Molusky – jak je poznat a léčit

24. června 2021

Molusky – jak je poznat a léčit

Molusky, malé puchýřky virového původu, se objevují především u dětí předškolního a školního věku. Léčba molusek obvykle probíhá formou chirurgického zákroku, ale pomoci mohou i homeopatika či přírodní léčba. Neléčením hrozí rozšíření molusek po těle a vznik infekce.

Zrádnost molusek spočívá v jejich vysoké nakažlivosti a snadném rozšíření po celém těle

Jak poznat molusky

Molusky jsou malé puchýřky tělové, světle růžové nebo nažloutlé barvy ve velikosti od 1 do 6 mm. Vyznačují se pravidelným tvarem s malým důlkem uprostřed. Vyskytují se jednotlivě či ve shlucích po celém těle, nejčastěji však na obličeji, břiše, pažích, v tříslech a v oblasti genitálií. Při zmáčknutí vytéká z molusek bělavá tekutina obsahující virus, který je způsobuje. Ta je příčinou nakažlivosti molusek.


TIP: Poznat molusky může být pro laické oko obtížné. Lékař je však identifikuje snadno, případně odběrem vzorku. Pokud si nejste jistí, zda máte co do činění právě s moluskami, neváhejte se obrátit na naše pediatry nebo praktické lékaře.

Detailní foto molusek. Foto: E van Herk, Wikimedia Commons

Objevují se molusky jen u dětí?

Moluskami většinou trpí děti, jsou běžné zejména u předškoláků a školáků. K přenosu dochází přímo kontaktem s nemocnou osobou nebo užíváním společných předmětů (hraček, oblečení, sedátek, ručníků apod.). Častým místem nákazy bývá také veřejný bazén, protože virus přežívá i ve vodě.

Onemocnění se však nevyhýbá ani dospělým. Způsobují ho 4 typy viru Molluscum contagiosum a právě dva z nich napadají spíše dospělé. Kromě výše uvedených způsobů dochází k přenosu mezi dospělými také pohlavním stykem a při tomto způsobu nakažení se molusky vyskytují zejména v oblasti genitálií.

Molusky se u dětí i dospělých přenášejí přímým kontaktem nebo dotykem s infekčními předměty. Foto: Mohammad2018, Wikimedia Commons

Léčba molusek

Molusky mohou u jedinců s dobrou imunitou odeznít i samy, ale vždy je vhodnější se o léčbě poradit s lékařem. Při neléčení se mohou rozšířit na další místa po těle, zhoršit stav kůže kvůli infekci nebo dojde k nákaze dalších osob.

Zrádnost molusek spočívá v jejich vysoké nakažlivosti a snadném rozšíření po celém těle. Molusky totiž nebolí, ale svědí a svádí ke škrábání. Tím se však virus dostane na prsty a následně na další místa na těle, kterých se nemocný dotkne. Virus přežívá i mimo svého nositele, takže se lze nakazit také z kontaminovaných předmětů. Právě proto se přenáší hlavně v dětských kolektivech,“ upozorňuje MUDr. Radka Zimolová, kožní lékařka z EUC Kliniky Zlín.

K léčbě molusek se většinou využívají drobné chirurgické zákroky. Tyto metody obvykle zaručují nejrychlejší léčbu. Molusky se odstraňují:

  • pomocí laseru,
  • seškrabováním lžičkou
  • či zmrazením tekutým dusíkem.

Léčba molusek spočívá v jejich odstranění, nebo potlačení infekce léčivými přípravky. Foto: Gzzz, Wikimedia Commons

Další variantou léčby molusek je aplikace virostatických přípravků, které lze koupit v lékárně. Před jejich použitím se však vždy poraďte s lékařem a důsledně dodržujte instrukce z příbalového letáku.

Přírodní léčba molusek

Na léčbu molusek se osvědčily i babské rady a homeopatika. V počátečních fázích může na molusky pomoci propolisová tinktura, tinktura z česneku nebo tea tree olej. Dobré účinky má na molusky též odvar z tužebníku jilmového. Z homeopatik pak při léčbě molusek pomáhají Thuya Occidentalis 15CH a Dulcamara 15CH.       

Prevence molusek

Riziko nákazy moluskami se snižuje dodržováním hygieny a minimalizací kontaktu s potenciálně kontaminovanými povrchy. K těm patří zejména prostory v bazénech a saunách a půjčené věci, které přicházejí do kontaktu s pokožkou (ručníky, oblečení). Molusky se častěji objevují u osob se sníženou imunitou. Prevencí je proto také posilování imunity vitamíny z ovoce nebo doplňků stravy. I v tomto případě lze sáhnout po přírodních zdrojích, jako jsou hlíva ústřičná, echinacea nebo rakytník.

Trápí vás molusky? Můžete se poradit s lékařem ze zdravotnické sítě EUC:

Dermatologové EUC

Související články