Stomatologie (zubní)

V EUC poskytuje komplexní stomatologickou péči pro děti a dospělé: preventivní prohlídky, záchovnou stomatologii, protetiku i dentální hygienu.

Naši stomatologové se snaží, aby návštěva zubaře nebyla nepříjemnou zkušeností.

Podobory

Stomatologie (zubní) – objednání online nebo na níže uvedeném telefonním čísle.

Lékaři a ordinace

Důležitá upozornění

Podmínky vstupu do čekárny pohotovosti

VSTUP DO ČEKÁRNY LPS ZUBNÍ UMOŽNĚN NAJEDNOU 8 PACIENTŮM A BEZ DOPROVODU.

Omezení pro doprovod neplatí pro nezletilé, nesvéprávné a imobilní.

Upozorňujeme pacienty, že 2 hodiny před koncem ordinační doby mohou být z důvodu naplnění kapacity odmítnuti k ošetření.

Pořadí pacientů určuje lékař. Děkujeme za pochopení a spolupráci.

Ordinační hodiny

Po
18:00 - 0:00
Út
18:00 - 0:00
St
18:00 - 0:00
Čt
18:00 - 0:00
18:00 - 0:00
So
6:00 - 18:00
Ne
6:00 - 18:00

Adresa

Denisovo nábřeží 1000/4
Plzeň 301 00

vchod B

Kontakty

Adresa

Bratří Štefanů 895
Slezské Předměstí
500 03 Hradec Králové

levé křídlo - 1. patro

Kontakty

Adresa

Bratří Štefanů 895
Slezské Předměstí
500 03 Hradec Králové

levé křídlo - 1. patro

Kontakty

Jana Srchová

Stomatologie - laboratoř

Hradec Králové

Adresa

Bratří Štefanů 895
Slezské Předměstí
500 03 Hradec Králové

levé křídlo - 1. patro

Kontakty

Adresa

Bratří Štefanů 895
Slezské Předměstí
500 03 Hradec Králové

EUC Stomatologie

Stomatologie je lékařský obor zabývající se prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění zubů, čelistí ústní dutiny. Podle specializace se dělí na několik podoborů. Primární kontakt zajišťuje praktický zubní lékař poskytující pravidelné prohlídky chrupu, odstraňování zubního kamene, zhotovení výplní (plomb) a protéz, akutní ošetření apod. V případě náhlých obtíží se lze mimo ordinační dobu zubaře obrátit také na zubní pohotovost.

Při specifických problémech odesílají zubní lékaři pacienty do specializovaných stomatologických ordinací (dětská stomatologie, zubní chirurgie). Ačkoli je primárním cílem záchrana původního chrupu (tzv. záchovná stomatologie), někdy se léčba neobejde bez razantnějšího zásahu (vytažení zubu, chirurgického zákroku po úrazu apod.) na zubní chirurgii. Náhradou poškozených zubů se pak zabývá protetická stomatologie a implantologie. Možností je několik – od náhrad fixních, tj. korunek a můstků, které má pacient napevno v ústech, až po náhrady snímací. Zvláštní kapitolou je náhrada implantáty.

 

Proč nepodceňovat stomatologickou prevenci?

Do zubní ordinace by na preventivní kontrolu měl zavítat každý dvakrát ročně. Tento návyk se doporučuje zavést už u dětí od jednoho roku. Preventivní prohlídky u zubaře jsou často zanedbávané z důvodu strachu a také pocitu, že v ústní dutině nehrozí vážné nebezpečí. Pomineme-li riziko parodontózy, ztráty zubu a nákladné nahrazení zubními implantáty, může se zánět rozšířit i dále do těla a způsobit vážné problémy v celém organismu. Zvyšuje třeba i riziko infarktu myokardu či centrální mozkové příhody.

Pravidelné prohlídky u zubního lékaře se přitom není potřeba obávat. Zahrnuje pohledové vyšetření a zubní rentgen umožňující odhalit i mezi zuby skryté zárodky zubních kazů a dalších anomálií. Pokud kontrola odhalí problémy vyžadující ošetření, lze vždy použít lokální anestetikum.

Běžnou součástí péče o zuby se stala také dentální hygiena, která obvykle předchází běžné preventivní kontrole. Ta představuje nejjednodušší způsob, jak odstranit zubní kámen a očistit zubní sklovinu od plaku a skvrn způsobených konzumací jídla a nápojů. Dentální hygienista/hygienistka navíc pacienta poučí o tom, jak co nejdůkladněji pečovat o zdraví svých zubů a snížit tak riziko vzniku zubního kazu.

Související články

Více článků
Bolest zubů – nejčastější příčiny, léčba a prevence

Za bolestí zubů může stát řada příčin – zvýšená citlivost zubů, kaz, zánět zubu či dásní, komplikace s prořezáváním a další. Někdy se objevuje též po stomatologickém zákroku, vzácněji pak souvisí například se zánětem vedlejších nosních dutin. V článku najdete popis nejčastějších příčin bolesti zubů a doporučení, jak při atacích bolesti postupovat i jak jim nejlépe předcházet.

více