Bolest břicha: Druhy, příčiny a léčba

21. ledna 2021

Bolest břicha: Druhy, příčiny a léčba

Bolest břicha je častý problém, který však není radno podceňovat. Leckdy sice jde o nevinné a krátkodobé zažívací obtíže, ale někdy může taková bolest poukazovat na vážnější onemocnění. Jaké druhy bolesti břicha rozlišujeme, co mohou signalizovat, kdy vyhledat pomoc a co obecně pomáhá při mírných potížích?

Rozhodně se nerozpakujte kvůli bolestem břicha kontaktovat lékaře. Pozorujte bedlivě příznaky u sebe či svých dětí, abyste mu problémy popsali co nejpřesněji.

Druhy bolestí břicha

Lehké bolesti břicha mohou přijít třeba po těžkém menu. Ovšem pravidelné a dlouhodobé bolesti signalizují vážnější problém, jehož banalizace často vede k těžkému poškození zdraví. Jednat se přitom může o různé záněty, Crohnovu chorobu, celiakii a nejhůře o rakovinu (jater, slinivky, žaludku). Bolesti břicha obecně dělíme na tyto druhy:

 • Ostrá (somatická) bolest břicha – je přesně lokalizovaná a provázená bolestivostí při pohmatu. Jeví se jako intenzivní píchání, může nastat náhle a při zanedbání se stupňuje.
 • Tupá (viscerální) bolest břicha – nebývá přesně lokalizovaná, ale většinou se vyskytuje ve střední části břicha jako silný a soustavný tlak.
 • Křečovitá bolest břicha – může být lokalizovaná, ale zpravidla postihuje větší část břicha. Jeví se jako svíravé bolesti s křečemi, často také jako pocit, že se nemůžete narovnat.
 • Nadýmání (plynatost) – je pocit plného, nafouklého břicha, někdy ho doprovází křeče.

 

Příčiny bolesti břicha

Lékaři dále dělí bolesti břicha na organické a funkční. Organická bolest je důsledkem jiného onemocnění a konkrétní příčinu potíží musí vždy odhalit lékař. Funkční bolesti břicha jsou mnohem častější – leckdy je na vině psychika, tedy stresová zátěž pacienta. Ve velké části takových případů se objevují zažívací potíže spojené se zácpou či nadýmáním.

Břicho často bolí na konkrétním místě, což lékaři pomůže odhalit postiženou oblast trávicího traktu a určit diagnózu. Nejčastěji si pacienti stěžují na bolest břicha na levé/pravé straně, v pravém/levém boku, nad/pod pupíkem (dále pupkem) nebo okolo něj, na bolest břicha nahoře uprostřed, pod žebry, v levém/pravém podbřišku, případně na bolest celého břicha či břicha a zad.

Bolest břicha po jídle

Křeče v břiše se objevují většinou po pozření mastného či tučného jídla. Mohou však souviset i se žlučovými kameny. Potom je nezbytná úprava jídelníčku a dodržování správných stravovacích návyků.

Trávicí potíže může mít na svědomí také překyselení žaludku. To se projevuje bolestí žaludku či nevolností, nejběžnějšími příčinami jsou alkohol, kouření, stres, úzkost a těžké pokrmy. Dlouhodobé překyselení žaludku může způsobit vředy, proto v takovém případě neotálejte s návštěvou lékaře.

Bolest břicha v noci

Noční bolest břicha signalizuje obvykle dvanáctníkové vředy. Bolest se projevuje v noci, v klidovém stavu, zhruba 2–6 hodin po konzumaci jídla. To naopak pomáhá obtíže dočasně zmírnit. Vředy je potřeba řešit co nejdříve s lékařem. Neléčení může vést totiž k perforaci (proděravění) trávicího systému a až ke smrtelnému zánětu pobřišnice.

Bolest břicha v nadbřišku a okolo pupku

V nadbřišku se projevují bolesti žaludku, pankreatu, případně žlučníku. Je-li bolest tupá, bodavá až ostrá a přechází ve svíravou bolest na různých místech podbřišku, může jít o střevní chřipku doprovázenou dalšími příznaky (průjem, horečka, zimnice, bolesti svalů, nevolnost).

