Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

O svoje bezpečí nemusí mít pacienti obavu

20. dubna 2020

O svoje bezpečí nemusí mít pacienti obavu

Pražské EUC kliniky fungují bez omezení a se zvýšenými hygienicko-epidemiologickými opatřeními. Nejen o tom hovořila  MUDr. Iva Kociánová, hlavní lékařka, internistka a kardioložka z EUC Kliniky Praha v rozhovoru pro portál Noviny kraje.

Paní doktorko, jak fungují pražské EUC kliniky po vyhlášení nouzového stavu a karantény?

Naše kliniky přechodně fungovaly s omezením ordinačních hodin. Nyní, když máme již k dispozici dostatek ochranných pomůcek pro personál, fungují bez omezení, o všechny pacienty se postaráme. Zvýšili jsme hygienicko-epidemiologická opatření. O svoje bezpečí tedy nemusí mít pacienti obavu. Snažíme se objednávat pacienty na konkrétní čas, to znamená, že se v čekárnách nekumuluje velký počet lidí. 

Jste lékařka, jak vy sama vnímáte omezení a mimořádná opatření po dobu koronavirové infekce?

Z lékařského hlediska jsou omezení a mimořádná opatření určitě nutná a žádoucí. Pokud jde o mě, plně se s nimi ztotožňuji.

Jaká opatření jste zavedli na vašich klinikách?

Jak už jsem řekla, dbáme na přísná hygienická opatření. Vstupy do naší největší kliniky Šustova, s největším obratem pacientů, jsme omezili. Zde stojí pracovníci v ochranných pomůckách, měří teplotu bezkontaktním teploměrem a směrují pacienty nejbližší možnou cestou do jednotlivých ordinací. Do lékáren jsou pacienti vpouštěni postupně. Lékárny jsou v současné době dostatečně zásobeny rouškami a dezinfekčními prostředky k prodeji. Samozřejmostí je používání ochranných prostředků, které dodržují všichni zaměstnanci klinik. Prostory klinik průběžně několikrát denně dezinfikujeme. Jsem potěšena, že jsou naši pacienti ohleduplní, nosí roušky, respektují dodržování odstupu od druhých lidí. 

Co pacienti, kteří potřebují zdravotní péči nesouvisející s koronavirem i v době nouzového stavu? Mají se obávat navštívit zdravotnické zařízení? 

Chroničtí pacienti, kterým se může i vlivem určitého stresu ze současné situace zdravotní stav zhoršit, by určitě neměli odkládat návštěvu svých lékařů. Kromě toho, že se o ně naši lékaři a sestřičky postarají, mohou si svoje léky vyzvednout v lékárně, která je přímo v areálu kliniky.

Paní doktorko, myslíte si, že se s těmito viry budeme setkávat v budoucnu častěji?  

V budoucnosti se jistě s dalšími virovými nákazami budeme setkávat. Stejně jako se nyní potýkáme např. s chřipkovými viry a jejich mutacemi. Pevně doufám, že to již nebudou epidemie/pandemie takovéhoto rozsahu jako je COVID-19. Toto však nelze nikdy s jistotou vyloučit. Každopádně po této zkušenosti budeme již lépe připraveni i na tuto eventualitu.

Jste pro celoplošné nošení roušek?  Nebo byste omezila jejich používání pouze na místa, která jsou řekněme… více exponovaná? Obchodní centra, lékařská zařízení a podobně.

Osobně jsem absolutně v souladu s nařízeními Vlády ČR a Krizového štábu s používáním ochrany nosu a úst a rozhodně bych se v tuto chvíli neomezovala pouze na určitá místa.

Myslíte si jako odbornice a lékařka, že se lidé obecně mohou nějakým způsobem sami připravit na typ takové nákazy například zvyšováním imunity, kvalitní stravou či pohybem na čerstvém vzduchu?

Jak jsem již uvedla na epidemie takovéhoto rozsahu se nelze stoprocentně připravit. Každopádně lidé mohou zvýšit svou imunitu a tím snížit riziko nákazy. Pokud se již nakazí, tak zmírnit průběh nemoci samozřejmě nejen vhodnou stravou, ale také omezením škodlivých návyků, zvýšením pohybových aktivit, dostatkem spánku apod. To se ovšem netýká pouze tohoto typu nákazy, ale obecně všech virových, ale i bakteriálních onemocnění.

 

Fotogalerie

Související články

Více článků