hromadných akcích, návštěvu restaurace a cestování stačí dvě dávky (případně jednodávková vakcína). Od 1. února 2022 však dojde ke zkrácení platnosti očkovacích certifikátů v rámci EU na 9 měsíců. Jejich prodloužení (zatím na dobu neurčitou) bude automatické díky očkování posilovací dávkou.

Zdroj: CDC, Unsplash

Jak se na třetí očkování objednat

Očkování třetí dávkou vakcíny probíhá obdobně jako dosavadní dávky. Objednat se lze:

  • přes Centrální rezervační systém – Po zadání telefonního čísla, na něj obdrženého PIN1, čísla pojištěnce, jména a příjmení systém rozpozná, že už jste předešlé očkování absolvovali, a umožní vám registraci ke 3. dávce očkování. Vyberete si očkovací místo, dokončíte registraci a vyčkáte na PIN2 (to může trvat pár okamžiků i několik dnů podle vytíženosti vybraného očkovacího místa). Zadáním PIN2 na stejné stránce si pak zarezervujete konkrétní termín očkování.
  • u praktického lékaře,
  • na očkovacích místech bez registrace – jejich seznam naleznete zde po nastavení filtru „Bez registrace a rezervace“,
  • telefonicky na Lince 1221.

Na možnost přeočkování upozorní SMS zpráva, kterou automaticky obdrží každý v den, kdy uplyne 5 měsíců od očkování jednodávkovou vakcínou nebo druhou dávkou ostatních vakcín. Pro třetí, posilující dávku očkování se využívají vakcíny firem Pfizer a Moderna. Ty byly zatím jako jediné schváleny pro přeočkování i v kombinaci s jinými vakcínami.

Zdroj:

https://covid.gov.cz/situace/registrace-na-ockovani/posilovaci-dodatecna-davka

Související články