Všechny naše kliniky a lékárny fungují v běžném rozsahu dle aktuální provozní situace. Vstupujte s nasazeným respirátorem FFP2.

Pátá nemoc – výskyt, příznaky, léčba a prevence

30. července 2020 Zdraví a životní styl Moderní léčba a prevence

Pátá nemoc – výskyt, příznaky, léčba a prevence

Infekční onemocnění převážně dětí školního věku s typickou vyrážkou na tvářích a končetinách. Jak se projevuje a léčí pátá nemoc? A co znamená pro dospělé pacienty, případně těhotné ženy? Dá se před ní ochránit?

Příčina páté nemoci

Pátou nemoc (erythema infectiosum) vyvolává lidský parvovirus B19. Je to nezávažné onemocnění většinou s velmi lehkým průběhem, často proběhne i bezpříznakově. Nejčastěji onemocní děti ve věku 5–15 let, přenos je kapénkovou cestou. Patří mezi šest dětských nemocí doprovázených červenou vyrážkou a teplotami. Dalšími pak jsou spalničky, spála, zarděnky, pseudospála a šestá nemoc. Výskyt bývá sezonní na jaře a na podzim.

Příznaky páté nemoci

Inkubační doba je 4–14 dnů, nemoc se v počátcích projevuje velmi nenápadně, podobně jako běžné nachlazení – zvýšenou teplotou, únavou, někdy bolestmi kloubů. Pak se objeví vyrážka nejprve na tvářích, které je nápadně zarudnutá (příznak „zfackované tváře“ nebo dojem schvácení, které nemizí). Zarudnutí obličeje má motýlovitý tvar. Po asi 3 dnech se objeví vyrážka i na končetinách, kde má síťovitý charakter. Onemocnění často probíhá bez teplot, vyrážka u dětí vůbec nesvědí a do 1–3 týdnů vymizí.  V době výsevu vyrážky už nemoc není prakticky nakažlivá. Prodělané onemocnění zanechává celoživotní imunitu.

Léčba páté nemoci

Nemoc většinou žádnou léčbu či návštěvu lékaře nevyžaduje. Stačí telefonická konzultace. Vyrážku nemá význam ničím ošetřovat.

TIP: Vyfoťte vyrážku a pošlete svému lékaři, pozná okamžitě, zda se jedná skutečně o pátou nemoc případně o jiné onemocnění. Krevní testy nejsou nutné.

U ničím nekomplikované parvovirové infekce stačí běžná domácí léčba s mírněním příznaků a projevů nemoci. Dbejte na dostatečný příjem tekutin, při horečce nad 38 °C podejte lék na tlumení horečky s paracetamolem nebo ibuprofenem, při silné bolesti kloubů pomůže lék proti bolesti.

Lidé s těžším průběhem nemoci a jedinci s oslabenou imunitou (po chemoterapiích, transplantacích a dalších vážných onemocněních) mohou být hospitalizování a jsou jim podávány infuze. „V případě, že vás i po odeznění všech příznaků páté nemoci trápí pocit stálé unavenosti, bolesti hlavy nebo kloubů, navštivte některou z našich laboratoří a nechte si udělat kompletní screening, který vyloučí komplikace a nemoci,“ doporučuje MUDr. Martina Spaziererová, pediatr z EUC Kliniky Kladno.

Vyrážka je nápadným projevem páté dětské nemoci. Foto: Sandyjameslord, Wikimedia Commons

Vyrážka je nápadným projevem páté dětské nemoci. Foto: Sandyjameslord, Wikimedia Commons

Pátá nemoc u dospělých

U dospělých je nemoc vzácná (většina ji prodělala v dětství). Jako komplikace se může objevit zánětlivé postižení kloubů, které trvá několik týdnů (dospívající dívky).

U lidí s poruchami krvetvorby, s hemolytickou anemií nebo s poruchami imunity může virus vyvolat závažnou poruchu tvorby červených krvinek.

Těhotenství a pátá nemoc

Virus se může přenášet přes placentu na plod a poškodit jeho krvetvorbu až způsobit jeho odumření, zejména ve 2. trimestru. Riziko poškození plodu při infekci v těhotenství je asi 5–10 %.

Laboratorní screening se neprovádí, protože nemá smysl (nemoc je nezávažná a neexistuje očkování ani léčba. Prevence páté nemoci neexistuje, po prodělaném onemocnění však získáte doživotní imunitu.

 

Šestá a sedmá nemoc

Podobná virová onemocnění jako pátá nemoc dokážou někdy rodičům zamotat hlavu.

Miminka a batolata dostanou náhle vysoké horečky až kolem 39–40 °C bez zjevné příčiny.  Zároveň jsou ale klidná, nepláčou, spí, mají chuť k jídlu. Horečka trvá 2–3 dny a teprve když přejde, objeví se   drobně skvrnitá až lehce pupínková růžová vyrážka, převážně na trupu.  Původcem zvláštní nemoci je herpetický virus HHV6 a onemocnění se jmenuje šestá nemoc (lékařským názvem roseola infantum). Vysoce nakažlivé ale zcela nezávažné onemocnění má inkubační dobu 5–12 dnů a postihuje výhradně kojence a malé děti. Své dítě se pokuste držet v klidu, doma, snižujte teploty běžnými prostředky a podávejte malému pacientovi dostatek tekutin. Vyrážka nesvědí, není nutno ji ničím ošetřovat, bylo by to zcela bez účinku. Malého pacienta můžete krátce vykoupat nebo osprchovat. Vyrážka po několika dnech sama odezní a váš potomek bude mít v těle vytvořené protilátky.

Vysoce infekční onemocnění, kterým se nakazí řada předškolních dětí i školáků, je sedmá nemoc neboli „nemoc ruka noha ústa“. Tu má na svědomí enterovirus Coxsackie A16. „Sedmá nemoc se šíří kapénkově – vzduchem, dotykem. Stačí, aby si nemocné dítě vyměnilo s kamarádem hračku ve školce. Inkubační doba je 3–6 dní, onemocnění začíná zvýšenou teplotou a bolestí v krku. Následuje výsev puchýřků na sliznici dutiny ústní, kolem úst a typicky na dlaních a chodidlech, prstech,“ popisuje onemocnění MUDr. Martina Spaziererová z EUC Kliniky Kladno. Puchýřky trochu svědí, můžeme je potírat například tekutým pudrem nebo zinkovou mastí, snažíme se zabránit jejich rozškrábání. Po prodělaném onemocnění může někdy dojít k olupování kůže prstů a přechodné deformaci nehtů.  Měli byste informovat mateřskou školu a rodiče kamarádů, protože infekce hrozí dětem i dospělým. Významně ohrožuje budoucí maminky v prvním trimestru těhotenství.

Hledáte pomoc a péči nejen při dětských onemocněních? Rádi vám pomohou odborníci z EUC:

Pediatři v EUC

Související články