Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Minimalistická obuv - pomáhá, nebo škodí?

12. listopadu 2021

Minimalistická obuv - pomáhá, nebo škodí?

Máte obuv typu barefoot a nedáte na ni dopustit, protože vás přestaly bolet nohy?  Nebo vás naopak po jejich nošení nohy bolet začaly?  Vše je možné.  

Každý pár vyrobené obuvi má jinou konstrukci, jiné materiálové provedení a jiný účel. Stejně jako taneční sálová obuv nebo boty na sjezdové lyžování jsou vyrobeny k nějaké specifické činnosti, i různé druhy minimalistické obuvi mají své specifické určení.

Pokud máte nohy v podstatě zdravé a nijak moc nesportujete, pak procházky v přírodě třeba v prstové obuvi mohou být velmi prospěšné. Jen začít pomalu, opatrně a postupně zátěž prodlužovat. Při dobrém stavu pohybového aparátu tak můžete nakonec zvládat i maratony.

Pokud ale máte nohy bolavé a nejspíše nějak zdravotně „hendikepované“, pak si nošením minimalistické obuvi, zvláště ve městě, můžete svoje obtíže výrazně zhoršit a tkáně nohou i trvale poškodit. Městské umělé betonové povrchy totiž zvládáme jakýmisi „základními pohybovými vzory“, které selhávají při chůzi po nerovném a „nebezpečném“ přírodním podkladu. Tam se naše pohybová a nervová soustava musí úplně jinak a mnohem více snažit, abychom se nezranili.  A beton není pružná hlína, proto mají pružné podešve klasické obuvi ve městě své opodstatnění.

Jestliže si nejste jisti, v jakém stavu vaše nohy jsou, poraďte se s odborníkem – objednejte se do Centra sportovní medicíny EUC Kliniky Ústí nad Labem.

Objednat se

 

Související články

Více článků