Upozornění: V případě respiračního onemocnění, prosíme o použití roušky v prostorách klinik. Chráníte tím sebe i ostatní. Děkujeme!

 

Akné – příznaky a léčba

20. listopadu 2020

Akné – příznaky a léčba

Projevy akné pozorujeme u více než 85 % dospívajících žen a mužů, nejčastěji se vyskytuje mezi 12. a 24. rokem věku, ale objevuje se i v dalších věkových skupinách.  Jeho těžká forma postihuje 20–30 % lidí. Za vznikem kožního onemocnění stojí řada faktorů, včetně nárůstu produkce mužských hormonů s nástupem puberty, který probíhá jak u mužů, tak i u žen.

Co je to akné?

„Acne vulgaris neboli akné, česky trudovina či trudovitost, lidově „uhry“, je chronické onemocnění mazových žláz a vlasového folikulu, které patří mezi velmi časté onemocnění kůže.  Je způsobeno genetickými faktory, hormonálními výkyvy, změnami v imunitním systému i zevními vlivy, které mají za příčinu špatnou funkci mazových žláz a vlasového folikulu,“ říká MUDr. Petra VondráčkováEUC Kliniky Ústí nad Labem.

Ze studií vychází, že u geneticky predisponovaných osob je až 4× vyšší pravděpodobnost nadprodukce mazu a ucpávání pórů. To vše vede ke vzniku akné.

Co způsobuje akné?

Příčinou akné je zvýšené ucpávání vývodů mazových žláz, zvýšená sekrece mazu, jeho stagnace a hromadění.  Pokud je stav vážnější, dochází k poškození mazové žlázy, vzniku zánětu, který se šíří i do okolí za spoluúčasti bakterií.  Dochází k poškození kožní tkáně, která se pak hojí jizvením.

Pacienti si nejčastěji stěžují na akné v takzvané T-zóně obličeje nebo na tvářích či v oblasti dolní čelisti. Další často postiženou lokalitou je trup, a to zejména horní třetina zad, ramena či dekolt,“ doplňuje MUDr. Petra Vondráčková.

Akné se projevuje menšími či většími změnami kožní tkáně. Po těch rozsáhlých mohou zůstat jizvy. Foto: Sharon McCutcheon, Pixabay

Zajímavost: Pokožka s projevy akné vykazuje vyšší aktivitu 5-alfa-reduktázy. Tento enzym mění testosteron na intenzivnější androgen – dihydrotestosteron.  Onemocněním akné trpí méně eunuchové, kterým se také výrazně méně mastí pleť.

Druhy akné

 

Typy akné na základě kožních projevů:

  • Acne comedonica (akné komedonové) – typická je přítomnost komedonů, prvotních projevů akné, které nejsou zánětlivé. Vznikají ucpáním vývodu mazových žláz.Komedony mohou být otevřené (černé) nebo uzavřené (barvy kůže, bledé)
  • Acne papulopustulosa (akné papulo-pustulozní) – převažuje výskyt drobných zánětlivých papul („pupínků“) a pustul (puchýřků s hnisem). Projevy jsou citlivé až bolestivé na dotek.
  • Acne indurata et abscedens – tato těžká forma hnisavého akné se projevuje velkým množstvím hnisajících projevů splývajících v noduly (hrboly), tvoří se i abscesy. Z tohoto typu akné zůstávají často na kůži jizvy.
  • Acne conglobata (cystické akné) – nejtěžší forma akné, tvoří se mnohočetné splývající zánětlivé projevy, které splývají v abscesy, tvoří se i cysty (podkožní dutiny s velkým obsahem sekretu) a tyto projevy se hojí jizvením.

 

Typy akné podle místa výskytu

  • akné na bradě a obličeji – kromě běžných příčin způsobujících akné se pupínky na bradě objevují v současné době v důsledku nošení roušek a respirátorů. Ty totiž mohou pokožku dehydratovat a dráždit.
  • akné na zádech – na zádech vzniká akné také proto, že se k pokožce skrze oblečení nedostává vzduch. Navíc se jedná o hůře umyvatelnou část těla, a tak se v některých špatně dostupných místech může akné tvořit více. Při léčbě pomáhá nošení přírodních, prodyšných materiálů, jako jsou bavlna, len nebo bambus, a důsledná hygiena.
  • akné na čele – může být způsobeno špatnou životosprávou. K léčbě přispívá omezení konzumace tučných a sladkých jídel a dodržování vhodného pitného režimu.
  • akné na nose – mimo jiného může signalizovat potíže kardiovaskulárního systému či jater.
  • akné na krku – vyskytuje se spíš ve formě jednotlivých pupínků než jejich shluků a upozorňuje na nevhodnou životosprávu, sníženou imunitu či zánět v těle. Příčinou akné na krku může být také stres nebo hormonální nerovnováha.
  • akné ve vlasech – dochází k němu mimo jiné kvůli pocení vlasů pod čepicí. Vlasy postižené akné potřebují častější mytí a pročesávání.
  • akné na ramenou – riziko vzniku akné na ramenou zvyšují nošení těsného oblečení během cvičení, mastné kosmetické přípravky a užívání některých léků. Upozorňovat může také na trávicí obtíže nebo u žen na syndrom polycystických vaječníků.
  • podkožní akné – hluboko uložené, bolestivé, červenofialové zánětlivé uzly, které se na rozdíl od běžných pupínků nedají vymáčknout a vyžadují vždy odborné ošetření. Tento druh akné se často objevuje v uchu, ve tváři, v krku, na zádech a na hrudi.

