Ekzém – příznaky a léčba

09. prosince 2020

Ekzém – příznaky a léčba

Neinfekční zánět kůže projevující se svěděním, zarudnutím, zhruběním a olupováním kůže či puchýři. Vzniká kombinací dědičné predispozice a působením látek z okolního prostředí (chemikálie, kosmetické přípravky, sluneční záření nebo naopak mrazivé počasí, alergeny). Vliv má také psychický stav. Existuje několik druhů ekzémů, které se liší místem výskytu, dobou trvání i jeho návratností. Nejčastěji se objevuje na obličeji, trupu, rukách a nohách.

 

Příznaky ekzému

K základním projevům ekzému patří svědění, zarudnutí, zhrubění a olupování kůže a puchýře. Konkrétní příznaky se liší podle druhu ekzému. Atopický ekzém se projevuje svěděním kůže, suchostí, bledostí nebo naopak zarudnutím, olupováním či puchýřky. Červenými puchýřky naplněnými tekutinou na prstech, dlaních a ploskách nohou se vyznačuje dyshidrotická dermatitida.

Léčba ekzému

Léčba ekzému se obvykle neobejde bez konzultace s lékařem. V rámci naší služby Lékař online 24/7 se s našimi lékaři můžete spojit prostřednictvím chatu nebo videohovoru. Náš praktický lékař eventuálně doporučí konzultovat problém s dermatologem. Podle stádia léčby se využívají obklady, masti a krémy se silným protizánětlivým účinkem, léky či fototerapie.

Rizika neléčení ekzému

Pokud se ekzém neléčí, hrozí jeho rozšíření na větší plochu kůže, zhoršení příznaků a trvalé poškození kůže. Nezanedbatelný je také vliv na psychiku. Ačkoli se jedná o nenakažlivou nemoc, její nevzhlednost a viditelnost může mít negativní dopad na vnímání sebe sama i přijetí okolím.

Obvyklá medikace

Pro léčbu se využívají masti a krémy se silným protizánětlivým účinkem (kortikosteroidy nebo topické imunomodulační léky). Pokud nezabírají lokální léčiva, předepíše vám lékař antibitotika, antihistaminika, cyklosporin A či systémové imunomodulátory. Vyzkoušet lze i volně prodejné masti a krémy. Pokud však nezabírají nebo se váš stav po jejich použití dokonce zhorší, neodkládejte konzultaci s lékařem.

Máte ekzém? Nejen tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články