Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace.

Endoskopická operace syndromu karpálního tunelu

17. prosince 2020

Endoskopická operace syndromu karpálního tunelu

Pracoviště jednodenní chirurgie EUC Kliniky Ústí nad Labem zavádí novou operační metodu – endoskopickou operaci karpálního tunelu, kterou bude provádět zkušený ortoped MUDr. Jiří Jurča.

Výhody endoskopické metody

Hlavní výhodou endoskopické operace je rychlejší zhojení operované ruky, tedy kratší rekonvalescence a možnost dříve se vrátit do práce ve srovnání s klasickou metodou. U profesí nevyžadujících manuální zátěž okolo 10 dnů (rozpětí 7.–14. den) po operaci.

U profesí vyžadujících manuální zátěž (instalatéři, řezníci, dělnické profese) okolo 20 dnů (rozpětí 10.–28. den). Naproti tomu u otevřené metody je doba rekonvalescence a s tím související pracovní neschopnost u pacientů v produktivním věku 6–12 týdnů v závislosti na druhu práce.

  • Endoskopický výkon je možno provést téměř u všech pacientů se syndromem karpálního tunelu. Výkon se provádí v lokální anestesii operované ruky. Endoskopická operace karpálního tunelu je pro chirurga náročnější než klasická otevřená operace. Jak na vybavení a spotřebovaný materiál, tak na chirurgovu zručnost a zkušenost.
  • Největší prospěch z endoskopické dekomprese karpálního tunelu mají ti pacienti, kteří z různých důvodů potřebují ruku po operaci co nejdříve zatěžovat. 
  • Po endoskopické operaci není použito žádné znehybnění ruky (žádné dlahy či mohutné obvazy). Naopak pacientům umožňujeme zapojit ruku do běžných činností časně.
  • Po operaci jsou běžné dvě kontroly – první je 2. pooperační den a druhá je 9. pooperační den. Při druhé kontrole odstraňujeme stehy.
  • Až 95 % našich pacientů nepotřebuje v dalším průběhu po odstranění stehu ambulantní ani ústavní rehabilitaci. Operovaná ruka je již 7. den obvykle v dobré kondici pro vykonávání naprosté většiny běžných činností doma, eventuálně i v práci. Při druhé pooperační kontrole jsou pacienti lékařem instruováni, jak mají operovanou ruku doma sami rehabilitovat. Pacienti provádějí tlakovou masáž dlaně i oblasti jizvy, protahování šlach flexorů a posilují stisk mačkáním míčku.

Cena za endoskopický nůž 6 000 Kč.

Více o syndromu karpálního tunelu

Chci se objednat

Související články

Více článků