08. dubna 2019

Čtyři otázky pro stříbrnou Sestru sympatie

Usměvavá Petra Fridrichová, zástupová sestra z EUC Kliniky Ústí nad Labem, přesně splňuje představu vlídné a vnímavé zdravotní sestry, které důvěřujeme. Zcela jistě i tohle přispělo k jejímu 2. místu v soutěži Sestra sympatie 2018. K úspěchu v soutěži jí patří velká gratulace a za její náročnou práci obdiv i poděkování.

Petro, proč jste se rozhodla pro účast v soutěži Sestra sympatie 2018?

K přihlášení do soutěže mě přiměla moje kolegyně – zástupová sestra – Alena Strejcová. Její nápad velmi podpořila také naše hlavní sestra – Michaela Horáková. Já jsem celou věc brala spíše s nadsázkou a moc jsem nevěřila v jakékoli umístění. Z mé strany šlo především o přijetí nové výzvy, kterým nejsem zvyklá se vyhýbat :-).

Jak si máme představit vaši práci zástupové sestry?

Jde o variabilní práci, kde v krátkém časovém úseku musíme ovládnout chod různých odborných ambulancí. Zástupová sestra vykrývá kmenové sestry při jakékoli nepřítomnosti v ambulanci. Musí být flexibilní a kreativní, profesně zkušená a odborně proškolená v rámci různorodých vyšetřovacích technik, přístrojového vybavení. Musí být ochotna pracovat kdekoli a kdykoli (dovolenou si čerpá jako poslední, má nepravidelnou pracovní dobu, je dostupná na telefonu - o zástupu se často dozvídáme na poslední chvíli). Tato pozice je výjimečná, krásná a zajímavá, ale také velmi náročná – o adrenalin zde není nouze :-) .

Není tedy určena úplně pro každého. Já si tuto pozici užívám již druhým rokem a moc se mi líbí.

Co je na profesi zdravotní sestry nejhezčí a co nejtěžší? 

Na práci zdravotní sestry je podle mého názoru nejhezčí možnost pomoct lidem, podpořit je, dodat jim odvahu a sílu v boji s nemocí či tíživou životní situací. Každá fungující spolupráce
a vztah s pacientem jsou pro nás příjemné a naplňující. Nejtěžší potom je snaha pomáhat lidem, kteří o to opravdu nestojí. Je obtížné radit někomu, kdo o radu nemá zájem, kdo se svým stavem nechce opravdu sám nic udělat. Obtížná je spolupráce s lidmi, kteří mají často nereálný náhled na situaci a možnosti medicíny a nechtějí se o své léčení a vyléčení sami přičinit. Chtějí jen přijímat péči, ale jejich vlastní invence je minimální nebo vůbec žádná. Hodně těžké je, i pro nás zdravotníky, přijmout fakt, že někdy, i když se snažíme my
i pacient, nemusí k vyléčení dojít.  Nejhezčí potom je, když se nám podaří účelně spolupracovat s pacientem i jeho rodinou v příjemné atmosféře porozumění a důvěry.  

Co byste jako zdravotník doporučila v péči o zdraví nám všem?

Nemyslím si, že mám tolik vědomostí a zkušeností, abych mohla někomu opravdu radit :-). Já se snažím žít zdravě, sportovat, věnovat svůj volný čas lidem, kteří mě nabíjejí pozitivní energií – takže především rodině a přátelům. Dělat jen ty věci, které mě opravdu baví (baví mě toho tedy hodně – takže vše postupně zařazuji do svého stále plného diáře :-)). Zajímám se o zdravou výživu, ale jde spíš o zábavu...rozhodně nepočítám kalorie a jsem zásadně proti dietám (pokud nejde o dietní opatření u konkrétního onemocnění). 

Pokud bych radila, tak dostatek pohybu a rozumné stravování. Upřednostňovat stravu vařenou doma z lokálních potravin a vyhýbat se přemíře cukrů zejména ve slazených nápojích. Hlídat si svůj volný čas a s úsměvem si užívat každý nový den :-).

 

Fotogalerie

Související články

Laboratorní vyšetření pro vegany a vegetariány. Které testy jsou důležité?

ŽENY ŽENÁM 2019 Zlín

ŽENY ŽENÁM 2019 Ústí nad Labem

ŽENY ŽENÁM 2019 Ostrava