V oblasti pupku nebo nad/pod pupkem se objevují průvodní bolesti appendixu a tenkého střeva. Kolikovitou bolest v této oblasti zase způsobuje střevní obstrukce. Bolest kolem pupku či v pravém podbřišku trápí mimo jiné pacienty s Crohnovou nemocí.

TIP: Přečtěte si víc o Crohnově chorobě v našem článku.

Bolest břicha a zad

Bolest v nadbřišku vyzařující do krku, končetin či zad může být jedním z projevů tzv. gastroezofageálního refluxu. Hluboká tupá bolest nad pupkem s vyzařováním do zad zase doprovází akutní zánět slinivky. Tupá bolest v zádech anebo boku vyzařující do stejné strany dolní poloviny břicha může provázet ledvinovou koliku.

Bolest břicha na levé a pravé straně pod žebry

Bolest břicha pod žebry může poukazovat na podrážděný žaludek, onemocnění jícnu, cévní komplikace či dokonce infarkt. Jde-li o bolest v celém pruhu, může jít o zánět pobřišnice. Vždy tedy sledujte příznaky a případně vyhledejte lékaře.

 • Bolest v levém podžebří – bodání a tupá bolest může značit dráždivý tračník, u průjmovitého druhu se navíc objevují křeče ve spodním břiše. Bolest v levém podžebří se objevuje také při vředové chorobě žaludku nebo dvanáctníku. Při akutním vředu žaludku vzniká náhlá krutá bolest v nadbřišku, která přechází do levé lopatky, ramene a krku. Vředy se projevují též jako pálivá, bodavá či tupá bolest v horní části břicha, jež má tendence mizet a zase se vracet. Náhlá ostrá bolest v levém podžebří značí poruchy
 • Bolest v pravém podžebří – je typická pro žlučník. Může vyzařovat do zad a k pravé lopatce, případně se rozvíjet ve středu břicha, vystřelovat vpravo a v další fázi přecházet do levého podžebří. Bolest je silná až nesnesitelná, bývá pociťována jako ostrá, bodavá nebo jako tlak. Mezi další projevy žlučníkového záchvatu patří pocení, slabost, nevolnost či zvracení. Tupou až silnou ostrou bolestí v pravém podžebří se často projevují jaterní potíže.

Bolest břicha v podbřišku

Zde jde zejména u žen o bolest vnitřních pohlavních orgánů, tlustého střeva nebo močového měchýře. Bolest v pravém podbřišku signalizuje zánět slepého střeva. Lehká bolest provázená nevolností, zvracením, případně křečemi v okolí pupku se v rámci hodin přesouvá do pravého podbřišku. Dle typu onemocnění může břicho bolet i vpravo v oblasti bederní páteře či vlevo v oblasti pánve. Akutní gynekologické bolesti se mohou projevit jako náhlé příhody břišní. V obou případech je nezbytný zásah lékaře.

Za bolestí břicha v podbřišku může být zánět slepého střeva nebo gynekologické potíže. Foto: Sora Shimazaki, Pexels

Bolest břicha při menstruaci a ovulaci

Během menstruace ženy často trápí křeče v podbřišku, které mohou zasahovat i do bederní oblasti. Na tlumení běžných menstruačních bolestí se užívají utišující léky nebo například teplé obklady. Opravdu silné bolesti mohou značit vážnější problém, který je třeba konzultovat s gynekologem. Některé ženy pociťují mírnou, ale i náhlou ostrou bolest v podbřišku také během ovulace.

Bolest břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha a mírné bolesti jsou v těhotenství běžné. Varovným signálem jsou silné a přetrvávající bolesti, horečky, vaginální krvácení, bolest při močení nebo závratě. V těchto případech ihned vyhledejte lékaře.

Bolest břicha ze stresu

Bolesti břicha se mohou objevovat i bez zjevné příčiny. Tou bývá zpravidla stres, deprese, nervozita, úzkost, strach. Projevují se svíravým pocitem v okolí žaludku či celého břicha a zpravidla se vážou na určité stresové podněty. Souviset mohou také s nepravidelnou stravou a špatným životním stylem.

