Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

EUC Klinika Ústí nad Labem otevřela nové moderní pracoviště magnetické rezonance

03. listopadu 2021

EUC Klinika Ústí nad Labem otevřela nové moderní pracoviště magnetické rezonance

EUC Klinika Ústí nad Labem rozšířila spektrum svých vyšetřovacích metod a zahájila provoz nového pracoviště magnetické rezonance. Slavnostní páska při příležitosti otevření nedávno vybudovaného oddělení byla slavnostně přestřižena 2. listopadu. V průběhu léta probíhal zkušební provoz, naplno se magnet rozjel od září. Vyšetření magnetickou rezonancí podobné úrovně je v rámci kraje pacientům v současnosti dostupné ještě ve všech nemocnicích Krajské zdravotní, a.s.

Pacienti z ústeckého regionu tak mají snazší dostupnost vyšetření magnetickou rezonancí, a tím i kvalitnější zdravotní péči.

Klinika přistoupila k realizaci projektu poté, co v březnu 2020 prošla její žádost přístrojovou komisí Ministerstva zdravotnictví ČR. V EUC Klinice Ústí nad Labem tak vzniklo vysoce specializované pracoviště vybavené špičkovým přístrojem Magnetom Altea. Jedná se o zařízení nové generace od společnosti Siemens Healthcare, s.r.o. s prvky umělé inteligence, které nabízí pacientům větší pohodlí během vyšetření, kratší vyšetřovací dobu a vysokou přesnost stanovení diagnózy.

Těší nás, že jsme byli schopni v tak krátkém čase a za specifických podmínek dnešní doby zahájit provoz nového pracoviště a uvést zařízení do plynulého provozu. Pacienti z ústeckého regionu tak mají snazší dostupnost vyšetření magnetickou rezonancí, a tím i kvalitnější zdravotní péči,“ říká Ing. Kateřina Fišerová, ředitelka EUC Kliniky Ústí nad Labem. V současné době se čekací doba na termín vyšetření novým přístrojem pohybuje v rozmezí tří až čtyř týdnů. Oddělení denně provádí kolem 13 až 15 vyšetření. „Naším cílem je nabídnout vysoce kvalifikovanou péči ještě většímu počtu pacientů a zvýšit toto číslo na přibližně 18 vyšetření denně,“ dodává Ing. Kateřina Fišerová.

Moderní alternativa CT vyšetření

Magnetická rezonance patří dnes mezi nejsložitější moderní diagnostické metody, které dokážou velmi přesně a detailně zobrazit strukturu vnitřních orgánů lidského těla. Magnetickou rezonancí lze vyšetřit prakticky celé tělo. Ke stěžejním takto vyšetřovaným oblastem patří například mozek, velké klouby (jako např. koleno a rameno) a další klouby, či páteř. Velkou část tvoří i vyšetření prsů a prostaty. Tento typ diagnostiky nevyžaduje po pacientovi žádnou speciální přípravu, je bezbolestný a šetrný.

„Magnetická rezonance je dnes považována za vrcholnou radiodiagnostickou metodu. Nepracuje na principu rentgenových paprsků, ale využívá velmi silného magnetického pole. Proto se oproti rentgenové tomografii považuje za bezpečnější a méně zatěžující pro lidský organismus,“ vysvětluje princip metody MUDr. Petr Váša, primář radiodiagnostického oddělení EUC Kliniky Ústí nad Labem.

V současnosti se vybavení magnetickou rezonanci stává běžným standardem pro větší městské kliniky. Vyžaduje ale vysoké pořizovací náklady. Finančně náročný je i samotný provoz. „Zřízení pracoviště magnetické rezonance v EUC Klinice Ústí nad Labem vyšlo na 31 milionů korun,“ říká MUDr. Jiří Madar, výkonný ředitel strategického rozvoje zdravotnické skupiny EUC. „Celotělový přístroj Magnetom Altea patří mezi ty nejlepší na trhu. Investice se vyplatí, neboť pomocí takto špičkového přístroje můžeme svým pacientům poskytnout tu nejkvalitnější diagnostiku. Zakoupili jsme si navíc i licenci, která umožňuje lékařům vzdálené popisovaní. To je samozřejmě další benefit, nejen z hlediska časové úspory, ale také z hlediska efektivity spolupráce mezi odborníky z různých míst republiky. Věříme, že projekt přispěje k většímu etablování této moderní diagnostické metody do velkých ambulantních zařízení v rámci celé České republiky tak, jak je to běžné v celé Evropě,“ doplňuje MUDr. Jiří Madar.

Na vyšetření pomocí magnetické rezonance v EUC Klinice Ústí nad Labem se nyní může objednat každý pacient na základě žádanky od lékaře. Klinika má uzavřeny smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Pracoviště magnetické rezonance se nachází v budově B, v 1. mezipatře. „Orientaci pacientům usnadní naše kolegyně na recepci a navigační systém. Připravujeme také možnost se na vyšetření objednat online s tím, že pacient na webu vyplní i potřebný dotazník a celý jeho pobyt na pracovišti tak bude ještě kratší,“ uzavírá MUDr. Madar.

Objednat se

Související články

Více článků