Problém se stresem – příznaky a léčba

15. prosince 2020

Problém se stresem – příznaky a léčba

Nepříjemný stav v situaci, kdy je člověk vystaven nadměrné psychické zátěži. Jde vlastně o obrannou reakci těla, které se snaží s nezvyklou situací vypořádat produkcí stresových hormonů kortizolu a adrenalinu. Častý či dlouhodobý stres pak mohou způsobit řadu dalších nemocí.

Příznaky onemocnění

Stres se projevuje různými fyzickými i psychickými obtížemi. Patří mezi ně bušení srdce, bolest na hrudi, bolest hlavy, únava, poruchy spánku, zažívací obtíže, narušení libida a problémy s menstruací.

 

Léčba

Základem zvládnutí stresu je odhalení konkrétních spouštěčů a následná snaha o jejich minimalizaci. Pokud už stresová situace nastane, je potřeba se naučit, jak ji co nejlépe zvládnout (prodýchávání, klidné utřídění myšlenek). Se stresem se lépe vypořádává také díky dodržování zdravějšího životního stylu (vyvážená strava, dostatek odpočinku a pravidelný pohyb). K samotné léčbě se využívají zejména léky obsahující bylinky a přírodní látky. Ve většině případů je ale základem psychoterapie.

Naši lékaři online vám pomohou identifikovat spouštěče stresu a poradí, jak se s ním vypořádat. Odbornou pomoc vyhledejte zejména v případě, že se jedná o dlouhodobý stres spojený s dalšími psychickými problémy.

 

Rizika neléčení stresu

Občasný stres nemusí člověku nijak uškodit, dlouhodobý má však negativní dopad na organismus a patří k hlavním příčinám civilizačních nemocí. Chronický stres může způsobit úzkosti a deprese, zažívací potíže, obezitu, srdeční onemocnění či dokonce rakovinu. Důvodem je vliv stresu jako takového, ale také nepřímé důsledky (například stravování v časovém presu).

 

Obvyklá medikace

K léčbě se využívají zejména homeopatika a doplňky stravy s obsahem bylin a minerálů, které zvyšují schopnost organismu vypořádat se s nadměrnou psychickou a fyzickou zátěží. Patří k nim rozchodnice růžová, arálie mandúžská, klanopraška čínská a parcha saflorová. Stres zmírňuje také hořčík.

Máte problém se stresem? Nejen tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři online: 

Lékař online 24/7

Související články