Neuróza je duševní stav spojený s úzkostmi, fóbiemi i nepříjemnými fyzickými projevy. Ačkoli se jedná o lehčí formu narušení psychiky, duševní nerovnováhy, její podcenění může vést k závažným problémům.
Co je to neuróza?
Neuróza představuje soubor různých nepříjemných psychických i fyzických příznaků, jejichž původci jsou negativní emoce. Neurózu mohou způsobit dlouhodobý stres, konflikty v rodině, nadměrné pracovní vypětí či nedostatek spánku. Na vině mohou být také závažná traumata (ztráta blízkého člověka, šikana, znásilnění apod.) či špatné zkušenosti z dětství (přísná výchova, nadměrné nároky ze strany rodičů, nedostatek citu atd.). Nejčastěji postihuje neuróza osoby ve věku 20–40 let, ale výjimkou nejsou ani dětské neurózy.
Kromě psychických projevů neurózy, ke kterým patří zejména smutek, úzkost, problémy se soustředěním a náladovost, se porucha promítá i do fyzické roviny. Diagnostika takových neuróz obvykle trvá déle, protože se teprve po běžném kolečku vyšetření ukáže, že například střevní potíže nemají žádnou fyzickou příčinou. Podle příznaků se pak jedná třeba o žaludeční, střevní nebo srdeční neurózu.
Foto: Unsplash.com
Příznaky neurózy
Smutek, negativní přístup;
úzkost, stres;
nervozita;
nespavost, vyčerpanost;
problémy se soustředěním, zapomnětlivost;
výkyvy nálad;
bolest hlavy;
bolest břicha;
průjem/zácpa;
nechutenství;
bušení srdce;
závratě, omdlévání.
Druhy neurózy
Neurózy lze podle konkrétních příznaků a původců rozlišit na mnoho typů, například:
Fobické poruchy
Neovladatelný strach z konkrétního objektu nebo stavu (například sociální úzkost vyvolaná obavou z mezilidského kontaktu, agorafobie jako strach z přeplněného nebo naopak prázdného prostoru či specifické fóbie – strach z pavouků, výšek, létání apod.)
Noogenní neuróza
Duševní nerovnováha pramenící z neúspěšného hledání smyslu života.
Poruchy charakterizované vtíravými myšlenkami a nutkavostí k opakujícímu se jednání (například opakované kontrolování zamčených dveří, vypnutých spotřebičů apod. před odchodem z domova).
Velmi častá obava z nekonkrétních věcí (že se něco stane, někdo mu ublíží, něco provedl apod.).
Hysterická neuróza
Celková psychická labilita a výbušnost.
Panické poruchy
Intenzivní úzkost vyvolaná špatně interpretovanými příčinami fyzických projevů a strachu z nemoci.
Neurastenie
Chronický únavový syndrom.
Neuróza a její léčba
Ačkoli neurózy patří k o něco méně závažným psychickým poruchám, je nutné je nepodceňovat a začít s léčbou co nejdříve. I mírná neléčená neuróza se může rozvinout v deprese a způsobit také závažné fyzické potíže, zejména srdeční onemocnění. Primárním cílem psychoterapie je v tomto případě posílit psychickou odolnost a naučit se z nepříjemnými situacemi vyrovnávat. Obrátit se můžete také na odborníky z kliniky EUC.
Neuróza je duševní stav spojený s úzkostmi, fóbiemi a nepříjemnými fyzickými projevy. Jedná se o lehčí formu narušení psychiky, která může mít negativní dopad na duševní zdraví. Příznaky neurózy zahrnují smutek, úzkost, nervozitu, nespavost, problémy se soustředěním, výkyvy nálad, bolesti hlavy, břicha a další fyzické obtíže.
Neurózy lze rozlišit na několik druhů v závislosti na konkrétních příznacích a původcích. Mezi ně patří fobické poruchy, noogenní neuróza, obsedantně kompulzivní porucha, úzkostná neuróza, hysterická neuróza, panické poruchy a neurastenie. Každý druh neurózy má specifické charakteristiky a projevy.
I přesto, že neurózy patří k méně závažným psychickým poruchám, je důležité je nepodceňovat a vyhledat léčbu co nejdříve. Neléčená neuróza může postupovat do závažnějších stavů, včetně deprese, a také způsobit fyzické problémy, zejména srdeční onemocnění. Primárním cílem léčby je psychoterapie, která posiluje psychickou odolnost a naučí jednotlivce lépe zvládat nepříjemné situace.
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacího systému. V České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců až 1 milionu obyvatel a souvisí s ní průměrně až 2 000 úmrtí. V článku stručně zmiňujeme nejvýznamnější chřipkové pandemie a epidemie, projevy a komplikace nemoci, možnosti léčby i prevence, a to zejména formou očkování proti chřipce.
Se začátkem školního roku náhle přibývají starosti nejen dětem, ale především rodičům. Zvládnout všechny povinnosti v podobě školy nebo školky, domácích úkolů, kroužků a dalších mimoškolních aktivit, může být náročnou výzvou. Konec letní pohody, náhlá změna režimu a počasí představují zátěž i pro organismus, který navíc během prvních podzimních týdnů ohrožují i zákeřná sezónní onemocnění. Jak novým podmínkám přizpůsobit chod domácnosti, a přitom ochránit zdraví sebe i svých blízkých?
Bolest krku a krční páteře je častým problémem, který pacienty přivádí do ordinace ortopeda, neurologa, praktického lékaře či fyzioterapeuta. Postihuje osoby v aktivním věku, přičemž nejčastější příčinou zde bývá zvýšené napětí a ztuhnutí svalů v oblasti krku a šíje nebo blokáda páteře. U starších osob pak může být důsledkem degenerativních změn. V článku najdete stručný anatomický úvod, nejčastější příčiny způsobující tyto bolesti i možnosti léčby.
Foto: Freepik.com
více
Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti *EUC a.s., Na Pankráci 1690/125, 140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423,* souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.
Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.
Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.
Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.