Problém s rukou – příznaky a léčba

16. prosince 2020

Problém s rukou – příznaky a léčba

Problém s rukou může být různého charakteru. Nejčastěji se jedná o bolest, brnění či zhoršení citlivosti. Příčiny problému mohou být neškodné, ale někdy signalizuje i vážné onemocnění. K nejčastějším důvodům patří syndrom karpálního tunelu (utlačování nervů v zápěstí), problémy s páteří či skřípnutý nerv. Častou příčinou obtíží jsou i syndromy spojené s přetížením ruky či celé horní končetiny. Z vážnějších nemocí způsobují bolest či brnění rukou poruchy štítné žlázy, roztroušená skleróza, diabetes nebo rakovina.

Příznaky onemocnění

K hlavním příznakům problémů patří bolest, brnění, necitlivost a neobratnost rukou a křeče. Další projevy se liší v závislosti na konkrétní nemoci.

 

Léčba

Pokud se problémy objevují často, bez zjevné příčiny nebo přetrvávají delší dobu v kuse, konzultujte svůj stav s lékařem. Obrátit se můžete i na naše lékaře online. Ti vám prostřednictvím chatu či videohovoru pomohou s diagnostikou příčiny problému a doporučí léčbu, v případě závažnějších obtíží vás odkážou na další vyšetření k vhodnému specialistovi.

Podle příčiny a závažnosti se na léčbu využívají léky či injekce ulevující od bolesti. K dalším metodám patří rehabilitace, fixace (sádra, ortéza) či chirurgické zákroky. Pro prvotní léčbu lze využít ledové obklady, volně prodejné léky proti bolesti a cviky k uvolnění bolavého místa. Je-li příčinou nedostatek vitamínů, nejčastěji je potřeba doplnit vitamíny skupiny B a hořčík. Pokud potíže neustávají, je na místě zjistit s pomocí lékaře příčinu a případně se problémů zbavit díky komplexní léčbě nemoci, která je jejich spouštěčem.

 

Rizika neléčení problému s rukou

Neléčení problémů s rukou může kromě přetrvávání problémů vést k trvalému omezení pohyblivosti ruky, poškození kostí, vazů a nervů. Pokud bolest zapříčiňuje vážnější nemoc, riskujete neléčením rozvinutí této choroby.

 

Obvyklá medikace

Medikamentózní léčba slouží v tomto případě k potlačení příznaků či probíhajícího zánětu. Využívají se volně prodejné léky proti bolesti. Na neustupující bolest může lékař předepsat léky silnější obsahující anestetika či kortikoidy. Další výběr léků závisí na příčině problémů (např. antibiotika, antidiabetika apod.).

Máte problémy s rukou? Bolení, zhoršení citlivosti nebo brnění? Nejen tyto problémy můžete s našimi lékaři konzultovat online:

Lékař online 24/7

Související články