Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Nejzdravější nápoj? Podle odborníků je to čistá voda

30. září 2020

Nejzdravější nápoj? Podle odborníků je to čistá voda

Nejzdravějším nápojem je čistá voda, která by měla být základním pilířem denního pitného režimu. Uvedl to Tomáš Ulč, nutriční terapeut z EUC Kliniky Plzeň.

„Pokud je voda jediným zdrojem tekutin, měla by obsahovat střední obsah minerálních látek, který se pohybuje mezi 200 až 400 mg v litru vody. Příjem tekutin je možné obohatit neslazenými minerálními vodami, ředěnými ovocnými či zeleninovými šťávami či neslazenými slabými čaji. Tyto doplňky je možné střídat dle potřeby či chuťové preference,“ upřesnil nutriční terapeut.

Základní potřeba vody činí 30 až 40 ml/ kg/ den, což znamená, že pro člověka o váze 70 kilogramů jde o 2100 až 2800 mililitrů vody na den. Podle slov gastroenteroložky z EUC Kliniky Ústí nad Labem Ivy Přenosilové je to u těžkých onemocnění, jako jsou horečnatá onemocnění, výjimečně až 100 ml/kg/den. Lidem se zdravotními problémy pak lékaři doporučují individuálně nižší objemy.

Příjem vody však není podle slov lékařky vázán čistě na přijatou volnou tekutinu. Vodu organismus totiž přijímá i z potravin, třeba polévky či ovoce.

Tekutina v organismu tvoří 60 procent tělesné hmotnosti. Podle Tomáše Ulče lze čistou vodu ochutit například citronovou šťávou či mátou. Vhodné jsou také slabé neslazené čaje, případně ředěné ovocné džusy. Při nadměrném pocení je možné doplnit ztrátu minerálů (sodík, hořčík, draslík) minerálními vodami. Ty by neměly činit výhradní zdroj tekutin, mohou ale být vhodným doplňkem.

Celý článek na liberecky.denik.cz

Související články

Více článků