Problém se spánkem – příznaky a léčba

11. prosince 2020

Problém se spánkem – příznaky a léčba

Nejčastějším problémem se spánkem je nespavost. Způsobuje ji stres, psychické problémy nebo špatná životospráva a nedostatečná spánková hygiena. Nespavost může být také příznakem závažnější nemoci, jako například roztroušené sklerózy nebo Parkinsonovy choroby.

K dalším poruchám spánku patří zvýšená spavost, noční můry, náměsíčnost či syndrom spánkové apnoe.

Příznaky onemocnění

Při nespavosti trvá nemocnému usnout déle než 30 minut, během noci se často probouzíráno se budí dříve, než by chtěl. Zvýšená spavost se vyznačuje více než 12 hodinami spánku denně. Nemocný usíná neovladatelně i během dne.

Syndrom spánkové apnoe je vážná porucha spánku, kdy postižený člověk opakovaně přestává dýchat, v důsledku toho se probouzí (až 100 krát za hodinu), což narušuje kvalitu spánku.

K dalším příznakům patří hlasité chrápání, neklidný spánek, únava či bolest hlavy po probuzení a mikrospánky během dne.

 

Léčba

Pro účinné odstranění problémů se spánkem je důležité identifikovat jejich příčinu. Naši lékaři online vám pomohou původ nemoci odhalit, doporučí vhodnou léčbu, případně vás odkážou na návštěvu specialistů na našich klinikách.

Základem léčby je dodržování spánkové hygieny (např. usínání každý den ve stejnou dobu, odstranění rušivých prvků, poslední jídlo a káva několik hodin před usnutím, vyvětrání místnosti, pravidelná fyzická aktivita). Z léků se nejčastěji využívají různé druhy hypnotik a léky obsahující hormon melatonin, který navozuje spánek. V některých případech pomáhají psychoterapie, akupunktura nebo fyzikální terapie. Často se využívají také bylinky. Na spánek pomáhají meduňka lékařská, kozlík lékařský či chmel otáčivý.

 

Rizika neléčení problémů se spánkem

Nekvalitní a nedostatečný spánek vede k únavě, podrážděnosti a špatnému soustředění. Při dlouhodobých problémech mohou pocity vygradovat v úzkostné poruchy a deprese. Problémy se spánkem mohou zapříčinit také onemocnění srdce, diabetes či onemocnění mozku (např. Alzheimerovu chorobu).

 

Obvyklá medikace

Podle původu onemocnění předepisuje lékař hypnotika (např. v případě stresu) či anxiolytika (např. v případě úzkosti). Pokud je problém v cirkadiánním rytmu (porucha střídání bdění a spánku), využívají se léky obsahující hormon melatonin. Pomoci mohou také volně prodejné doplňky stravy obsahující uklidňující bylinky.

Míváte problémy se spánkem? Můžete se poradit s našimi lékaři online:

Lékař online 24/7

Související články