Až 90 % žen se každý měsíc před menstruací potýká s různě intenzivními premenstruačními obtížemi, přibližně 20–40 % pak má obtíže natolik výrazné, že se souhrnně označují termínem premenstruační syndrom (PMS). Zhruba ve třetině případů se jedná o tak vážný stav, že narušuje běžné denní aktivity. Nepříjemným příznakům se dá předcházet léky, přírodní léčbou i cvičením.
Co je to PMS (premenstruační syndrom)?
Za premenstruační syndrom (PMS) se označují psychické i fyzické obtíže, které se objevují u žen zhruba v posledním týdnu před menstruací. Způsobuje je pravděpodobně nerovnováha hormonů. V tomto období dochází k poklesu hladiny estrogenu a nárůstu hladiny progesteronu, jejichž kolísání může ovlivňovat mimo jiné náladu či vnímání bolesti. Na vině může být také zvýšená hladina hormonu prolaktinu, popřípadě snížená hladina tzv. hormonu štěstí – serotoninu.
Psychické a fyzické příznaky PMS
Podle odhadů může PMS zahrnovat až stovky různých příznaků. Mezi nejběžnější psychické projevy patří:
- podrážděnost, náladovost, deprese,
- přecitlivělost,
- vztahovačnost,
- nesoustředěnost.
Premenstruační syndrom doprovází také řada fyzických symptomů. Nejčastěji se jedná o:
- bolest hlavy,
- zvýšenou citlivost a napětí v prsou,
- bolest v podbřišku,
- pocit plnosti břicha, nadýmání a změny chuti k jídlu,
- změny libida,
- poruchy spánku,
- únavu,
- zadržování vody v těle a zvýšení hmotnosti,
- otoky kloubů,
- zhoršení akné,
- změnu kvality vlasů.
Léčba PMS
Léčba premenstruačního syndromu zahrnuje potlačování konkrétních příznaků (zejména bolesti) a řadu preventivních opatření. Projevy pomáhá zmírňovat vyvážená strava zaměřená na dostatek ovoce, zeleniny a tekutin. Pozitivně působí vitamíny B6 a E, vápník, železo, zinek a hořčík. Vhodným zdrojem hořčíku a vápníku jsou mandle a mák. Zinek, železo a vitamíny skupiny B pak najdete v dýňových semínkách. Naopak v tomto období omezte množství soli, cukrů, alkoholu a kofeinu.

Dýňová a slunečnicová semínka jsou plná vitaminů a minerálů, které zmírňují průběh PMS. Foto: Karolina Grabowska, Pexels
Pro zmírnění příznaků se doporučuje také pohybová aktivita. Vhodná je například jóga, aerobní cvičení nebo obyčejná procházka. Pohyb pomáhá zmírnit bolest a zároveň zlepšuje náladu.
Průběh PMS zklidňuje také přírodní léčba. Na trhu je dostupná řada homeopatik, pomáhají však i běžné bylinky. Bolest i podrážděnost zmírňuje kontryhel, třezalka zase pomůže s trávením a špatnou náladou. Proti nadýmání se používá kmín a fenykl.
TIP: Bylinky se při PMS využívají ve formě čajů. Vyjmenované druhy i mnohé další najdete v nabídce naší lékárny.

Nepříjemné projevy PMS pomáhá tlumit hormonální antikoncepce. Foto: Gabriela Sanda, Pixabay
Při závažných potížích vyhledejte lékaře
„Některé ženy mají mnohdy pocit, že premenstruační syndrom je neodlučitelnou součástí jejich údělu a je potřeba ho jen přetrpět. Někdy jsou ale příznaky natolik výrazné, že zásadně ovlivňují běžné denní aktivity. Obzvlášť v těchto případech je na místě konzultovat problém s lékařem. Kromě volně dostupných přípravků potlačujících jednotlivé příznaky je možné průběh PMS zmírnit např. užíváním hormonální antikoncepce,“ uvádí MUDr. Miroslav Verner, vedoucí lékař specializace gynekologie z kliniky Canadian Medical, která je součástí zdravotnické skupiny EUC.
Rádi byste své problémy konzultovali s odborníkem? Můžete se obrátit na gynekology z EUC:
Gynekologové EUC