Jak na vši: Příznaky, léčba a prevence jedné z nejčastějších dětských obtíží

22. listopadu 2021

Jak na vši: Příznaky, léčba a prevence jedné z nejčastějších dětských obtíží

Nejběžnějším druhem vši, která parazituje na člověku, je veš dětská (hlavová). Ta se sice živí lidskou krví, ale na rozdíl od jiných druhů vší nepřenáší nemoci a lze se jí celkem snadno zbavit. V článku najdete popis projevů zavšivení i návod, jak tyto nepříjemné parazity poznat a efektivně zlikvidovat.

Veš dětská je nejčastějším a celkem běžným problémem, zejména pak v kolektivu starších dětí.

Druhy lidských vší

Existují tři druhy lidských vší, tedy vší, které člověka mohou obtěžovat – veš dětská neboli hlavová (Pediculus capitis), veš šatní (Pediculus corporis) a veš muňka neboli filcka (Phthirus pubis). Tyto vši způsobují pedikulózu čili zavšivení, což je svědivá parazitární dermatóza.

Nejčastějším typem pedikulózy je pediculosis capitis, jejímž původcem je veš dětská. Ta však naštěstí nepřenáší žádné nemoci (nebo jen zcela výjimečně) jako jiné druhy vší. Kupříkladu veš šatní je přenašečem skvrnitého tyfu, který má na kontě historicky obrovský počet obětí na životech (např. během první světové války).

Další důležitou informací je fakt, že veš dětská nijak nesouvisí s nedostatečnou hygienou – přežije totiž česání, fénování i časté mytí vlasů – na rozdíl od zmíněné vši šatní, která žije v oděvech a její výskyt je způsoben právě nízkým hygienickým standardem (ve vyspělých zemích se v současnosti téměř nevyskytuje). Veš muňka (filcka) parazituje zejména v pubickém ochlupení, přenáší se pohlavním stykem (či nepřímo prádlem) a postiženy bývají především promiskuitní osoby.

Veš dětská

„Veš dětská je tedy nejčastějším a celkem běžným problémem, zejména pak v kolektivu starších dětí (školka, škola, různé kroužky). Tato veš měří zhruba 3 mm, má protáhlé tělo a k nalezení je výhradně ve vlasech. Charakterizuje ji též malá hlava a 3 odrápkované nohy na každé straně těla, díky kterým se na vlasech udrží,“ vysvětluje MUDr. Lucie Pechočová, dětská lékařka z EUC Kliniky České Budějovice.

Vši a hnidy aneb Jaký je mezi nimi rozdíl?

Veš se živí lidskou krví a saje obvykle 4krát až 5krát denně. Samice žije maximálně měsíc, během kterého naklade až 50 hnid (vajíčka vší). Tyto hnidy lepí přímo na pokožku hlavy či v její těsné blízkosti, přičemž zhruba za týden se z nich vylíhnou larvy, které okamžitě začínají sát krev. Proto je třeba jednat rychle a zbavit se vší co nejdříve (viz níže). Škrábání pokožky může navíc vést k přenosu bakterií a potažmo k zánětlivému onemocnění kůže – tzv. impetiginizace.

Vši a hnidy foto, Zdroj: Bigstock

Jak vznikají vši

Dětské vši se v drtivé většině případů přenášejí přímo těsným kontaktem hlav a vlasů a jen mezi lidmi – veš psí na člověka skutečně nejde. Veš jednoduše přeleze z hlavy na hlavu, obvykle se jedná o oplodněnou samici. Dítě má tedy ve vlasech rovnou celý nový rod vší. Své vši pak snadno předá i dospělým jedincům, naopak hnidy se nepřenášejí vůbec. A pozor, chemicky barvené vlasy, těhotenství či krátký sestřih rozhodně nejsou zárukou, že vás vši budou ignorovat.

Vši se lze raritně nakazit i tzv. sekundárním přenosem (přes čepici, hřeben, ručník, sedačku v MHD…). Mimo vlasy totiž dlouho nevydrží – nevylíhlá hnida vůbec, nymfa pár hodin a dospělá veš max. zmíněný 1 den. Mimoto vším nesvědčí chlad a sucho.

Jak bezpečně poznat vši

První stadium vší jsou hnidy – miniaturní váčky připojené k vlasům, zpravidla bělavě lesklé. Jsou velké cca 1 mm a mohou být zaměňovány s lupy. Ovšem na rozdíl od lupů je nelze smýt ani odfouknout – zaťatě se totiž vlasu drží a jsou odstranitelné pouze mechanicky. Občas lze ve vlasech najít i veš bez hnid nebo naopak hnidy bez vší – tzn. že veš vajíčka ještě nestihla naklást, případně stihla, ale poté se vydala dále svou cestou. Přičemž inkubační doba u vší neexistuje. Ve vlasech zkrátka buď jsou, nebo nikoliv.

Příznaky vší

Pokud tedy máte podezření na pedikulózu, nejdříve prohlédněte pokožku hlavy, především pak oblast za ušima, v týle a ve vlasové linii nad čelem (tam vši kladou vajíčka nejčastěji). Mezi čitelné příznaky výskytu vší patří:

  • svědění pokožky hlavy a nutkání ji drbat,
  • drobné škrábance na pokožce hlavy,
  • poruchy koncentrace (neklid, nervozita),
  • poruchy spánku,
  • zvětšené mízní uzliny (vzácněji).