 

Novorozenecká akné? Nebojte se, je to běžná záležitost

Novorozenecké akné neboli acne neonatorum patří do běžné kožní patologie a postihuje až 25 % novorozenců. Trpí jí častěji chlapci než dívky. Vyskytuje se většinou na nose, tvářičkách, hrudi, na čele, na bradě, na zádech, ale i ve vlasech. Tato vyrážka není ničím ojedinělým. Za jejím výskytem stojí hlavně pohlavní hormony matky, které ještě nějakou dobu po porodu proudí v těle děťátka. Zapříčiňují přechodné zvětšení mazových žláz a jejich možné ucpání, čímž vzniká novorozenecké akné.

Projevy akné u dětí mohou přetrvávat pár týdnů, ale i až do třetího měsíce života. Postupně spontánně vymizí. Vypadají jako červené pupínky nebo maličkaté bílé tečky. Ovlivňujícím faktorem pro zhoršení vyrážky je i počasí. Vysoké teploty dělají onemocnění doslova dobře.

Příčiny akné:

  • genetické predispozice,
  • zvýšená tvorba mazu,
  • nevhodně zvolená kosmetika,
  • pyl a prach,
  • užívání anabolik,
  • špatná hygiena – ulpívající špína, nedokonale odstraněný make-up nebo spaní bez odlíčení,
    psychické vlivy,
  • hormonální změny – typickým obdobím vzniku akné je puberta, ale výjimkou není ani běžný výskyt akné v dospělosti,
  • stav imunity,
  • nadměrná konzumace alkoholu,
  • užívání některých druhů léků,
  • přílišná konzumace sacharidů,
  • kouření cigaret.

Léčba akné spočívá v dokonalé hygieně a vyvarování se spouštěcím faktorům. Pomáhají i lokální nebo vnitřní léky. Foto: cottonbro, Pexels

Pokud se u vás nebo vašeho dítěte vyskytne těžší forma akné (vznik zánětlivých projevů), neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc. Samoléčba v tomto případě není na místě. Lékař vám předepíše vhodné zevní léky, na těžší formu i léky orální. Přesto je potřeba zdůraznit, že léčba je dlouhodobá, vyžaduje spolupráci pacienta, který musí dodržovat pokyny lékaře. Výsledky se nedostaví hned, ale dostaví se vždy. Léčba jizev po akné je již složitější, nabízí se více léčebných možností, které s vámi specialisté mohou probrat. Léčba akné je vždy kombinovaná, využívající účinnou moderní dermokosmetiku, zevní léky, vnitřní léky i fyzikální metody. Důležité je nechat toto rozhodnutí na dermatologovi, který vhodnou léčbu určí na základě typu konkrétní akné. Léčbu akné můžeme dělit na lokání a užívanou vnitřně.

Co když se objeví zanícené akné?

Pokud se u vás nebo vašeho dítěte vyskytne těžší forma akné (vznik zánětlivých projevů), neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc. Samoléčba v tomto případě není na místě. Lékař vám předepíše vhodné zevní přípravky na akné, na těžší formu i léky orální. Přesto je potřeba zdůraznit, že léčba je dlouhodobá, vyžaduje spolupráci pacienta, který musí dodržovat pokyny lékaře. Výsledky se nedostaví hned, ale dostaví se vždy.

Léčba jizev po akné je již složitější, nabízí se více léčebných možností, které s vámi specialisté mohou probrat. Léčba akné je vždy kombinovaná, využívající účinnou moderní dermokosmetiku, zevní léky, vnitřní léky i fyzikální metody. Důležité je nechat toto rozhodnutí na dermatologovi, který vhodnou léčbu určí na základě typu konkrétní akné. Léčbu akné můžeme dělit na lokání a užívanou vnitřně.

