Bojujete s roupy? Seznamte se s příčinou, příznaky a léčbou
25. září 2021
Nákaza roupy je nepříjemná, v dětském věku velmi běžná, avšak nezávažná infekce. Děti se nakazí nejčastěji jeden od druhého v důsledku špatné hygieny rukou.Nemoc způsobuje parazit roup dětský, výjimečně se objevuje i u dospělých. Může způsobit celou řadu potíží. Někdy můžeme červíky vidět ve stolici pouhým okem („krátké bílé nitky“), jindy nás k diagnóze přivedou až obtíže.
Při nakažení roupy by měly léčbu podstoupit všechny děti v rodině
Příčiny nákazy roupy
Nákazu roupy způsobuje parazit Enterobius vermicularis (roup dětský). Tento tenoučký bělavý červ o velikosti 2–13 mm (samičky jsou větší) se do těla dostane pozřením vajíček roupa, ke kterému dochází při nedostatečném umývání rukou po použití toalety, nebo kontaktem s kontaminovanými předměty, kde mohou přežívat vajíčka i delší dobu. Roupi následně parazitují v tenkém a tlustém střevě a oplozené samičky vylézají ven řitním otvorem, kde nakladou vajíčka. Právě ta mohou ulpívat po utření na rukou.
Příznaky infekce
Typickým příznakem nákazy roupy je jejich viditelná přítomnost ve stolici, ale nemusí být vždy. Dominujícími potížemi jsou bolesti břicha. Často bývá svědění kolem konečníku, kde někdy nacházíme až zarudnutí a ekzematizaci.
Svědění bývá hlavně v noci, kdy samičky roupů kladou vajíčka kolem řitního otvoru. Děti mohou být neklidné a následně nevyspalé. Když se na zadečku při svědění poškrábou, vajíčka se jim dostanou pod nehty, pak do pusy, a tak infikují jiné děti a reinfikují i sebe dokola.
Zdroj: Annie Spratt, Unsplash
„V důsledku nočních obtíží se u nemocných objevuje také únava, nevyspání, podrážděnost a bolesti hlavy. Nákaza často vede k nočnímu pomočování, u děvčátek k svědění genitálu a výtoku“, upozorňuje na další možné komplikace MUDr. Martina Spaziererová, dětská lékařka pro děti a dorost, z EUC Kliniky Kladno.
Co pomáhá na dětské roupy
Ačkoli jsou některé léky na roupy dostupné i bez lékařského předpisu, při podezření je vždy potřeba konzultovat stav a vhodnou léčbu s lékařem a absolvovat test na roupy obsažené ve stolici. U dětí se nejčastěji využívá Grahamova metoda, kdy se na konečník nejlépe po ranní stolici přilepí průhledná lepicí páska. Ta se pak v laboratoři vloží přímo pod sklíčko mikroskopu. Odběr vajíček roupů u dospělých probíhá obvykle Schueffnerovou odběrovou tyčinkou. Vyšetřit lze také vzorek stolice.
Léky proti roupům
Na léčbu roupů se podávají perorální tablety nebo sirup s odčervovacím účinkem (například Vermox nebo Phyteneo Vermophyt). Od svědění ulevuje časté omývání zadečku teplou vodou a mýdlem, následně ošetření mastmi - např. zinkovou.
Likvidace vajíček roupů a doprovodných příznaků však není jediným krokem v léčbě roupů. Stěžejní jsou režimová opatření shodná s preventivními:
důsledné mytí rukou po použití toalety a před jídlem,
pokud možno nedávat ruce do úst, nekousat si nehty,
řádné mytí celého těla a hlavně konečníku,
péče o nehty (zastřihování nakrátko, neokusování nehtů),
časté střídání ručníků, spodního a ložního prádla a jejich vyvařování.
Při nakažení roupy by měly léčbu podstoupit všechny děti v rodině, dospělí se obvykle přeléčit nemusí. Důležitý je také častější úklid a omývání nebo dezinfekce sdílených předmětů, protože na nich mohou vajíčka roupů přežít až tři týdny.
TIP: Pro léčbu i prevenci roupů dbejte na hygienu rukou. Na domácí použití se hodí mýdla, na cesty pak dezinfekční gely a ubrousky. Všechny potřebné pomocníky naleznete v naší lékárně.
Zdroj: CDC, Unsplash
Roupi u dospělých a v těhotenství
Typickým místem nákazy roupy jsou sice dětské kolektivy, ale nezřídka se roupi vyskytnou i u dospělých a jejich průběh je v podstatě totožný. Pokud se roupy nakazí žena během těhotenství, neohrožuje tím nijak rostoucí plod. Stejně jako ostatní léky musí však také ty vhodné na roupy konzultovat s lékařem.
Trápí Vás roupi? Můžete se poradit s lékařem ze sítě EUC:
Nákazu roupy způsobuje parazit Enterobius vermicularis (roup dětský). Tento tenoučký bělavý červ o velikosti 2–13 mm (samičky jsou větší) se do těla dostane pozřením vajíček roupa, ke kterému dochází při nedostatečném umývání rukou po použití toalety, nebo kontaktem s kontaminovanými předměty, kde mohou přežívat vajíčka i delší dobu.
Typickým příznakem nákazy roupy je jejich viditelná přítomnost ve stolici, ale nemusí být vždy. Dominujícími potížemi jsou bolesti břicha. Často bývá svědění kolem konečníku, kde někdy nacházíme až zarudnutí a ekzematizaci.
Ačkoli jsou některé léky na roupy dostupné i bez lékařského předpisu, při podezření je vždy potřeba konzultovat stav a vhodnou léčbu s lékařem a absolvovat test na roupy obsažené ve stolici. Na léčbu roupů se podávají perorální tablety nebo sirup s odčervovacím účinkem (například Vermox nebo Phyteneo Vermophyt). Od svědění ulevuje časté omývání zadečku teplou vodou a mýdlem, následně ošetření mastmi - např. zinkovou. Stěžejní jsou ale také režimová opatření, která jsou zároveň preventivní.
Na následky chřipky u nás každoročně zemře až 2 000[1] lidí. Míra proočkovanosti proti ní se přitom dlouhodobě pohybuje jen kolem 5 %[2]. K tomu máme rovněž tendenci nemoc ‚přecházet‘ a ukončovat léčbu a klidový režim předčasně. Odborníci však varují, že chřipkové onemocnění může mít v takových případech mnohem závažnější průběh. Hrozí například zánět srdečního svalu, který může skončit až nutností transplantace srdce. Nepříjemným komplikacím lze přitom snadno předcházet pomocí preventivních zákroků.
Zdravotnická skupina EUC odkoupila od Mgr. Vojtěcha Kubce, LL.M., MSc. společnost MyBee Innovative s.r.o., která je prostřednictvím svých dceřiných společností největším poskytovatelem zdravotních služeb v oblasti domácí péče v České republice. Po schválení transakce Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže společnost EUC a.s. získá stoprocentní podíl ve společnosti MyBee Innovative s.r.o. (a rovněž společnostech Domácí péče Včelka, zdravotní péče), a rozšíří tak své portfolio poskytovaných služeb o další důležitý segment.
Zdravotnická skupina EUC otevírá od 1. 9. v Ústí nad Labem nové Centrum hojení chronických ran. Celkově jde již o páté zařízení tohoto typu v rámci republiky. Jedná se o specializované pracoviště, založené na komplexním charakteru léčby v rámci úzké mezioborové spolupráce, která umožňuje individualizovanou, efektivní a vysoce odbornou péči o pacienty.
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.