Nastydnutí nebo chřipka – příznaky a léčba

12. listopadu 2021

Nastydnutí nebo chřipka – příznaky a léčba

Tyto dvě nemoci bývají často zaměňovány. Nastydnutí je nakažlivé virové onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Jde o běžnou reakci imunitního systému na různé podněty (například změnu počasí). Chřipka je oproti tomu akutní a vysoce nakažlivé virové onemocnění postihující celý organismus.

Příznaky nastydnutí a chřipky

Nastydnutí se projevuje rýmou, kašlem, bolestí v krku a zvýšenou teplotou. K typickým příznakům chřipky patří horečka, zimnice, bolest hlavy, svalů nebo kloubů a později suchý kašel.

 

Léčba nastydnutí a chřipky

Základem léčby je klidový režim, dostatečný příjem tekutin a vitaminů. Dále se tlumí konkrétní příznaky. Obě nemoci lze zvládnout i bez návštěvy lékaře, buďte však opatrní s kombinací léků. Poraďte se s lékárníkem nebo našimi lékaři online. Pokud však příznaky neustupují nebo se dokonce zhoršují, rozhodně neotálejte s konzultací nebo návštěvou lékaře.

 

Rizika neléčení nastydnutí a chřipky

Neléčené nastydnutí a chřipka trvá delší dobu a může vést ke zhoršení nemoci. Virus se může rozšířit do průdušek, plic i dalších částí těla. Imunitní systém je také náchylnější k dalším nemocem. V krajním případě může dojít v důsledku přidružených komplikací ke kolapsu či smrti.

 

Obvyklá medikace

Léčba se odvíjí od konkrétních příznaků nemocí. Využívají se tak léky na bolest a horečku, rýmu, potlačení suchého kašle či na odkašlávání v případě vlhkého kašle. Nezbytnou součástí léčby je také doplnění vitaminů z ovoce nebo doplňků stravy.

Pociťujete příznaky nachlazení nebo chřipky? Svůj problém můžete konzultovat s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články