Jak se zbavit vší aneb Co na vši platí?

Naštěstí už je pryč doba, kdy byl jedinou metodou likvidace vší radikální střih na ježka. Dnes se jich lze zbavit vcelku pohodlně a bez větších obtíží – základem je vždy aplikace odvšivovacího prostředku. Existují následující typy odvšivovacích pomůcek:

  • Šampon či sprej proti vším s obsahem insekticidu – takové přípravky vši hubí ochromením jejich nervové činnosti.
  • Přípravky s obsahem silikonových složek – silikonové složky vši obalí a zadusí je.
  • Částečně přírodní přípravky s olejnatými látkami – ty vším ucpávají dýchací cesty, čímž způsobí taktéž jejich udušení.

Protože si však vši na insekticidy časem vypěstovaly rezistenci, vhodnější metodou jsou přípravky se silikonovými složkami a oleji, které vši pouze neochromí, nýbrž rovnou zadusí. Důležité je však vždy postupovat striktně podle návodu, přípravek skutečně aplikovat na celou délku vlasů i pokožku hlavy a posléze proces opakovat.

Zdroj: Bigstock

Jak postupovat při odvšivení

Doporučujeme tedy použít šampony, spreje a jiné přípravky s obsahem olejnatých látek či silikonů. Šamponem nejdříve poctivě umyjte pokožku hlavy i vlasy a postup posléze opakujte po 8 až 10 dnech. Většina přípravků totiž nezabíjí hnidy, takže důvodem opakovaného použití je likvidace vší, které se eventuálně mohou vylíhnout z nepoškozených hnid, tedy dosud žijí ve vlasech ve stadiu nymfy (nekladou další vajíčka).

TIP: Mezi oblíbené značky šamponů na vši patří například Paranit, Liquido Forte, Všiven a Vamousse pěna.

 Dále je vhodné likvidaci podpořit vyčesáváním vlasů velmi hustým hřebenem (tzv. všiváček). Buďte ale ostražití a léčbu vší nepodceňujte – bez lidské krve umějí přežít přibližně den a zvládnou se hbitě dostat do veškerého přilehlého okolí, např. na oblečení, ložní prádlo, gumičky do vlasů, hřebeny, molitany sluchátek, textilní hračky, plyšáky a další věci, se kterými jste vy či vaše děti v denním kontaktu.

TIP: Prádlo doporučujeme vyprat minimálně na 60 °C. Co nelze prát, doporučujeme umístit do pytle a nechat 2 až 3 dny uzavřené. Matrace je třeba vyluxovat, rámy postelí ošetřit dezinfekcí a hřebenům dopřát lázeň v horké mýdlové vodě.

Vši foto, Zdroj: Bigstock

Vši a prevence

Pokud se ve vašem okolí vši objeví, jako prevenci lze použít rostlinné silice rozpustné v oleji. Oblíbené jsou tea tree olej a eukalyptový olej, jejichž silné aroma je pro vši odpuzující. Olejíček stačí namazat přímo do vlasů (do pěšinky a za uši), případně přikápnout do šamponu, kterým si běžně myjete vlasy. Taktéž doporučujeme používat šampony určené přímo k prevenci – např. Vamousse šampon – ochrana proti vším, Paranit, přírodní Pediakid Balépou nebo např. šampon Elimax.

TIP: Novinkou na trhu jsou (dětské) repelentní mašle, gumičky či čelenky s obsahem zmíněných vonných olejů.

Vši versus babské rady

Rozšířeným tipem na hubení vší je např. Orthosan pro psy. Ten však není vhodný u dětí ani dospělých – obsahuje chemické látky včetně pesticidu, který může mít nepříjemné nežádoucí účinky. Dalším babským lékem je petrolej – velmi agresivní látka, která může způsobit popáleniny či silnou alergickou reakci. Chemické barvení vlasů sice může vši zahubit, ale vzhledem k tomu, že se při něm kůží vstřebají do těla těžko odbouratelné toxické látky, zvláště u dětí tuto alternativní metodu nedoporučujeme. Nedoporučujeme se stoprocentně spoléhat ani na slavný octový zábal.

Veš dětská není život ohrožující problém a v dnešní době se jí lze pomocí vhodných přípravků a postupů celkem jednoduše zbavit (viz části Jak postupovat při odvšivení a Vši a prevence).

Při výskytu vší u velmi malých dětí však doporučujeme vhodnou metodu léčby raději konzultovat pediatrem.

Pediatři z EUC

 

Často kladené otázky

Hnidy jsou vajíčka vší. Jedna samička jich naklade za celý svůj život (cca jeden měsíc) 50.

Příznaky toho, že máme vši, jsou: svědění pokožky hlavy a nutkání ji drbat, drobné škrábance na pokožce hlavy, poruchy koncentrace (neklid, nervozita), poruchy spánku, zvětšené mízní uzliny (vzácněji).

Dříve byl jediným řešením důkladný sestřih. Dnes se lze vší zbavit vcelku pohodlně a bez větších obtíží – základem je vždy aplikace odvšivovacího prostředku.

Související články