Akné v těhotenství

V důsledku hormonálních změn je akné typické také pro období těhotenství. V prvním trimestru bývá na vině zvýšená hladina androgenů, ve druhém a třetím je pak hlavním spouštěčem progesteron. Na akné v těhotenství pomáhá zejména důkladné čištěníhydratace pleti (vhodnými přípravky i dostatečným pitným režimem).

Co zaručeně pomáhá aneb Přípravky na akné

Metod, jak vyléčit akné, se nabízí celá řada. Vhodný výběr přípravků na akné se odvíjí od příčin a závažnosti projevů.

Lokální léčba akné:

  • Benzoylperoxid (Akneroxid) – je určený pro lehčí formy akné, léčí komedony i mírné zánětlivé projevy akné,
  • kyselina azealová – uvolňuje ucpané póry, je protizánětlivá a antibakteriální,
  • adapalen,
  • lokální antibiotika či kombinované přípravky s antibiotickým účinkem,
  • chemický peeling,
  • laser,
  • různé druhy doplňků stravy v podobě vitaminů – například zinek.

Masti, peelingy či krémy na akné výrazně přispívají ke zmírnění projevů a urychlují léčbu. Foto: cottonbro, Pexels

Nejdůležitější je pravidelná a kvalitní hygiena a péče o pokožku. Pro více informací o druzích lokální léčby se můžete poradit se svým lékárníkem.

Vnitřně užívaná léčba akné

  • Antibiotika – potlačují bakteriální infekci, některá se používají i k dlouhodobé léčbě, kdy působí na snížení tvorby akné. Při užívání antibiotik je vždy důležité nezapomínat na probiotika. Na všech podrobnostech týkajících se tohoto druhu léčby se domluvte se svým ošetřujícím lékařem.
  • Retinoidytyto látky ovlivňují stavbu a funkci mazových žláz, mají však i některá rizika. Tento lék není vhodný pro ženy, které jsou těhotné, kojící nebo se snaží o početí. Stejně tak by tento lék neměli užívat lidé se zvýšenou hladinou krevních tuků. Vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Alternativní léčba akné 

  • Pokud trpíte méně závažným akné, můžete ho úspěšně odstranit nebo alespoň zmírnit i alternativní cestou.
  • Čištění pleti je základ. Jednou z velmi častých příčin je zanedbané čištění pleti, které vede k ucpávání pórů. Ráno i večer je proto potřeba pleť důkladně vyčistit od make-upu, přebytečného mazu a dalších nečistot. Stejně tak by nedílnou součástí pleťové rutiny měla být hydratace pokožky.
  • Mnozí mají za to, že mastné pleti hydratační krém neprospívá, ale opak je pravdou – když pleti nedopřejete dostatek hydratace, bude si to kompenzovat tvorbou většího množství kožního mazu, který pak ucpává póry a způsobuje vznik dalších pupínků.
  • Kromě důsledné péče o pleť si můžete při léčbě akné pomoci i přírodními složkami, které mohou alespoň částečně zmírňovat jeho projevy. Vyzkoušejte třeba tea tree olej, aloe vera, zelený čaj nebo medovou masku na pleť.

Víte, že:

  • Akné v jakékoliv podobě má alespoň jednou za život téměř každý z nás.
  • Akné není nakažlivé.
  • I když toto onemocnění dokáže hodně potrápit, není extrémně závažné.
  • Výrazný podíl na akné má i špatný životní styl a nevhodná strava.
  • Když trpíte na akné, je potřeba zvolit i vhodné oblečení.
  • Nadměrné pocení zhoršuje průběh akné.
  • Lidé s mastnou pletí jsou k akné náchylnější. Taková pleť poskytuje lepší zázemí bakteriím Propionibacterium acnes, které se v tomto prostředí lépe množí.
  • Až 90 % teenagerů trpí některým typem akné.
Zajímavost: Víte, co je to dermatilománie? Dermatilománie je málo známé onemocnění, které můžeme řadit mezi obsedantně-kompulzivní poruchy. Též se dá charakterizovat jako posedlost kůží. Lidé, kteří trpí tímto onemocněním, mají utkvělou potřebu se neustále škrábat, vymačkávat si póry, o své kůži nepřetržitě přemýšlejí a nemohou se od ní doslova odtrhnout. Tito lidé cítí nutkavou posedlost a potřebu věnovat se svým pórům, i když si tím způsobují bolest. Podle statistik se odhaduje, že tato choroba postihuje zhruba 3 % světové populace.

Trápí vás akné? Můžete se s našimi odborníky poradit online:

Lékař online 24/7

Související články