Chronická bolest břicha

Za chronickou bolest břicha se označuje stav, kdy se bolest objevuje dlouhodobě a často (několikrát týdně). Proto obzvlášť pokud se bolest opakuje a vrací, je potřeba zapátrat po její příčině. Léky či úprava životosprávy zvolené na základě vlastní úvahy mohou dočasně pomoci, ale právě návratnost bolesti signalizuje jinou příčinu či závažnější obtíže a bez jejich odhalení nelze chronickou bolest břicha efektivně léčit.

Bolest břicha u dětí

Děti vnímají bolest břicha jinak než dospělí, takže nemusí být typická ani svou lokalizací. Příčiny zahrnují například zažívací potíže, zácpu, záněty, přítomnost parazitů nebo třeba dětskou neurózu. U dětí bolesti břicha nepodceňujte – pokud nepolevují, vyhledejte lékaře. Novorozence a kojence často trápí zaražené větry. Ty lze snadno identifikovat – miminko je neklidné, různě se převaluje, kroutí, kňourá a kope.

TIP: Prevencí může být správné odříhnutí miminka po krmení, pomáhá také jemná masáž bříška, odvar z kmínu nebo fenyklu, užívání speciálních kapek, případně zavedení rektální trubičky.

Jak se zbavit bolesti břicha

Léčba se odvíjí od příčiny, je tedy na místě nejprve určit správnou diagnózu. S tou poradí lékař, který také určí, jak dál postupovat. Při mírných potížích, které nejsou spojené s žádnou vážnou chorobou, pomůže správná životospráva, vyvážená strava s obsahem vlákniny, dostatečný příjem tekutin, případně přírodní prostředky či některé léky. Naopak nevhodné je přecpávat se a konzumovat tučná, smažená a uzená jídla. Obecně tedy při lehkých potížích pomáhá:

 • fenyklový čaj, čaj z koriandru, heřmánku nebo meduňky,
 • odvar z kmínu,
 • čajové směsi proti bolestem žaludku či žlučníku,
 • urologické čaje – prevence zánětu močových cest,
 • teplé nebo studené obklady,
 • účinné volně dostupné léky – např. Espumisan, Rennie a ProbioLact.

Slabé bolesti břicha pomůže spravit odvar z heřmánku nebo jiných léčivých bylin. Foto: cottonbro, Pexels

Banalizace se nevyplácí

„Rozhodně se nerozpakujte kvůli bolestem břicha kontaktovat lékaře. Pozorujte bedlivě příznaky u sebe či svých dětí, abyste mu problémy popsali co nejpřesněji. Podceňování se totiž opravdu nevyplácí – bolesti břicha mohou být projevem nespočtu závažných onemocnění,“ upozorňuje MUDr. Marek Dvořák, praktický lékař pro dospělé a lékař služby Lékař online 24/7. 

Váháte, na koho se obrátit v případě bolestí břicha? Můžete oslovit odborníky z EUC:

Praktičtí lékaři EUC

Lékař online 24/7     

 

Často kladené otázky

Křeče v břiše se objevují většinou po pozření mastného či tučného jídla. Mohou však souviset i se žlučovými kameny. Potom je nezbytná úprava jídelníčku a dodržování správných stravovacích návyků. Trávicí potíže může mít na svědomí také překyselení žaludku.

Léčba se odvíjí od příčiny, je tedy na místě nejprve určit správnou diagnózu. S tou poradí lékař, který také určí, jak dál postupovat. Při mírných potížích, které nejsou spojené s žádnou vážnou chorobou, pomůže správná životospráva, vyvážená strava s obsahem vlákniny, dostatečný příjem tekutin, případně přírodní prostředky či některé léky.

Určitě má, banalizace bolestí břicha se nevyplácí. Pozorujte bedlivě příznaky u sebe či svých dětí, abyste lékaři problémy popsali co nejpřesněji. Bolesti břicha mohou být projevem nespočtu závažných onemocnění.

Související články