Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace.

Kam letos zmizela chřipka?

04. února 2021

Kam letos zmizela chřipka?

Zeptali jsme se MUDr. Jaroslavy Čiefové, praktické lékařky pro dospělé z EUC Kliniky Praha – Šustova.

Paní doktorko, ačkoli je každý přesvědčený, že ví, jak se chřipka projevuje, raději se znovu zeptám. Jak ji poznáme?

Chřipka je virové onemocnění, které začíná náhle z plného zdraví.  Projevuje se vysokými horečkami, zimnicí, bolestmi kostí a svalů (které bývají až tak silné, že člověk nemá sílu ani vstát z postele), dále slabostí, postupně se může objevit suchý kašel. Trvá většinou 3-7 dní a končívá spontánně. Liší se od jiných respiračních viróz mnohem vyššími teplotami, až imobilizujícími bolestmi těla, nepřítomností rýmy.

Měla jste už letos ve své ordinaci pacienta, kterému jste chřipku diagnostikovala?

Letos se u mne v ordinaci pacient s chřipkou neobjevil. I dle hlášení Státního zdravotního ústavu se v České republice týdně vyskytují opravdu jen jednotky pacientů s diagnostikovanou chřipkou.

Jak byste srovnala letošní a minulý rok?

Loni touto dobou se začala objevovat chřipka, ale vzhledem k zavedeným opatřením a uzavření škol v důsledku koronavirové pandemie, bylo toto chřipkové období velmi krátké, a i počet pacientů s chřipkou a jinými respiračními nemocemi oproti minulým létům výrazně klesl. Loni na jaře, kdy byl „první lockdown“, jsme dokonce několik týdnů neslyšeli o žádné rýmě, nevyskytovaly se ani angíny. Letošní rok je v tomto podobný, jen nyní se začínají objevovat vedle koronaviru i jiná respirační onemocnění, chřipka se zatím neobjevila.

Čemu přikládáte letošní minimální výskyt chřipky?

Určitě se na tom podílejí ochranná opatření zavedená kvůli šíření koronaviru, uzávěra škol, rozšířený home office, nošení roušek, zvýšená hygiena.

S jakými problémy chodí pacienti do ordinace v letošní zimní sezóně nejčastěji?

Do ordinace chodí hlavně pacienti neinfekční, naštěstí je většina pacientů hodně „masírována“ médii, a pokud mají podezření na koronavirus, nejdříve zavolají a dohodneme se na dalším postupu. Nadále běží prevence, předoperační vyšetření (jejich počet ale výrazně klesl vzhledem k omezenému provozu nemocnic), kontroly chronicky nemocných pacientů. Poslední dobou se nám ukazují pacienti s „následky“ home officu – bolesti zad, hlavy, šlach na rukách. A samozřejmě stoupá počet pacientů po prodělané COVID infekci, kterým přetrvávají nějaké obtíže.

Chtěli byste se o chřipce dozvědět více?

Chřipka? Jak ji poznáme a jak ji léčit

 

Související články