Genetické testy

Masarykova 2000/92
400 01 Ústí nad Labem
1.patro, budova A

;

EUC Klinika Ústí nad Labem zajišťuje ve spolupráci s klinikou GHC genetické vyšetření rizika rakoviny prsu a vaječníků. Genetický test BRCA1,2 screen detekuje 7 mutací genů BRCA1 a BRCA2, které patří mezi nejčastější mutace v naší populaci. Této problematice se dostalo široké mediální publicity zejména v souvislosti s herečkou Angelinou Jolie, u které lékaři zjistili velmi vysokou pravděpodobnost, že by v budoucnu mohla onemocnět rakovinou prsu nebo vaječníků.

Pokud máte rakovinu prsu či vaječníků v rodině, mohou vám testy pomoci v důležitých rozhodnutích ohledně vašeho zdraví. Genetický test sice zdravotní pojišťovny neproplácejí, ale cena je dotovaná z programu „Rozvoj oblasti věda a výzkum EU“, díky čemuž za vyšetření zaplatíte pouze 1500 Kč.

Jak vyšetření probíhá

V recepci mamocentra v 1. patře budovy A si zakoupíte odběrovou sadu a sestra vám vysvětlí podrobnosti.

Odběrová sada obsahuje:

  • Poukaz na genetické vyšetření
  • Formulář informovaného souhlasu
  • Dotazník pro nádorová onemocnění
  • Stěrové tyčinky s návodem pro bukální stěr nebo odběrovou zkumavku na krev

Vyšetření lze provést ze stěru ze sliznice v ústech (méně spolehlivé) anebo z krve (spolehlivé). Kvůli spolehlivosti metody doporučujeme testování z krve, finální rozhodnutí je na vás. Krev vám odebere sestra v naší odběrové místnosti v 2. patře každý den do 13.00.

Výsledky
Výsledky vyšetření i s komentářem klinického genetika vám přijdou doporučeně poštou na vámi uvedenou adresu. V případě pozitivního nálezu budete ve výsledkové zprávě podrobně informována i o dalším vhodném postupu.

.