Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Akné – příznaky a léčba

20. listopadu 2020

Akné – příznaky a léčba

Kožní onemocnění projevující se tvorbou pupínků zejména na obličeji, ale také na zádech, hýždích a v dekoltu. Příčinou je ucpání mazových žláz vlivem hormonálních změn, roli však hrají také genetické predispozice a nezdravý životní styl. Akné bývá spojováno s obdobím puberty, ale může se objevit i v pozdějším věku.

Příznaky onemocnění

Akné se projevuje pupínky různého druhu v oblasti obličeje, zad, hýždí a dekoltu. Může jít o zarudlý pupínek, černou tečku nebo různé formy pupínku s viditelným bílým hnisem. Liší se také intenzita onemocnění – od několika drobných pupínků po vyšší počet velkých ložisek.

 

Léčba

Na lehčí projevy akné lze využít volně prodejné přípravky a pleť důkladně a pravidelně čistit. Součástí léčby by měla být také úprava stravovacích návyků a životního stylu. Na akné mají pozitivní vliv zinek (obsažený kromě doplňků stravy například v brokolici, kapustě a játrech), omega-3 mastné kyseliny (jejich bohatým zdrojem jsou ryby) a dostatečný pitný režim.

Zejména v případě závažnějších projevů se však raději obraťte na dermatologa, který vám předepíše nejvhodnější krém nebo jiný přípravek. Rychlou konzultaci vám poskytnou naši lékaři online, kteří vám doporučí vhodný přípravek nebo vás případně odkážou na osobní návštěvu kliniky.

 

Rizika neléčení akné

Lehčí forma akné odezní obvykle věkem nebo se objevuje v takové míře, že nemocného nijak neomezuje. Výraznější projevy (velká ložiska, abscesy) však působí nejen nevzhledně, ale často zanechávají stopy ve formě jizev. Akné negativně ovlivňuje psychickou stránku. Lidé trpící akné mohou mít nízké sebevědomí, což se promítá do osobního i profesního života.

 

Obvyklá medikace

K léčbě projevů se využívají krémy a gely dostupné volně či na základě lékařského předpisu. Kromě toho lze léčbu podpořit doplněním zinku a omega-3 mastných kyselin z potravin nebo ve formě doplňků stravy.

Trápí vás akné? Nebojte se tento problém konzultovat online s našimi lékaři prostřednictvím služby Lékař online 24/7:

Lékař online 24/7

Související články