Musíme se více zaměřit na primární péči

24. července 2017 Jak se žije v EUC

Musíme se více zaměřit na primární péči

Od prosince 2016 má naše skupina nového zdravotnického ředitele, MUDr. Michala Bednáře, MBA, který od srpna 2015 řídí také EUC Kliniku Kladno, takže naši skupinu zná velmi dobře. Jaká je jeho vize? Kam chce EUC směřovat? Otázky kladla HR ředitelka EUC Šárka Češková Snížková.

Poslední dobou hodně diskutujeme o tom, jak z EUC udělat moderní „proklientskou“ ambulantní síť klinik a ordinací. Co to pro tebe jako zdravotnického ředitele konkrétně znamená?

V dnešní době ve zdravotnictví člověk doslova „tápe a bloudí“, často je ztracen, a pokud chce získat konkrétní pomoc, tak je to leckdy těžké. Naše vize je v tom, umožnit našim klientům hladký „vstup“ do péče a poskytnout jim kvalitní služby, bez čekání a komplexně, zkrátka jim dělat kvalitního a hlavně bezpečného průvodce!

Jak toho můžeme dosáhnout?

Základem úspěchu je mít jednotný informační systém, pokud nemáš data, tak tápeš. Nejhorší je žít v dojmech. Dojmologie je věda neúspěšných. Dále je třeba mít funkční recepce, ne vrátnice nebo informace. Každý klient musí mít možnost se objednat, možnost se poradit, být „nasměrován“ apod. Ne být anonymní součástí nekonečné fronty v čekárně s nejistým výsledkem. Tyto situace stresují nejen klienta, ale i zdravotnický personál a tentokrát s jistým výsledkem – nespokojenost je pak oboustranná. To musíme změnit. Musíme se více zaměřit na primární péči. Zde vše začíná. Praktický lékař je vlastně takovým hlavním dispečerem celé zdravotní péče. Pokud dokážeme, aby nám fungoval tento segment, tak budeme mít vyhráno. Samozřejmě si uvědomuji všechny překážky, nemáme dostatek praktických lékařů, nemáme zdravotní sestry, vše je nějak zaběhlé, tak proč dělat změny atd. Je třeba si však uvědomit, že fungující primární péče je základním a hlavním atributem naší kvality. Pokud se u nás budou klienti registrovat, znamená to pro nás nejvyšší ocenění. Navíc, výhoda naší primární péče je v tom, že praktik se může opřít o komplement, specialisty a tým celé kliniky. Je to bezpečnější nejen pro pacienta, ale i pro lékaře. Znám spoustu příběhů, kdy měl praktik podezření na onkologický problém, indikoval dovyšetření u specialisty a už neměl zpětnou vazbu na to, zda vyšetření proběhlo. U onkologických nálezů je čas hodně důležitý. V našem prostředí, s kvalitním nemocničním informačním systémem, hned víme, zda pacient na vyšetření dojde, a výsledky máme hned. 

Jaké hlavní úkoly máš v roce 2017 před sebou?

Musíme doimplementovat Medicalc napříč skupinou, sdílet jeho výhody mezi klinikami, využívat možností organizace péče o naše klienty. Dobrá organizovaná primární péče, důsledná preventivní péče (okultní krvácení, mamoscreening, management péče o diabetiky apod.) je zkrátka základ, od kterého se odvíjí naše další činnosti. Hlavní úkoly nejen pro rok 2017 jsou dělat dobře primární péči, umět ji organizovat, dbát na prevenci, sdílet know-how a data napříč skupinou. Pokud se nám toto podaří, tak se to pozitivně přenese i na další segmenty – ambulantní specialisty a komplement. Určitě se musíme posunout v oblasti elektronického zdravotnictví, čeká nás zavedení e-receptů, rozvoj a využití e-žádanek a budeme pokračovat snad ne v „nekonečné“ debatě o elektronizaci zdravotnické dokumentace. Pokud se dožiji ordinací bez kartoték (u nejmenovaného praktického lékaře jich máme 32!!!), tak stálo za to žít.

Jak probíhá spolupráce s hlavní sestrou EUC? 

S hlavní sestrou Petrou Štenglovou spolupracuji úzce, v týmu jsme partneři. Jsem zastáncem toho, že pokud chceme udělat ve zdravotnictví změnu, uděláme ji dobře hlavně díky sestrám. V Petře mám jistotu, že započatý proces sledování kvality se ubírá tím správným směrem. Já kvalitu vnímám hlavně ze dvou aspektů – že se ve firmě uklidí a že se začnou dodržovat zákony. A Petra tomu dává ten důležitý praktický rozměr.

Vím, že rád a rychle běháš. Jak jinak ještě relaxuješ a co děláš proti syndromu vyhoření? 

Rychle už neběhám, frustraci mám z toho, že už prakticky neběhám vůbec. Není čas. Pořád musím vyplňovat nějaké tabulky. :-) Nicméně letos se již po desáté zúčastním pražského maratonu, takže si čas budu muset udělat, maraton se bez tréninku zaběhnout nedá.

Jsi anesteziolog, nechybí ti adrenalin operací? 

Nechybí mi adrenalin, tady na centrále ho mám dost. V principu – když jdu na Kladně na sál, tak se jdu spíš uklidnit. Naše anesteziologická sestra navaří, napeče, přijde s košíčkem dobrot a hned je na světě líp. 

MUDr. Michal Bednář, MBA, se po ukončení lékařské fakulty v roce 1995 věnoval anesteziologii a resuscitaci. První atestaci absolvoval v roce 1997 a druhou v roce 2002. Během své praxe působil v odborném i manažerském vedení různých zdravotnických zařízení, naposledy jako předseda představenstva a ředitel Dopravního zdravotnictví. Do skupiny EUC nastoupil v roce 2015 jako ředitel EUC Kliniky Kladno a na konci roku 2016 rozšířil své působení na celou skupinu a stal se medicínským ředitelem EUC. V EUC Klinice Kladno stále pracuje jako anesteziolog.

Související články

Více článků