Bušení srdce – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Bušení srdce – příznaky a léčba

Pocit zrychleného bušení srdce (tzv. palpitace) může mít různé příčiny. Někdy jde o relativně banální důvod, jako je stres, nevhodná strava (potraviny a nápoje s obsahem cukru, kofeinu a alkoholu), dehydratace či nedostatek spánku (tzv. ojedinělé extrasystoly). Na vině však může být i srdeční nepravidelnost (arytmie), která značí srdeční onemocnění.

Příznaky

Kromě silného bušení srdce můžete při problému pociťovat silné tepání v krku, dušnost (pocit nedostatku vzduchu) nebo zadýchávání. Doprovázet ho může také chvění, úzkost, pálivá bolest či tlak na hrudi, točení hlavy, závratě či ztráta vědomí.

 

Léčba

Okamžitou lékařskou pomoc vyhledejte v případě, že kromě bušení srdce pociťujete i bolest na hrudi, dušnost nebo závrať. Tyto příznaky totiž mohou signalizovat infarkt myokardu.

Na lékaře se obraťte také tehdy, když vás bušení srdce trápí opakovaně. Konzultaci vám poskytnou i naši lékaři online, případně vás odkážou na osobní návštěvu kliniky.

Pro léčbu je stěžejní určení příčiny problému. Ojedinělé případy bušení srdce lze obvykle napravit změnou životního stylu (vyvarování se stresu, změna životosprávy apod.). Na arytmii se užívají léky (antiarytmika) nebo lze problém řešit odstraněním místa vzniku poruch srdečních rytmů tzv. katetrizační ablací. Ve vážných případech lze využít speciální kardiostimulátor (kardioverter-defibrilátor ICD), který dokáže akutní arytmii rozpoznat a vyřešit.

 

Rizika

Pokud je silnější bušení srdce časté, signalizuje srdeční onemocnění a jeho neléčením riskujete rozvinutí srdeční choroby. To může vést k mozkové mrtvici, infarktu myokardu a tím i k trvalým následkům či dokonce smrti.

 

Obvyklá medikace

K léčbě se využívají lékařem předepsaná antiarytmika.

Máte příznaky zrychleného bušení srdce? Nejen tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články