Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace.

Pálení žáhy a kyselý reflux – příznaky a léčba

13. prosince 2020

Pálení žáhy a kyselý reflux – příznaky a léčba

Pálivá bolest za hrudní kostí doprovázená většinou kyselou pachutí v ústech. Příčinou je uvolněný jícnový svěrač, přes který se jídlo ze žaludku vrací zpět do jícnu.  Obvykle je způsobená mastným či těžkým jídlem a často se objevuje v poloze v leže, tedy před usnutím. Běžně nemoc zhoršuje obezita, kouření a pití alkoholu.

Příznaky onemocnění

Pálení žáhy (pyróza) a kyselý reflux se obvykle objevují společně. Za pálení žáhy se označuje pálivá bolest a tlak za hrudní kostí. Obtíže se typicky zhoršují v leže nebo v předklonu. Mezi další, méně časté příznaky, patří pocit cizího tělesa v krku, zvýšené slinění, ale i sucho v krku, chrapot či kašel. Ke kyselému refluxu dochází při uvolnění jícnového svěrače, kvůli kterému se vrací natrávená potrava zpět do jícnu. To vnímáme jako pocit na zvracení a kyselou pachuť v ústech (kyselý reflux).

 

Léčba

Pokud se příznaky objevují často, mohou signalizovat závažnější problém a je nezbytná porada s lékařem. Konzultaci vám poskytnou i naši lékaři online.

Léčba probíhá formou tlumení konkrétních příznaků tabletami či inhibitory protonové pumpy. Zcela zásadní jsou také režimová opatření, jako redukce tělesné hmotnosti, zákaz kouření, vyhýbaní se jídlům spouštějícím pálení žáhy a reflux (tučná jídla, káva, alkohol, sladká kynutá pečiva, čokoláda) a poslední konzumace jídla nejpozději 4 hodiny před spaním.

 

Riziko neléčení pálení žáhy a kyselého refluxu

Při dlouhodobém pálení žáhy a kyselém refluxu může dojít k vážnému poškození sliznice jícnu vedoucímu až ke vzniku vředů či nádorů.

 

Obvyklá medikace

Na občasné pálení žáhy se využívají antacida, která neutralizují kyselé žaludeční šťávy. Při dlouhodobých problémech se nejčastěji předepisují inhibitory protonové pumpy.

Trápí vás pálení žáhy nebo kyselý reflux? Tato témata můžete s našimi lékaři konzultovat online.

Lékař online 24/7

Související články