Pro správnou léčbu rány je zcela nezbytné odhalit její příčinu

19. dubna 2023 Pro média Moderní léčba a prevence

Pro správnou léčbu rány je zcela nezbytné odhalit její příčinu

Co je to chronická rána? Jak vzniká, jak se léčí a kde se o pacienty s tímto problémem postarají?  Problematiku péče o chronické rány představuje MUDr. Štěpánka Pavcová, dermatoveneroložka a odborná garantka Centra hojení chronických ran v EUC Klinice Plzeň.

Chronická rána jsou rány, které vyžadují léčbu minimálně 4 týdny a více. Léčba je 
hrazena z veřejného zdravotního pojištění a zahrnuje odhalení příčiny rány a léčbu 
základního onemocnění. Amnioderm je inovativní a bezpečný tkáňový transplantát 
s vysokým hojivým účinkem, který se používá k léčbě chronických, dlouhodobě se 
nehojících defektů.

Jak poznáme chronickou ránu? Kdy je ten správný čas zajít k lékaři?

Rána je stav, při kterém dochází k porušení kůže, podkoží či hlubších tkáňových struktur. Pojmem chronická rána označujeme typ ran, které zpravidla vyžadují léčbu minimálně 4 týdny a více. Lékaře v Centru hojení chronických ran by měl tedy navštívit každý pacient, který má podezření, že se jeho rána hojí obtížně a komplikovaně, zpravidla déle než zmíněné 4 týdny. Do našeho Centra dochází pacienti na základě doporučení od lékaře, často se však objednávají z vlastního rozhodnutí. Důležité je zmínit, že léčba je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Co vede k tomu, že se rány špatně hojí?

Důvodů je celá řada. Může se jednat o nedostatečnou hygienu rány, neodstranění povlaku nebo přítomnost bakterií v ráně. Příčinou bývá i příliš časté nebo naopak nedostatečné převazování. Dále se může jednat o špatně zvolený léčebný postup nebo rozšíření bakteriální infekce do hlubších kožních vrstev. Vůbec nejčastěji jde ale o důsledek neléčeného základního onemocnění.

Proč je důležité léčit základní onemocnění, a ne pouze samotnou ránu?

Pro správnou léčbu rány je zcela nezbytné odhalit její příčinu – tehdy je klíčová spolupráce lékařů napříč odbornostmi. Například pacienti s onemocněním žilního systému se mohou často léčit s bércovými vředy. Proto je třeba léčit jak základní onemocnění, tedy žilní systém, tak bércové vředy, jakožto výsledný projev tohoto onemocnění. V našich Centrech zajišťujeme komplexní mezioborovou spolupráci chirurgů, diabetologů, všeobecných praktických lékařů, dermatovenerologů, internistů případně nutričních terapeutů v rámci jednoho pracoviště, což nám dovoluje k léčbě přistupovat právě tímto komplexním způsobem. Léčíme bércové vředy, proleženiny, defekty takzvané papírové kůže, diabetické defekty nebo komplikovaně se hojící rány po operacích. Letos budeme navíc rozšiřovat specializovanou péči našim pacientům o léčbu za použití metody Amnioderm.

Amnioderm, co si pod tímto názvem představit?

Amnioderm je inovativní a bezpečný tkáňový transplantát s vysokým hojivým účinkem, efektivní při léčbě chronických, dlouhodobě se nehojících defektů neboli ran. Jeho aplikace se provádí ambulantně a je speciálně upravený ke krytí chronické rány. Díky analgetickému efektu chrání amniová membrána volná nervová zakončení v ráně a redukuje koncentraci prozánětlivých faktorů, což výrazně přispívá ke snížení bolestivosti v místě rány. Také tento způsob léčby je plně hrazen zdravotními pojišťovnami.

Jak vypadá typický pacient?

Léčba je vhodná pro všechny nemocné s chronickými ranami. Nejčastěji se setkáváme s pacienty s bércovými vředy v důsledku onemocnění žilního systému a s ranami, které jsou komplikací cukrovky.

Objednat se

 

Související články

Více článků