Jarní úklid potřebuje i náš organismus! Pět krůčků k důslednější prevenci

14. dubna 2023 Pro média Moderní léčba a prevence Zdraví a životní styl

Jarní úklid potřebuje i náš organismus! Pět krůčků k důslednější prevenci

Pracovní shon, starost o rodinu nebo obava z návštěvy lékaře – výmluv na to, proč zanedbáváme prevenci, je celá řada. Podle statistik chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen 25 % Čechů.[1] Odborníci přitom varují – špatnou prevencí riskujeme závažné zdravotní komplikace. K jejímu dodržování přitom stačí pár jednoduchých kroků. Využijte jarního restartu a ověřte si, zda vaše tělo funguje správně.

 

Zdraví své rodiny a blízkých obvykle nebereme na lehkou váhu. Dbáme u nich na správnou prevenci, při sebemenších potížích je posíláme k lékaři. Ovšem na pravidelné prohlídky, které bychom měli podstoupit my sami, často zapomínáme, nebo je oddalujeme. Máme zkrátka tendenci své zdraví odbývat. Podle statistik ostatně absolvuje pravidelné preventivní prohlídky u lékaře pouhá čtvrtina Čechů.[2] Jaro je přitom ideální období na kontrolu organismu, a proto bychom návštěvu lékaře neměli dále oddalovat.

„Snažíme se pacientům vždy vysvětlit, že prevenci je potřeba vnímat jako investici do vlastního zdraví. I díky několika rutinním zdravotním prohlídkám můžeme předejít velké spoustě onemocnění, které by v budoucnu mohly pacienta vyřadit z pracovního procesu, odloučit od rodiny nebo dokonce ohrozit na životě. Z tohoto pohledu je lepší strávit pár hodin ročně na preventivních kontrolách než zbytek života na nemocničním lůžku,“ vysvětluje MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7, a zároveň připojuje pár jednoduchých tipů, jak zlepšit péči o vlastní zdraví.

Omezme modré světlo

Jedním ze způsobů, jak pečovat o své zdraví, je omezit večer čas strávený koukáním do monitoru. Ať už se jedná o televizi, mobil nebo počítač, modré světlo narušuje tvorbu melatoninu, který má vliv na náš biorytmus. Proto se pak může stát, že máme večer problém s usínáním. Spánek je přitom pro lidské zdraví velmi důležitý. Pro jeho lepší kvalitu je mnohem prospěšnější zvolit jako večerní aktivitu například čtení knihy nebo poslech podcastu. Mnoho lidí v současné době preferuje elektronické knihy. Pokud však rádi čtete před spaním, zvažte volbu elektronické knihy s technologií bez modrého světla. Tím se minimalizuje vliv modrého světla na tvorbu melatoninu.

Dejme se do pohybu

Ke zdravému životnímu stylu patří i pohyb. Zejména pokud máme sedavé zaměstnání, měli bychom se každý den najít alespoň chvilku na protažení. Ať už si vyhradíme čas na návštěvu posilovny, vyjdeme pěšky několik pater, nebo teď na jaře vystoupíme jen o zastávku dříve při cestě z práce – každý krok se počítá.

Investujme do zdravé stravy

Ačkoliv to slýcháme odevšad, vyvážená strava může opravdu výrazně prospět lidskému organismu. Důležité je vědět, že ani cukry nejsou špatné, pokud jsou v rovnováze s tuky a bílkovinami. Od věci ale rozhodně nejsou ani doplňky stravy či vitamíny, po kterých můžeme sáhnout, pokud se zrovna necítíme dobře.

Naučme se správně dýchat

Stres ve větší míře také nemá na organismus dobrý vliv. Pokud jsme pod permanentním tlakem, tělo se brzy ozve. Proto je vhodné snažit se stresu předcházet, nebo se s ním alespoň naučit pracovat. Můžeme provádět různá dechová cvičení, která nám pomohou stres odbourat. Pomáhá také do svého denního programu zařadit více procházek venku na sluníčku. Tím je podpořena tvorba serotoninu v těle a stres se lépe odbourá.

Vyzkoušejme preventivní laboratorní vyšetření

K tomu, abychom správně nastavili svou denní rutinu, je potřeba mít povědomí o vlastním zdravotním stavu. Detailně nás o něm může informovat třeba i laboratorní vyšetření Prevence komplex. „Pacient obdrží opravdu velmi podrobný soupis dokumentující nejrůznější metabolické procesy v těle. Součástí balíčku je například rozbor krevního obrazu, při vyšetření ale testujeme také funkci jater, štítné žlázy a riziko rozvoje cukrovky či kardiovaskulárních onemocnění,“ popisuje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří. Balíček zahrnuje rovněž online konzultaci s odborníkem, který poradí s interpretací výsledků a případnou další léčbou.

Koupit vyšetření Prevence komplex

[1] https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/preventivni-prohlidky-lekari-pojistovny_1909111915_jak
[2] https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/preventivni-prohlidky-lekari-pojistovny_1909111915_jak

Související články