28. srpna 2017 Moderní léčba a prevence

Co stojí lidský život?

Věčná otázka. Události z konce července, kdy byly do Babyboxu v EUC Klinice na Denisově nábřeží v centru Plzně postupně přineseny dvě děti, vzbudila diskusi o důležitosti těchto „chytrých skříněk pro novorozence“.

Babybox je tady od roku 2011. Za tu dobu v něm dostalo šanci na život pět dětí. Norbert, Ilonka, Michalka a dva kluci z 23.července – Pavlík a Luděk (jeden z nich byl do babyboxu přinesen v tak špatném stavu, že bohužel následně v nemocnici zemřel). Skupina EUC patří k nejvýznamnějším nestátním poskytovatelům zejména ambulantní péče. Nespecializuje se na péči o děti a plzeňský babybox je jediný, který spravuje. Každé zachráněné novorozeně je odměnou za úsilí pracovníků EUC Kliniky, kteří se o chod babyboxu starají. 

Babybox má rozměry na délku metr, na výšku 60 a do hloubky 50 centimetrů, je otevíratelný z obou stran, dveře mají uzamykatelnou kliku a elektromagnetický zámek. Box je vyroben z ocelového plechu, dvouplášťová konstrukce udržuje teplotu na 28-30 stupni Celsia a cirkulaci vzduchu. Vnitřek boxu je monitorován kamerou. Obraz a údaje z boxu (stav boxu, teplota) jsou přenášeny na monitor umístěný u stálé služby. Udržování chodu boxu a jeho obsluha stojí asi 5000 korun za rok a čas lidí, kteří začnou okamžitě jednat, pokud je do babyboxu vloženo dítě.

Co se děje po otevření babyboxu?

Odesílá se SMS na určené příjemce. Takových textových zpráv dostala ředitelka EUC Kliniky od začátku roku asi 30. Službu konající pracovník, pověřený kontrolou babyboxu, ihned na monitoru ověřuje, zda je v něm dítě. Pokud není – desinfikuje a zavírá dveře. Pokud je, volá lékaře a záchranku. Dítě z babyboxu vyndává lékař a předává záchranné službě k okamžitému převozu do FN. Baby box se opět desinfikuje a zavírá.

V srpnu došlo v Plzni na Doubravce k domácímu porodu, matka porod zapírala, novorozenou holčičku našli přivolaní policisté v koši na prádlo. Byla živá, ale ve velmi vážném stavu. Proč ji matka raději neodnesla do babyboxu? Novorozeňata bývají v pohádkách posílána po proudu řeky, dříve byla ponechávaná u schodů do kostela a dnes mohou být vložená do babyboxů. Ilona Lískovcová, ředitelka EUC Kliniky Plzeň: "Počet matek v bezvýchodné situaci, která vyústí v odložení novorozeněte, asi nesnížíme. Tyto matky neodsuzujeme, jde nám hlavně o to, aby jich co nejvíce o babyboxech vědělo. Zachránit započatý lidský život může i pouhé vědomí, že je babybox nadosah."

Pro více informací www.babybox.cz, media@euc.cz

Poznámka pro editory:

EUC je soukromá síť zdravotnických zařízení. S obratem 2,15 miliard Kč a rozšiřováním do dalších krajů ČR patří k největším nestátním poskytovatelům zejména ambulantní péče v ČR. Je největší poskytovatel zdravotní péče zaměstnavatelům, včetně péče prémiové. Aktivity EUC dělí do 5 sektorů: Kliniky, Nemocnice, Premium, Lékárny a Laboratoře.

1479 zaměstnanců EUC poskytlo v roce 2016 péči celkem 1 140 000 pacientům. Od roku 2011 je vlastníkem EUC Tuffieh Funds SICAV plc..

Související články

Více článků

Chřipku nepodceňujte a včas se nechte očkovat!

Mamocentra zdravotnické skupiny EUC se společně s CrossCafe zapojila do prevence rakoviny prsu

Prošlé obvazy můžete v domácí lékárničce mít, prošlé a neznáme léky však neskladujte

Odpolední rozhovor v Českém rozhlase Zlín o telemedicíně a virtuální klinice