Bradavice – vznik, šíření, léčba a prevence

16. prosince 2020

Bradavice – vznik, šíření, léčba a prevence

Menší či větší kožní útvary na ploskách nohou, v obličeji, na krku, případně na genitáliích kazí nejen estetický dojem, ale jsou nakažlivé a mohou i bolet. Většinou se jedná o neškodné bradavice. Když ale začnou měnit tvar, velikost nebo barvu, zpozorněte. Proč? Vysvětlíme v článku.

Bradavice jsou virového původu

Bradavice (latinsky verruca, česky také veruky) jsou výrůstky na kůži či sliznicích, které způsobuje lidský papillomavirus (HPV).

Nejčastější místa výskytu bradavic jsou plosky nohou, dlaně, prsty, obličej a některé typy se vyskytují v oblasti genitálu (genitální bradavice).

Často se objevují bradavice na chodidle či bříškách prstů. Foto: Dewdude, Wikimedia Commons

Jak bradavice vypadají?

Hlavní klinické formy HPV infekce jsou:

 • Verrucae vulgares (bradavice obecné) – ohraničené tuhé pupínky až hrbolky s rozpraskaným povrchem. Úporné a bolestivé jsou zvláště kolem nehtů a pod nehty.
 • Verrucae plantares (bradavice na chodidle) – připomínají mozoly, silnější a tužší ohraničené oblasti kůže se jakoby zanořují do kůže chodidla. Bývají bolestivé, hlavně při došlapu. Často recidivují.
 • Verrucae filiformes et digitatae (nitkovité a prstovité bradavice) – připomínají tenké nitky nebo prstíčky v barvě kůže či růžovo bělavé barvy. Nejčastější jsou na obličeji blízko ústních koutků, očních víček.
 • Verrucae planae juveniles (ploché bradavice) – ploché růžovo-žlutavé bradavičky o velikosti několika milimetrů. Objevují se hlavně na obličeji a hřbetech rukou u dětí. Šíří se nejčastěji škrábáním.
 • Condylomata accuminata (genitální bradavice) – od velikosti drobného pupínku po velké květákovité útvary, vyskytují se nejčastěji v oblasti genitálu. Jsou sexuálně přenosné, kondom není dostatečnou ochranou.

Jak se bradavice přenášejí?

Bradavice se přenášejí přímým i nepřímým kontaktem – z člověka na člověka nebo u jedince z jedné části těla na jinou. Genitální bradavice se šíří převážně pohlavním stykem. Faktorem, který usnadňuje infekci, je poškození normální epiteliální bariéry, tedy povrchové vrstvy kůže.

Bradavice mají poměrně dlouhou inkubační dobu, často několik měsíců.

Odlišit jednotlivé druhy bradavic (kožních projevů způsobených HPV) a jiné výrůstky na kůži je někdy složité. Kromě zmíněných virových bradavic se může jednat o celou řadu jiných kožních projevů. Například o kuří oka, fibromy, stařecké bradavice, některá pigmentová znaménka, moluska i kožní nádory.

Tyto projevy mají samozřejmě různou příčinu vzniku, různé chování i prognózu a léčbu. Je proto na místě vyhledat lékaře a tento zdravotní problém s ním konzultovat,“ upozorňuje MUDr. Helena Michalíková, dermatoveneroložka z kliniky Canadian Medical, která je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Jak se zbavit bradavic

Způsobů, jak bradavici odstranit, je několik:

 • Kryoterapie – lokální zmrazení bradavice, nejčastěji tekutým dusíkem o teplotě -196 °C. Zmrazení může být kontaktní (např. vatovou štětičkou) nebo bezkontaktní (kryosprejem). Tato procedura je bolestivá, vznikají při ní puchýře. Často je třeba ošetření opakovat v závislosti hlavně na velikosti bradavice.
 • Lokální aplikace aktivních látek:
  • kyselina salicylová, kyselina mléčná – mají tzv. keratolytický účinek, tedy změkčují a rozpouštějí rohovinu (povrchovou vrstvu pokožky). Následuje mechanické odstranění uvolněné tkáně. Obvykle se jedná o opakovanou aplikaci a postupné mechanické „odškrábání“ bradavice.
  • lapis (stilus argenti nitrici, čertův kamínek, tyčinka obsahující AgNO3 a KNO3)
  • kyselina trichloroctová (leptavý účinek).
  • lokální cytostatika (tlumí růst buněk) obvykle v kombinaci s keratolytiky.
 • Laser – je relativně novější možností v léčbě bradavic. Bolestivost je možné snižovat chlazením, případně lokální anestezií.
 • Chirurgické odstranění – obvykle se provádí v lokálním znecitlivění. Klasické vyříznutí skalpelem se příliš nedoporučuje pro velké riziko recidiv. Provádí se spíše tzv. excochleace, tedy „vyškrábání“ bradavice a pak ponechání rány k přirozenému zhojení.
 • Možné je i samovolné vymizení veruky díky imunitnímu systému lidského těla.

 

Babské rady jak na bradavice

Vlaštovičník větší – opakované potírání bradavice čerstvě prýštícím mlékem s cytostatickým až leptavým účinkem. Dalšími doporučovanými surovinami pro potírání jsou jablečný ocet, citronová šťáva, česnek.

Babské rady doporučují k likvidaci bradavic šťávu z vlaštovičníku. Foto: Monika Schröder, Pixabay

Všechny „babské rady“ jsou rizikové. Pokud fungují, může dojít až k výraznému poleptání pokožky,“ připomíná MUDr. Helena Michalíková. Proto byste k těmto lidovým metodám měli přistupovat s rozmyslem.

Trápí vás bradavice? Neváhejte se obrátit na naše dermatology a praktické lékaře ze sítě EUC:

Dermatologové EUC

Praktičtí lékaři EUC  

Související články